5 praktycznych rozwiązań logopedycznych

Jeśli jesteś rodzicem i zauważysz, że Twoje dziecko sepleni, jaką się lub ma inne problemy z mową – reaguj! Im szybciej, tym lepiej. Wcześnie wprowadzona terapia logopedyczna, to praktycznie gwarancja sukcesu. Gdy maluch będzie uczęszczał na odpowiednie zajęcia, poszczególne rozwiązania logopedyczne można wprowadzić również w domu. Specjalistyczny sklep z akcesoriami i produktami logopedycznymi umożliwia zakupy na odległość. Gdy w ofercie znajdziemy zatem coś dla siebie, nic nie stoi na przeszkodzie, by nabyć produkt drogą internetową. Przejdźmy jednak do szczegółów…

Programy logopedyczne i akcesoria logopedyczne

Programy logopedyczne dla dzieci, które proponuje nam wyżej wymieniony sklep, to przede wszystkim różnego rodzaju gry. Stworzone tak, by móc uczyć je zasad poprawnej wymowy poprzez zabawę. Taka terapia jest skuteczniejsza, bo nie nudzi dziecka i nie sprawia, że staje się ono zniechęcone. Gdy maluch powtarzać ma kolejne głoski czy wyrazy w sposób monotonny, szybko przerywa ćwiczenia, bo kojarzą mu się one z przykrym obowiązkiem. Połączenie nauki z zabawą daje zatem o wiele lepsze rezultaty.

Akcesoria logopedyczne w terapii sensorycznej, to natomiast pacynki i różnego rodzaju zabawki, które wspomagają rozwój mowy. Przykładowo dmuchawki pomagają kontrolować oddech i rozwijają umiejętność koncentracji. Z kolei dzięki pacynkom dziecko ma szansę rozbudować swoją zdolność opowiadania i wzbogacić swój osobisty słownik. Wniosek? Dzięki przyjemnym w dotyku, a czasami zabawnym akcesoriom rozwija się kreatywność, a także płynność mówienia u dziecka.

Ćwiczenia oddechowe i płytka przedsionkowa

Ćwiczenia oddechowe można wykonywać za pomocą określonych przedmiotów. Proponowane przez liger.net.pl, to między innymi gwizdki, dmuchawki czy tak zwane helikoptery. Dzięki takowym akcesoriom możliwe jest kontynuowanie w domowym zaciszu terapii wielu głosek. Podczas zabawy usprawnia się bowiem aparat oddechowy, oddech wydłuża, a jego siła reguluje.

Proponowane zaś płytki przedsionkowe, a więc swego rodzaju aparaty ortodontyczne wykorzystywane są przy wadach zgryzu. Dostępne w większych i mniejszych rozmiarach, dają duże pole manewru klientowi. Poprzez wykorzystanie naturalnej pracy naszych mięśni, takowa płytka wykazuje szereg różnego rodzaju zalet. Przede wszystkim zwalcza dysfunkcje języka i wzmacnia mięśnie ust, a to skutkuje pracą nad poprawną wymową. Co więcej, tego rodzaju płytki uniemożliwiają oddychanie przez usta. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ zbyt częste oddychanie w ten sposób, prowadzi do upośledzenia górnych dróg oddechowych.

Literatura logopedyczna – poszczególne pozycje

Literatura logopedyczna, to już ostatnie na co możemy w warunkach domowych postawić. Specjalistyczne książki nie tylko pomogą nam zdiagnozować konkretny problem, ale też nauczą jak sobie z nim radzić. We wspomnianym powyżej sklepie zamówić możemy pozycje, takie jak: „Zaburzenia artykulacji. Teoria i praktyka”, „Biomedyczne podstawy logopedii” czy „Metody wywoływania głosek”.

Jak widać zapisanie dziecka na konkretną terapię logopedyczną, to dopiero pierwszy krok. Każdy kolejny możemy zrobić z nim sami, w warunkach domowych. Gdy zdecydujemy się na takową pomoc, pamiętajmy jednak, by poszczególne akcesoria i rozwiązania kupować wyłącznie w wyspecjalizowanych sklepach. To ważne, gdyż jakość oferowanych produktów przekłada się na efekty pracy z dzieckiem. Produkty logopedyczne, to produkty specjalnego przeznaczenia!