Charakterystyka roweru turystycznego

Rowery dzielą się na kilka kategorii. Pierwsza z nich to sprzęt szosowy, popularnie nazywany kolarzówkami. Pozwalają na jazdę właściwie tylko po drogach asfaltowych. Kolejna odmiana to rowery miejskie, idealne do poruszania się po aglomeracjach.

Mamy też klasę rowerów górskich, która dzieli się na mniejsze grupy. Modele w nich sklasyfikowane mają różne właściwości. Jedne są tylko do zjazdów, inne pozwalają na jazdę w ekstremalnych warunkach. Są wśród nich też rowery turystyczne. Łączą w sobie kilka ciekawych cech.

Charakterystyka roweru turystycznego

Po czym można poznać rower turystyczny? Po pierwsze łączy w sobie cechy roweru górskiego i szosowego. Takie wyjaśnienie jest jednak niepełne.

Rower turystyczny wyróżnia się dzięki następującemu osprzętowi:

  • Standardowo dostępny bagażnik z uchwytami do mocowania sakw. W ten sposób uzyskuje się miejsce na spakowanie potrzebnych rzeczy. Ładowność zwiększa się poprzez dodanie przedniego bagażnika.
  • Bardzo uniwersalne opony. Posiadają dużo gładszy bieżnik oraz są węższe niż w rowerze górskim. Pozwala to na uzyskanie swobody podczas jazdy po szosie oraz nieutwardzonym terenie.
  • Koła najczęściej występują w rozmiarach 28 lub 29 cali.
  • Rama roweru turystycznego posiada kilka ważnych cech. Produkuje się ją ze stali, aluminium albo karbonu. Jej geometria pozwala przybierać na rowerze wyprostowaną pozycję
  • Przedni widelec bardzo często posiada amortyzator.
  • Bardzo przydatne dodatki to błotniki, oraz wbudowane oświetlenie zasilane przez dynamo.

Rowery trekkingowe na trasie

Wiele zalet rowerów turystycznych

Rower turystyczny posiada wiele zalet, najważniejsze to:

  • Ogromna wygoda w trakcie jazdy. Przyjmujemy komfortową, wyprostowaną pozycję. Zwiększa się jeszcze dzięki szerokiemu siodełku, które jest przystosowane do wielogodzinnej jazdy.
  • Rower trekkingowy jest uniwersalny. Posiada wąskie opony, które sprawdzają się na asfalcie. Nie są jednak zbyt wąskie, więc umożliwiają bezproblemową jazdę po nieutwardzonych drogach.
  • Kolejna zaleta to duża ładowność zapewniana przez bagażnik i umieszczone na nim sakwy. Pomieszczą niezbędny sprzęt na biwak i inne istotne rzeczy. W razie krótkiej przejażdżki można ściągnąć sakwy i korzystać z samego bagażnika.
  • Bardzo cenne są błotniki chroniące przed zabrudzeniami zwłaszcza w deszczową pogodę.
  • Ostatnia zaleta to standardowe oświetlenie zasilane dynamem. Zapewnia doskonałą widoczność na drodze, więc i bezpieczeństwo.

Rowery turystyczne to świetna klasa jednośladów. W związku ze swą uniwersalnością umożliwiają jazdę w mocno zróżnicowanym terenie. Cechuje je wygoda, ponieważ użytkownik siedzi w wyprostowanej pozycji. Komfort powiększany jest przez szerokie siodełko.

Rower trekkingowy jest idealny do długich wycieczek. Rowerzysta może zabrać w trasę wiele rzeczy, za sprawą bagażnika i dołączanymi do niego sakwami. Co ważne, tego typu rower sprawdza się też na ulicach każdego miasta.