Czy dzierżawa drukarki dla firmy się opłaca?

Zadajesz sobie pytanie czy Twoja firma musi kupować drukarki, czy może lepiej je wydzierżawić? Warto zapoznać się więc z tym, jak wyglądają opcje, i jakie są zalety każdej z nich. Często okazuje się, że wynajem to bardzo korzystne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić pieniądze.

Rodzaje leasingu

Dzierżawa sprzętu biurowego może odbywać się na dwa podstawowe sposoby. Pierwszy to leasing operacyjny nazywany również dzierżawą o wartości godziwej. Oferuje niższe miesięczne opłaty niż ten kapitałowy. Oznacza to, że wynajmujemy sprzęt od określonej firmy i nigdy nie zostaną dodane do naszego bilansu. Po zakończeniu dzierżawy leasingobiorca ma możliwość zakupu kopiarki, ale koszt wykupu zostanie obliczony przez leasingodawcę na podstawie warunków umowy, amortyzacji, zużycia, nowych technologii i popytu na rynku. Ogólnie rzecz biorąc dzierżawy operacyjne są najbardziej sensowne dla firm, które nie chcą mieć kłopotu z posiadaniem kopiarki lub drukarki, i chcą nieustannie dzierżawić najnowsze modele.
Inną opcją jest leasing finansowy, który jest mniej powszechną opcją. Kiedy firma otrzymuje dzierżawę na urządzenie, jest to bardziej jak pożyczka. Miesięczna stawka za dzierżawę kapitału jest wyższa, ponieważ finansowane jest 100% kosztów sprzętu. Jednak leasing kapitałowy daje przewagę najemcom, którzy planują ostatecznie zakupić sprzęt, ponieważ koszt wykupu jest określony w umowie w momencie jej podpisania. Ogólnie rzecz biorąc, dzierżawa kapitału ma największe znaczenie dla firm, które chcą posiadać drukarkę lub kopiarkę, ale nie chcą dokonywać zakupu z góry.

drukarka

Zalety dzierżawy drukarek

Dzięki leasingowi drukarek unikamy przestarzałych technologii. Jeżeli opieramy się na wysoce wyspecjalizowanym sprzęcie i zaawansowanych rozwiązaniach to pozwoli nam cały czas być na bieżąco. Daje nam to przewagę na konkurencyjnym rynku.
To także korzystne finansowo. Pozwala firmom uzyskać sprzęt przy niskich kosztach początkowych. Co więcej dzięki temu nie musimy brać pożyczki na drukarki. Nasza firma zachowuje zdolność kredytową. To szczególnie istotne dla małych przedsiębiorstw, które potrzebują pieniędzy na inne cele. To też bardzo korzystne rozwiązanie podczas rozliczenia podatkowego.
Dzierżawa to ogromna wygoda. Nie musimy się przejmować odsprzedażą ani utylizacją sprzętu. Kiedy decydujemy, że potrzebujemy nowszej technologii po prostu rozmawiamy z naszym dostawcą. Firmy z ograniczonym personelem informatycznym często wybierają leasing ze względów serwisowych. Większość dostawców oferuje plany konserwacji, które mogą być włączone do samej dzierżawy lub opłacane osobno.

Jakie są wady dzierżawy?

Leasing ma wiele korzyści, ale jak każde rozwiązanie posiada również wady. Najczęściej wynikają one z tego, że nasze decyzje nie są przemyślane. Małe firmy i startupy podpisują sztywne umowy i kiedy się rozwijają okazuje się, że w biurze jest sprzęt dla 10 pracowników, a zatrudniamy ich 30. Zdarzają się również odwrotne sytuacje. Właściciel przecenia to, czego potrzebuje w drukarce i kończy z niepotrzebnie kosztownym sprzętem. W tej drugiej sytuacji możemy się jednak cieszyć, że nie kupiliśmy niepotrzebnie drugiego sprzętu i przedłużając umowę dzierżawy zrewidować nasze potrzeby.

Obecnie na rynku panuje ogromna konkurencja. Niezależnie od naszej branży każda przewaga nad naszymi rywalami pomoże nam zdobyć większą ilość klientów, a co za tym idzie większe zyski. Z tego powodu warto zastanowić się nad dzierżawą sprzętu, zwłaszcza na początku. Jest to rozwiązanie korzystne finansowo, pozwalające nam być na bieżąco z najnowszymi technologiami i zapewniające serwis sprzętu.