Czy warto przyciemnić szyby w samochodzie?

Wokół przyciemniania szyb samochodowych wyrosło wiele mitów. Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycją w folię przyciemniającą do szyb i przeglądasz informacje w Internecie możesz natknąć się na wiele sprzecznych informacji. Zanim zaczniemy wydawać pieniądze powinniśmy dowiedzieć się jakie są rezultaty profesjonalnego przyciemniania szyb.

Czy przyciemniane szyby zawsze się łuszczą?

Można zaobserwować samochody z folią na szybach, która się łuszczy, ma bańki czy zmienia odcień na fioletowy. Jednak nie jest to rezultat profesjonalnego przyciemniania szyb. Zazwyczaj te produkty to folie samoprzylepne, które nie zostały zaprojektowane jako trwały dodatek do samochodu.

Podczas, gdy takie folie mogą blaknąć to profesjonalnie przyciemniane szyby powinny wytrzymać około 20 lat, czyli prawdopodobnie dłużej niż będziemy mieli samochód. Musimy jedynie pamiętać, by kupić folię dobrej jakości i by zainstalował je wykwalifikowany specjalista. To gwarantuje wiele lat ochrony przy minimalnym zanikaniu.

Czy samochód będzie zbyt ciemny?

Możemy wybierać spośród wielu odcieni folii, ale wszystkie będą przepuszczać światło do wnętrza auta. W rzeczywistości, w zależności od naszego wyboru, niektóre będą prawie niewidoczne, a zapewnią barierę przed promieniami UV. Należy więc dobrać przyciemnienie do swoich potrzeb. Dobierając materiały musimy zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności światła. Według polskich przepisów nie może on być mniejszy niż 70%. Jeżeli to zmienimy to samochód nie przejdzie przeglądu.

oklejanie szyby samochodowej

Co więcej niektóre radiowozy wyposażone są w specjalne mierniki, które sprawdzają przepuszczalność światła szyb. Jeżeli policjant stwierdzi, że łamiemy przepisy to odbierze nam dowód rejestracyjny. W tym momencie należy wspomnieć, że przepuszczalność naszej folii i fabrycznej szyby się sumuje i zakładając folię musimy o tym pamiętać.

Jakie są zalety przyciemniania szyb?

Oczywistym aspektem tego zabiegu jest poprawianie wyglądu samochodu. W zależności od modelu może nadać pojazdowi sportowego charakteru lub dodać mu elegancji i prestiżu. Jednak przyciemnianie szyb ma wiele więcej korzyści. Przede wszystkim blokuje promieniowanie UV. Ma to wiele pozytywnych konsekwencji. Pasażerowie w trasie są znacznie mniej narażeni na szkodliwe skutki promieni słonecznych. Co więcej wnętrze naszego samochodu będzie mniej blaknąć.

Ponadto zmiana odcieniu okien sprawia, że samochód jest bezpieczniejszy w prowadzeniu, ponieważ blokuje blask słońca. Oznacza to, że nie będziemy musieli osłaniać oczu, by dobrze widzieć w słoneczne dni lub kiedy jest wiele śniegu. Wielką zaletą jest też to, że folia na szybach spowalnia nagrzewanie się samochodu. Przyjemniej jest wsiąść do takiego auta, a dodatkowo nie musimy poświęcać tyle czasu i energii na chłodzenie. To poprawia wydajność chłodzenia systemów samochodowych.

Przyciemnienie szyb zapewnia nam również prywatność w aucie. To podnosi komfort jazdy, ale nie tylko. Zapewnia to także bezpieczeństwo. Dzięki folii złodziej nie jest w stanie dostrzec co jest w środku. Jeżeli więc zapomnimy ukryć laptopa czy torebki nie zachęcimy nikogo do potencjalnych kradzieży. To również zabezpieczenie podczas wszelkiego rodzaju incydentów drogowych. Folia nie wzmocni naszych szyb, ale może zapobiec rozpryskiwaniu się szkła dzięki czemu łatwiej uniknąć zranienia nim.

Czy przyciemnianie szyb samochodowych jest drogie?

Zakładanie folii nie musi być kosztowną inwestycją. Ceny zależą przede wszystkim od jakości materiałów i doświadczenia firmy, która je zakłada. Jak wspominaliśmy, lepiej na tym nie oszczędzać, ponieważ tylko to gwarantuje trwały rezultat. Zazwyczaj jednak okazuje się, że przyciemnianie szyb jest tańsze niż myśleliśmy.