Czym jest badanie USG i na czym polega?

Ultrasonografia, a więc badanie ultrasonograficzne lub w skrócie USG, to podstawowa metoda diagnostyczna stosowana przez wielu lekarzy. W swym działaniu wykorzystuje fale ultradźwiękowe na  podstawie których można uzyskać obraz danego narządu i opracować dalsze postępowanie. A więc leczenie, profilaktykę lub po prostu decyzję o zmianę dotychczasowej terapii.

USG, czyli inaczej badanie obrazowe pozwala na ocenę kształtu i wielkości poszczególnych narządów w ciele człowieka. Dzięki niemu możemy sprawdzić więc obraz, a co za tym idzie kondycję naszej wątroby, nerek, trzustki, piersi czy jajników. USG stosuje się również w prowadzeniu ciąży, by kontrolować jej przebieg. W pozostałych przypadkach wykrywa ono jednak podejrzane zmiany, jak na przykład zgrubienia, guzy lub inne nieprawidłowości, dzięki czemu możemy w porę zareagować i poddać się opiece lekarskiej.

Jakie są rodzaje badania USG?

Badanie USG zależy od tego jaki narząd chcemy poddać kontroli. Możliwości jest naprawdę dużo, bo wśród wszystkich badań ultrasonograficznych wymienić należy kolejno: USG jamy brzusznej, USG tarczycy, USG piersi, echo serca, USG węzłów chłonnych, USG ślinianek, USG oka, USG naczyniowe metodą Dopplera, USG ginekologiczne, USG przezodbytnicze, USG stawu kolanowego, USG stawu ramiennego, a więc barku, USG stawu biodrowego, USG stawu łokciowego, USG nadgarstka, lub USG stawu skokowego.

Nie ulega wątpliwości, że na szczególną uwagę zasługuje oczywiście USG w ciąży, które każda przyszła mama wykonywać powinna. Jest to bowiem najlepsza metoda, by sprawdzić czy płód rozwija się prawidłowo, a ciąży nic nie zagraża. Badanie, jak w każdym innym przypadku zresztą jest bezbolesne i nie zagraża zdrowiu dziecka. Z kolei ze względu na swą innowacyjność istotne okazuje się USG Doppler. Za pomocą nowoczesnego badania USG Doppler możemy ocenić bowiem strukturę wewnętrzną i kondycję naczyń krwionośnych pacjenta, który kwalifikuje się na operację chirurgiczną żylaków. Ta nowoczesna i niezbędna metoda diagnostyczna naczyń pomaga określić drożność tętnic.

USG – kiedy warto wykonać?

 

USG warto wykonać, gdy szukamy przyczyn naszych dolegliwości. Zgłaszając się na lekarza specjalisty z konkretnym problemem powinien on wypisać nam skierowanie na ultrasonografię. Jeśli nie mamy takiej możliwości lub nie chcemy czekać w długich kolejkach, naprawdę warto zastanowić się nad badaniem ultrasonograficznym we własnym zakresie. To powszechnie wykonywane badanie, które pozwala uzyskać obraz tkanek i narządów, może być powtarzane w krótkich odstępach czasu, co daje dodatkowe możliwości tym, którym doskwierają problemy różnego rodzaju. Bowiem fakt, że możemy je wykonać wielokrotnie w ciągu paru tygodni czy miesięcy daje możliwość szybkiej diagnozy w obrębie całego ciała. W takiej sytuacji lekarz ma szansę podjąć błyskawiczne i właściwe leczenie, a my możemy praktycznie natychmiastowo poddać się leczeniu, co daje większe możliwości powrotu do zdrowia.

Gdzie wykonać USG?

Badanie USG możemy wykonać w wielu państwowych placówkach medycznych. Te z oczywistych powodów nie zawsze są jednak w stanie zapewnić sprzęt najwyższej jakości i wszystkie rodzaje badania. Czym zatem kierować się przy ich wyborze prywatnej kliniki? Z pewnością warto wybrać taką, jak na przykład KlinikaMedyk z gabinetami w Szczecinie i Gryfinie, która proponuje nam zróżnicowane badania przeprowadzana na najwyższej jakości sprzętach. W placówce wykonać możemy bowiem zarówno USG ciężarnych, USG ginekologiczne, USG serca, USG brzucha, USG tarczycy, USG tkanek miękkich oraz wspomniane już innowacyjne USG Dopplera naczyń.

Kiedy więc doskwiera nam trudny do określenia dyskomfort lub ból zlokalizowany w konkretnym miejscu lub po prostu mamy pewne podejrzenia co do stanu naszego zdrowia – skontaktujmy się z lekarzem. Bardzo prawdopodobne, że skieruje nas on na odpowiednie w naszym przypadku USG.