Dezynsekcja pluskwy – jakie metody są wykorzystywane?

Pluskwy to bardzo kłopotliwe szkodniki, które pojawiają się w naszych domach przypadkiem. Niestety w społeczeństwie istnieje mit jako, że pluskwy mają świadczyć o brudzie. Rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Wystarczy, że praca domownika opiera się o wizyty w innych domach — jak to się ma na przykład wśród hydraulików czy tez monterów. Wówczas wystarczy niekiedy pozostawienie kurtki na wieszaku, by pluskwy przedostały się na niej do naszego domu. Może też zdarzyć się, że będziemy poruszać się komunikacją miejską, w której na siedzeniu pojawi się pluskwa, którą niepostrzeżenie wniesiemy do domu.

Po czym rozpoznać pluskwy?

Pluskwy są niezwykle małe i żyją w skupiskach. Swoje gniazda zakładają w fałdach materiału, w niedalekiej odległości od człowieka. Tak więc najczęściej znajdziemy je w łóżku lub na fotelach albo firanach. Jednak zanim populacja zacznie być zauważalna — odczujemy dyskomfort na tle fizycznym. Niestety pluskwy to szkodniki, które gryzą. W miejscach ukąszeń pojawiają się bąble, które bardzo często pieką lub bolą. W przypadku alergików — należy bardzo szybko reagować. Początkowo może jednak wydawać się nam, że ugryzienia stanowią wysypkę. Dlatego też po zdiagnozowaniu problemu nie powinniśmy zwlekać, tylko podjąć zdecydowane kroki w celu usunięcia szkodników.

usuwanie pluskwy

Usuwanie pluskiew — metoda mechaniczna

Istnieje wiele domowych sposobów na dezynsekcję pluskiew. Najczęstszym sposobem jest ich mechaniczne usuwanie — na przykład przy pomocy wciągania odkurzaczem. Ta metoda może okazać się efektowna, ponieważ w krótkich czasie insekty znikną z naszych oczu. Nie oznacza to jednak, że pojedyncze osobniki nie zachowały się w przestrzeni naszego domu. Najczęściej to właśnie one odpowiadają za nawroty kolejnych plag insektów. Dlatego też warto zwrócić się do profesjonalnej firmy.

Metoda chemiczna

Jeżeli zatrudnimy firmę, która usunie dla nas niechcianych lokatorów, możemy skorzystać z opcji usuwania chemicznego. Wówczas firma w zanieczyszczonych pomieszczeniach dokona procesu zamgławiania ULV. Zamgławianie ULV polega na rozprowadzeniu specjalnego środka przy pomocy mgławicy o silnie rozproszonych kroplach. To bardzo skuteczna metoda, która pozwoli na pozbycie się insektów w stu procentach. Jednak jej skutki bywają nieprzyjemne, ponieważ wykorzystuje się w niej środki chemiczne. Dlatego też warto sięgnąć po inne, bardziej ekologiczne środki.

Ozonowanie

tępienie pluskiew

Ozon to gaz występujący w naturze, jest wyczuwalny na przykład po burzy. Jego skład atomowy jest bardzo prosty, ponieważ ozon to trójatomowy tlen. Bardzo istotną właściwością ozonu jest jego antyseptyczność, która pozwala na usunięcie bakterii i grzybów z powietrza, sprawiając, że będzie ono przyjazne dla astmatyków oraz alergików. Dodatkowo ozonowanie pozwala na usunięcie związków organicznych i nieorganicznych. Doskonale sprawdza się również podczas dezynsekcji — wybijając całą populację niechcianych insektów. Ozonowanie polega na wpompowaniu do pomieszczenia ozonu i pozostawienie go na kilka minut. Po tym czasie z pomieszczenia nie tylko znikną przykre zapachy — ponieważ takie działanie również należy do ozonu, ale przede wszystkim zginą pluskwy. Gaz z racji swojej materii — trafia w każdy zakamarek, dlatego też możemy mieć pewność, co do skuteczności tej metody. Po usunięciu ozonu z powietrza w pomieszczeniu, wystarczy wytrzepać zanieczyszczone przez pluskwy elementy i zlikwidować martwe szkodniki. Warto zwrócić uwagę na to, że ozon nie tylko usunie pluskwy, ale też odświeży powietrze. Ozonowanie zalecane jest alergikom i astmatykom, ponieważ usuwa z powietrza wszelkiego rodzaju drobnoustroje i grzyby, pozostawiając powietrze świeżym, lekkim i czystym.

Pluskwy to bardzo uciążliwe insekty, które bardzo przeszkadzają nam w codziennym życiu. Na swoich pancerzach przenoszą bardzo wiele bakterii, zaś same dotkliwie kąsają, a rany po ukąszeniach goją się długo i rzadko bez dodatkowych objawów. Aby dokonać dezynsekcji pluskiew możemy podjąć się mało skutecznej walki mechanicznej lub zdecydować na profesjonalną usługę. Zamgławianie ULV, które polega na rozprowadzeniu trującej substancji w bardzo rozproszonych kroplach pozbędzie się pluskiew na dobre. Równie skuteczna jest też technika ozonowa, która cieszy się swoją popularnością, ze względu na ekologiczność rozwiązania. Ozonowanie nie tylko pomoże w pozbyciu się insektów, ale też w zwalczeniu nieprzyjemnych zapachów.