Do czego służą różne typy frezarek

Obrabiarki to jedne z najbardziej różnorodnych i uniwersalnych maszyn stosowanych w przemyśle, wykorzystywane do wielu czynności związanych z ogólnie pojętą obróbką materiałów takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne.

Jednym z najciekawszych przedstawicieli tej grupy są frezarki, czyli urządzenia służące do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich, kształtowania rowków, gwintów czy kół zębatych, ale też wielu innych czynności charakterystycznych dla szeroko pojętego przemysłu drzewnego. Jakie rodzaje frezarek można spotkać w użytku i do czego służą poszczególne z nich?

Podział frezarek

Generalnie uznaje się, że podziału frezarek można dokonać na podstawie trzech różnych kryteriów: umiejscowienia wrzeciona, ilości wrzecion frezarki i wreszcie zastosowania urządzenia. W przypadku grupy pierwszej, frezarki można scharakteryzować pod kątem umiejscowienia wrzeciona względem blatu, na którym odbywa się praca.

Tu wyróżniamy:

  • Frezarki równowrzecionowe, w których wrzeciono prowadzone jest równo z linią stołu;
  • Frezarki górnowrzecionowe, w których wrzeciono znajduje się powyżej blatu stołu;
  • Frezarki dolnowrzeciownowe, w których wrzeciono zostało umieszczone poniżej linii stołu;

Dodatkowym elementem rozróżniającym frezarki może być liczba zastosowanych w nich wrzecion, na podstawie której wyróżnimy frezarki jednowrzecionowe i wielowrzecionowe. Ich liczba będzie zależała głównie od charakteru wykonywanej pracy, mocy koniecznej do jej wykonania i precyzji, jaka ma być osiągnięta.

Wśród wymienionych, frezarki górnowrzecionowe uznaje się dziś za najbardziej poręczne urządzenia tego typu w zastosowaniach domowych i hobbystycznych, gdyż nie wymagają one dużego doświadczenia w obsłudze obrabiarek i mogą być z powodzeniem stosowane w drobnych pracach garażowych.

Przechodząc do kwestii zastosowaniu frezarek, tu producenci proponują różne podziały. Generalnie można przyjąć jednak, że frezarki dzieli się na krawędziowe, służące do frezowania krawędzi, oraz nutowe, dostosowane do wykonywania rowków i wpustów. Dodatkowo można spotkać na rynku podział na frezarki pionowe, poziome, uniwersalne oraz wysoce profesjonalne, przemysłowe frezarki CNC sterowane komputerowo.

Do czego służą poszczególne rodzaje frezarek?

Tak duża ilość wariantów frezarek na rynku to odpowiedź na poszerzającą się ciągle listę zadań, jakie można tego typu urządzeniom powierzyć. Każdy z wspomnianych typów charakteryzuje się bowiem zupełnie inną budową pozwalającą na osiąganie całkowicie odmiennych efektów końcowych.

Frezarki poziome, jak wskazuje nazwa, to urządzenia działające równolegle do podłoża. Dzięki swoim rozmiarom i wytrzymałej konstrukcji, frezarki tego typu mogą być stosowane do pracy z różnymi materiałami, a więc nie tylko wspominanym wcześniej drewnem, ale także niektórymi metalami. Frezarki poziome wykorzystywane są dziś do produkcji części do maszyn i samochodów, ale także w trakcie prac nad detalami.

W tradycyjnych frezarkach poziomych obrabiany materiał znajduje się na ruchomym stole, natomiast unoszący się nad nim element tnący poruszany jest w górę i w dół. Taki schemat działania pozwala także na dość precyzyjne prace nawierzchniowe, wycinanie rowków i wszelkie prace nie wymagające pracy w wielu osiach jednocześnie. We frezarkach pionowych oś wrzeciona zorientowana jest oczywiście pionowo, dzięki czemu możliwe jest operowanie w wielu osiach.

maszyna cnc

 

Specjalnym wariantem frezarek, stosowanym dziś w większości profesjonalnych zakładów przemysłowych są frezarki CNC, czyli urządzenia programowane komputerowo, wykonujące prace obróbcze bez konieczności manualnej obsługi maszyny przez człowieka. Obrabiarki CNC charakteryzują się często wyższą wydajnością pracy i niejednokrotnie wchodzą w skład większych centrów obróbczych CNC pracujących nad całym elementem jednocześnie.

Frezarki w przemyśle

Frezarki to urządzenia, które można wykorzystywać zarówno do prac przydomowych, jak i w dużych przedsiębiorstwach obróbczych. W tych ostatnich jednak pokazują najlepiej różnorodność swoich zastosowań – frezarki stosuje się dziś w naprawdę wielu gałęziach przemysłu zajmujących się obróbką materiałów.

To dzięki frezarkom i frezom CNC możliwe jest wykańczanie części do samochodów i maszyn, wykonywanie detali ze stali nierdzewnej, mosiądzu, aluminium czy tworzyw sztucznych, wykonywanie precyzyjnych prac w drewnie, a nawet praca ze szkłem. Produkcja drzwi, mebli, okien, śrubek, czy części samochodowych byłaby dziś niemożliwa gdyby nie pomoc ze strony precyzyjnych, rozbudowanych i niezwykle wszechstronnych frezarek.