Gry edukacyjne dla 4 i 5 latka – propozycje

Dzieci w wieku 4 i 5 lat rozwijają się nieprawdopodobnie szybko. To jest właśnie ten wiek, w którym dziecko uczy się ogromnej ilości rzeczy i cechuje się myśleniem niestandardowym. Takie maluchy jeszcze nie idą do szkoły, jeszcze nie muszą siadać w ławkach i uczyć się z zeszytów i podręczników. Jak zatem można rozwijać inteligencję dzieci w tym wieku? W bardzo prosty sposób – wystarczy zapewnić mu edukacyjną rozrywkę. Na szczęście, na rynku istnieje naprawdę sporo gier edukacyjnych, przeznaczonych właśnie dla 4 i 5 letnich dzieci. Oto kilka propozycji, wartych wypróbowania!

Gry edukacyjne – przyspieszają rozwój dziecka

Pierwszym rodzajem gier edukacyjnych, które dobrze będą sprawować się dla dzieci 4 i 5 letnich, to wszelkiego rodzaju gry planszowe. Gry potocznie zwane planszówkami mogą mieć naprawdę przeróżne zasady i mogą dotyczyć niemal wszystkiego. Na rynku jest naprawdę wiele tego typu gier. Można znaleźć więc pomoce do matematyki, układania słówek, czy też pomoce logopedyczne, które będą uczyły dzieci, jak wymawiać poprawnie poszczególne słowa. Na grach planszowych można nauczyć się korzystania z zegara, a także wielu innych rzeczy.

Natomiast warto podkreślić fakt, że gry planszowe to nie jest jedyna propozycja dla dzieci 4 i 5 letnich. Kolejną propozycją są chociażby układanki. Dzięki takim rodzajom gier, dziecko może samodzielnie nauczyć się tworzyć całe słowa i nawet zdania! Oprócz tego, może się też bawić w skojarzenia i poznawać cyferki oraz proste matematyczne działania.

Innym typem gier edukacyjnych dla tak małych dzieci, są puzzle. Oczywiście nie mogą to być zbyt trudne układani, ponieważ dzieci by sobie z nimi nie poradziły. Jednak puzzle 200 elementów z pewnością dadzą sporo frajdy maluchom i nie pozwolą się aż tak szybko ułożyć, jak puzzle z mniejszą ilością elementów. Warto też uświadomić sobie, że w ten sposób dziecko może nauczyć się chociażby ułożenia krajów w Europie. Wystarczy, aby puzzle przedstawiały właśnie nasz kontynent.

przedszkole

U 4 i 5-latków warto także popracować nad zręcznością. W tym z kolei dobrze będą sobie radzić gry, które pomagają skoordynować pracę oko-ręka. Taką grą może być chociażby gra zręcznościowa „Tańcowała igła z nitką”. Oczywiście w tej grze nie występuje prawdziwa igła, która mogłaby skrzywdzić dziecko. Całość po prostu polega na tym, aby przewlekać nitkę przez zrobione w kartonie dziurki.

Jak więc widać, jest naprawdę całkiem sporo różnych rodzajów gier dla dzieci od 4 do 5 roku życia, które będą je świetnie rozwijać i wspomogą proces edukacji. Zdecydowanie warto jest inwestować w takie gry, ponieważ one znacznie ułatwią później dziecku funkcjonowanie w szkole.

Gry edukacyjne dla 4 i 5-latków – zalety

Jakie zalety ma granie w gry edukacyjne w tak młodym wieku? Cóż, dzieci które mają 4 lub 5 lat są osobami bardzo aktywnymi i ciekawymi świata. Raczej ciężko znoszą usadzenie w jednym miejscu – nie są więc jeszcze gotowe na edukację szkolną. Jednak edukacja szkolna to naprawdę spory orzech do zgryzienia – lekcji jest naprawdę dużo i są różnorodne. Nie każde dziecko poradziłoby sobie ze szkołą bez wcześniejszego przygotowania.

I właśnie dokładnie tym są gry edukacyjne – wcześniejszym przygotowaniem do szkoły. Są one zdecydowanie bardziej przyjazne dla dziecka od tradycyjnych lekcji, prowadzonych do uczniów, którzy siedzą w ławkach. Gry są w stanie przyciągnąć i utrzymać uwagę dziecka, które uczy się nowych rzeczy poprzez dobrą zabawę.

Jak widać: dzięki grom można nauczyć się praktycznie wszystkiego – od literek i cyferek, poprzez działania matematyczne i tworzenie zdań. Można nauczyć się poprawnie wymawiać słowa z trudnymi zbitkami liter, można nauczyć się koordynacji oko-ręka oraz wielu, wielu innych rzeczy.

4 i 5 letnie dzieci są naprawdę pojemne i potrafią przyswoić bardzo dużą dawkę wiedzy, jeżeli jest ona podana w sposób, który je zainteresuje.

Dowiedz się więcej na blogu sklepu internetowego z pomocami edukacyjnymi Liger.