Jak działa lampa Sollux

Lampy Sollux wykorzystywane w ciepłolecznictwie i światłolecznictwie są jednym z popularniejszych narzędzi stosowanych w rehabilitacji leczniczej i fizykoterapii.

Jako urządzenie elektryczne emitujące promieniowanie krótkie, lampy Sollux umożliwiają przenikanie promieniowania głębiej w tkanki i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co w efekcie poprawia ukrwienie i zmniejsza napięcie mięśni oraz odczuwalny ból. Jak działają, kiedy można je stosować i kto powinien zainteresować się leczeniem z wykorzystaniem lamp Sollux?

Czym są i jak działają lampy sollux?

Lampy Sollux wykorzystują promieniowanie krótkie, które przepuszczone przez odpowiednie filtry emitują światło czerwone i podczerwone, światło niebieskie lub promienie fioletowe. Zależnie od rozmiaru samej lampy możliwe jest wykorzystanie techniki naświetlania w fizykoterapii ogólnej, jak i w trakcie mniejszych, miejscowych naświetleń celujących w konkretne, leczone miejsce. Powszechnie lampy tego typu wykorzystuje się w ciepłolecznictwie i rehabilitacji schorzeń mięśni, ale także przy leczeniu przewlekłych i podostrych zapaleń stawów, trudno gojących się ran czy zespołów bólowych kręgosłupa.

Podczas zabiegu wykorzystującego lampę Sollux, w przypadku naświetleń miejscowych, lampa znajduje się zaledwie 20-30 cm od miejsca nagrzewanego, tak by promieniowanie cieplne i światło mogły dotrzeć do określonych partii mięśni czy stawów. Przy naświetlaniu ogólnym, lampa powinna znajdować się w odległości ponad metra od pacjenta. Ze względów bezpieczeństwa, przy naświetleniach ogólnych oraz w okolicach twarzy i klatki piersiowej konieczne jest stosowanie specjalnej ochrony oczu. Sam zabieg z wykorzystaniem naświetlania i ciepłolecznictwa trwa zwykle nie dłużej niż 20 minut, choć w szczególnych przypadkach zdarzają się nieco dłuższe lub krótsze sesje terapeutyczne.

Zastosowanie lamp sollux w leczeniu

Dzięki możliwości wykorzystania różnego koloru filtrów szklanych w lampie Sollux, właściwości samej lampy i wykonywanego z jej pomocą zabiegu mogą nieco się różnić. Standardowo lampy z filtrem niebieskim (nie przepuszczającym promieniowania cieplnego, a jedynie światło niebieskie) stosuje się w celach przeciwbólowych oraz jako sposób na złagodzenie podrażnień po oczyszczaniu skóry. Światło czerwone, znacznie częściej spotykane w gabinetach rehabilitacyjnych i podczas fizykoterapii przyspiesza gojenie ran i łagodzi stany zapalne.

lampa sollux działanie
Przykładowy model Lampy Sollux z oferty sklepu internetowego X-REH.

Ze względu na wymienione wyżej właściwości lamp Sollux, leczenie z ich wykorzystaniem jest wskazane przy przewlekłych i podostrych stanach zapalnych tkanek miękkich, stawów i tkanek okołostawowych, a także przy trudno gojących się ranach i uszkodzeniach skóry, dyskopatiach, zespołach bólowych kręgosłupa, nerwobólach, bólach mięśni, oraz stanach po urazach narządu ruchu. Co ciekawe, lampy Sollux można zastosować także w trakcie leczenia odmrożeń oraz oparzeń skóry powstałych na skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe bądź rentgenowskie.

Zastosowanie lampy Sollux jest możliwe u wielu pacjentów, jednak istnieją przypadki w których wykorzystanie promieniowania podczerwonego bądź światła niebieskiego będzie niewskazane. Lampy Sollux nie powinny być elementem leczenia u osób z ostrymi stanami zapalnymi skóry i tkanek miękkich, osób ze skłonnościami do krwawień (ze względu na rozszerzanie się naczyń krwionośnych podczas zabiegu), w trakcie gorączki, u pacjentów z żylakami lub niewydolnością krążenia, a także przy czynnej gruźlicy płuc.

Kiedy i dla kogo przeznaczone jest leczenie lampą Sollux?

Leczenie lampą Sollux jest niezwykle korzystne i wszechstronne, dlatego samą metodę tak często stosuje się w szeroko pojętej rehabilitacji i fizykoterapii. Pacjenci po złamaniach, z przewlekłymi bólami mięśni lub stanami zapalnymi stawów, a także wymagający złagodzenia podrażnienia skóry mogą skorzystać z leczenia lampą Sollux i odczuć pozytywne efekty już po pierwszym zabiegu. Nagrzewanie różnych części ciała pozwala przygotować je do dalszych zabiegów i jest niezwykle częste w przypadku konieczności wykonania masażu, jonoterapii czy ćwiczeń ruchowych z pacjentami ograniczonymi przez odczuwany ból.

Możliwość rozgrzania mięśni, rozszerzenia naczyń krwionośnych i poprawy krążenia w obrębie bolesnego miejsca jest często jednym z pierwszych sposobów na przełamanie bariery bólu w gabinecie rehabilitacyjnym i u fizjoterapeuty. Dla wielu osób to właśnie ciepłolecznictwo daje najlepszą szansę na pozbycie się odczuwanego przez długi czas bólu mięśni podtrzymujących kręgosłup czy mięśni wokół wcześniej złamanej kości unieruchomionej w gipsie przez dłuższy okres czasu.