Jak powinien wyglądać dobrze zaplanowany salon?

Salon to bez wątpienia jedno z tych miejsc w domu, w którym każde złe ustawienie, niedopasowanie czy brak pomysłu na projekt widać gołym okiem. To w salonie wypoczywamy na co dzień po męczącym dniu pracy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, organizujemy przyjęcia. Projekt salonu powinien być stworzony z myślą o takich wydarzeniach i o komforcie, który chcemy odczuwać w nim za każdym razem, gdy przekroczymy próg domu. Jak powinien wyglądać dobrze zaplanowany salon?

Lokalizacja pokoju dziennego

Nie każdy ma oczywiście możliwość zdecydowania o tym, gdzie dokładnie znajdzie się jego salon, jednak ci budujący lub urządzający swój dom od podstaw mogą zdziałać tu naprawdę wiele. Wybierając lokalizację pokoju dziennego warto zdecydować się na tylną, a najlepiej południową stronę domu. To właśnie tam wpada najwięcej słońca, dodając wnętrzu nieocenionego uroku, ciepła i przede wszystkim światła, którego tak bardzo potrzebuje.

W układzie takim warto wykorzystać też lokalizację tarasu i to właśnie z salonu wyprowadzić wyjście na przydomowy ogród. Przeszklenie części ściany w salonie pozwoli na maksymalne oświetlenie pomieszczenia, ale też zagwarantuje poczucie większej i bardziej otwartej przestrzeni, którą docenią przede wszystkim właściciele mniejszych domków.

Możliwości aranżacyjne salonu

Bez względu na to czy mamy wpływ na lokalizację salonu czy też nie, zawsze możliwa jest jego odpowiednia aranżacja podkreślająca najważniejsze atuty pomieszczenia i sprytnie kryjąca jego mankamenty. Przede wszystkim warto przemyśleć o doborze kolorów ścian i mebli tak, by komponowały się z resztą domu lub mieszkania – to szczególnie ważne w momencie, gdy salon łączy się bezpośrednio z kuchnią i jego odmienny wygląd zaburzyłby idealną spójność domu. Jasne, nieinwazyjne kolory stanowią dziś doskonały wybór bez względu na preferowany przez domowników styl, jako że łatwo uzupełnić je odpowiednimi dekoracjami i meblami, a jednocześnie uniknąć efektu przeciążenia pomieszczenia.

aranżacja salonu

Jeśli chodzi o meble, tu warto myśleć nie tylko o komforcie pojedynczych miejsc, ale przestrzeni widzianej z szerszej perspektywy. Zbyt dużo mebli będzie przytłaczające nawet dla dużego salonu, powodując wrażenie wiecznego bałaganu i utrudniając swobodne poruszanie się po pokoju.

Z drugiej jednak strony, wstawienie kanapy na środku ogromnego salonu i zatrzymanie się wyłącznie na niej to również nienajlepszy pomysł – przesadny minimalizm może ochłodzić atmosferę pomieszczenia i z pewnością nie sprzyja długim zimowym wieczorom przed kominkiem. Wielkość mebli dopasowujemy więc do wielkości pomieszczenia, pamiętając też o ich właściwym rozmieszczeniu – telewizora nie umieszczamy raczej obok kominka, gdzie mógłby się nieustannie nagrzewać i trzymamy w wystarczająco dużej odległości od kanapy, stwarzając doskonałe warunki do oglądania filmów.

Aranżacja salonu: gra świateł

Tak naprawdę to właśnie przeróżne źródła światła wnoszą do salonu najwięcej, bo to dzięki nim puste i mroczne pomieszczenie można przekształcić w prawdziwie przytulny, rodzinny, idealny do wypoczynku pokój. Nie warto stawiać na pojedynczą, centralną lampę na środku salonu, gdyż takie rzadko dostarczają odpowiedniej ilości światła do stref, w których faktycznie przebywamy. Znacznie lepiej sprawdzą się tu stojące lampy o różnej jasności i mocy, które pozwolą stworzyć idealny nastrój o każdej porze dnia i doświetlą pomieszczenie tak, że nie będzie tu ani problemu z czytaniem, ani z cichym relaksem w otoczeniu miękkiego, słabego oświetlenia.

Potrzebujesz pomocy przy projektowaniu wnętrz? Zaufaj sprawdzonej firmie MDPF z Nowego Sącza.