Jak prawidłowo dbać o instrumenty

Z użyciem instrumentów można stworzyć prawdziwie magiczne momenty, ale aby można było to robić, trzeba o te instrumenty w odpowiedni sposób zadbać. W tym artykule powiemy o najważniejszych kwestiach dotyczących tego, jak opiekować się instrumentami, aby były w idealnym stanie i na co zwracać uwagę podczas nietypowych sytuacji. Jeśli jesteś muzykiem lub spoczywa na tobie odpowiedzialność za instrumenty, zapraszamy do lektury.

Cechy charakterystyczne instrumentów

Oczywiste jest, że każdy instrument różni się od pozostałych, dlatego trudno jest wskazać jednoznacznie uniwersalne zasady dbania o instrumenty, które byłyby adekwatne do wszystkich instrumentów. W przypadku każdego z nich trzeba zwrócić uwagę na jego cechy szczególne – w gitarze ważna jest wymiana zużytych strun, a instrumenty dęte trzeba czyścić szczególnie w środku. Są jednak pewne cechy wspólne dla wszystkich instrumentów, o których warto pamiętać i kierować się nimi podczas codziennego ich używania.

Jak dbać o instrumenty?

Podstawową sprawą jest dbanie o czystość instrumentu tak jak o czystość wszystkich używanych na co dzień przedmiotów. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę materiał, z jakiego instrument jest wykonany i używać odpowiednich środków do czyszczenia go. W przypadku niektórych instrumentów będzie też konieczne rozebranie niektórych elementów, a w innych nie trzeba tego robić.

Drugą kwestią jest delikatne obchodzenie się z instrumentami podczas używania ich. Niedbałość i rozkojarzenie mogą prowadzić do szybkiego niszczenia się poszczególnych części, co z kolei powoduje uszkodzenie instrumentu. Wówczas nie nadaje się on do gry i trzeba go albo wymienić, albo naprawić. Na pewno w dniu, w którym grasz, warto mieć przy sobie stojak na dany instrument, aby w razie potrzeby odłożyć go w specjalnie do tego zaprojektowanym miejscu, w którym będzie stabilnie ułożony.

Przenoszenie instrumentów

W przypadku dużych instrumentów, takich jak fortepian czy instrumenty perkusyjne, ważne jest również, aby dobrze przemyśleć transport ich z jednego miejsca do innego. Kiedy pojawia się potrzeba umieszczenia fortepianu na innej scenie czy też przetransportowanie go z jednego mieszkania do drugiego w czasie przeprowadzki, trzeba takie przedsięwzięcie dobrze zorganizować, aby tak dużego instrumentu nie zniszczyć i aby nikt na tym nie ucierpiał. Tutaj przychodzą z pomocą specjalne firmy transportowe, które specjalizują się w przenoszeniu i przewozie fortepianów, jak i innych dużych instrumentów lub sprzętów.

Warto skorzystać z usług takiej firmy, ponieważ wówczas ryzyko uszkodzenia instrumentu jest znikome. Specjaliści przewożący instrumenty sporych rozmiarów zajmują się tym od lat i wiedzą, w jaki sposób to zrobić. Wbrew pozorom przeniesienie fortepianu lub innego instrumentu o podobnych gabarytach jest znacznie bardziej problematyczne, niż się wydaje, a profesjonalne firmy robią to sprawnie z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia. Niezależnie od tego, jaki to budynek lub typ fortepianu, Twój instrument dotrze bezpiecznie na miejsce.

Jeśli chodzi o mniejsze instrumenty, z kolei, należy zawsze przenosić je w przeznaczonych dla nich pokrowcach. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby dany instrument nie uderzał o ściany pokrowca i tym samym się nie niszczył. Flet, skrzypce czy inny instrument podobnych rozmiarów jest w pokrowcu osadzony stabilnie i odseparowany od noszonych toreb, czy plecaków oraz innych przedmiotów, z którymi ma styczność na co dzień. Stosując się do tych kilku prostych zasad, można mieć pewność, że instrument będzie służył długo.