Jak wybrać odpowiedni wózek dla dziecka?

Wybór pierwszego wózka to trudny, a zarazem istotny wybór przyszłych rodziców. Znalezienie tego idealnego często trwa długie miesiące. Zdarza się, że jego zakup okazuje się pomyłką, a sam pojazd wcale nie jest tak praktyczny, jak się wydawało. Jak zatem wybrać odpowiedni wózek dla dziecka?

Wózek to jeden z podstawowych elementów dziecięcej wyprawki i nierzadko najdroższym. Koszty jego zakupu zaczynają się już od tysiąca złotych. Wybór tego odpowiedniego wymaga zapoznania się z tematem oraz określenia jakie jego funkcje będą najbardziej przydatne. Na co warto zwrócić uwagę zanim podejmiemy ostateczną decyzję?

Wózek głęboki czy wózek wielofunkcyjny?

Podstawowym pytaniem, jakie zadają sobie przyszli rodzice to co warto wybrać – wózek głęboki czy wózek wielofunkcyjny. Wózek głęboki świetnie sprawdzi się w pierwszych miesiącach życia maluszka. Natomiast inwestycja w wózek wielofunkcyjny pozwoli na użytkowanie go przez dłuższy czas. Możliwość rozłożenia go w formę spacerówki oraz funkcje regulowania ułożenia rączki sprawią, że komfort spacerów wzrośnie. Powszechnie uważa się, że wózki wielofunkcyjne rosną razem z dzieckiem i w perspektywie czasu są znacznie tańsze.

Dobrze jeśli wózek wielofunkcyjny składa się z wyjmowanej gondoli oraz części spacerowej. Niekiedy takie wózki posiadają również specjalne nosidełka, które pozwolą na bezpieczne przewiezienie dziecka samochodem.

Wybierz aluminiowy stelaż

Wiele osób przed podjęciem decyzji zapomina, że stelaż wózka powinien być lekki – najlepiej aluminiowy. Pozwoli to na sprawne manewrowanie po zatłoczonych chodnikach, a sam pojazd nada się również do letnich podróży. Lekka konstrukcja świetnie sprawdzi się jeśli w swoim bloku mieszkalnym nie posiadamy windy i pozostaje nam ręczne wnoszenie oraz znoszenie wózka po schodach.

Aspekty techniczne wózka – na co zwrócić uwagę?

Nie tylko wygląd oraz części wózka są istotne podczas jego wyboru. Warto także upewnić się, że wózek posiada amortyzację, dzięki której będzie możliwe bujanie wózkiem w celu uspokojenia maleństwa. Amortyzacja łagodzi również wstrząsy spowodowane nierównościami na chodniku. Jeśli natomiast chodzi o koła – zarówno w terenie miejskim, jak i górskim, dobrze spiszą się obrotowe oraz pompowane. Dzięki nim prowadzenie wózka będzie zdecydowanie łatwiejsze. Dobrym rozwiązaniem w wózkach wielofunkcyjnych jest regulowana rączka, dzięki czemu każdy będzie mógł go komfortowo prowadzić.

Wybierając wózek warto także upewnić się, czy gondola posiada dodatkową wentylację. Ta funkcja na pewno będzie przydatna podczas upałów. Odkrywana siatka pozwoli na odprowadzenia nadmiaru ciepła z wózka, a umieszczone na dole misy kratki, umożliwią dopływ chłodnego powietrza. Zwiększy to komfort i samopoczucie dziecka podczas spaceru.

Dodatkowe elementy – co się przyda?

Oprócz technicznych aspektów wózka, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy wyposażenia. Chodzi przede wszystkim o rzeczy, które przydadzą się rodzicom w razie niepogody, bądź będą dodatkowym miejscem na przechowywanie niezbędnych dziecięcych przyborów. Na pewno przyda się pokrowiec przeciwdeszczowy na cały wózek oraz pojemna, doczepiana do wózka, torba pielęgnacyjna. W lecie dobrze sprawdzi się moskitiera, która będzie chroniła dziecko przed komarami. W wózku przyda się także większy kosz na zakupy lub dziecięce zabawki.

Jaki wózek dla dziecka?

Wybór bezpiecznego wózka dla dziecka wcale nie jest taki prosty. Nie chodzi tylko o ładny dizajn lub atrakcyjną cenę. Istotne jest, aby wózek był komfortowy dla dziecka i łatwy do prowadzenia przez rodziców. Odpowiednio dobrany wózek będzie służył przez wiele lat.