Karaluchy w mieszkaniu – jak się ich pozbyć?

W wielu domach i mieszkaniach pojawiają się karaluchy, pluskwy czy prusaki niezależnie od dbania o czystość. Szkodniki te są wyjątkowo trudne do zwalczenia. Nawet regularne wykorzystywanie popularnych, domowych metod może nie przynieść żadnego odczuwalnego rezultatu.

Jeśli walka z owadami wciąż kończy się naszą porażką warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się zwalczaniem tego typu szkodników. Profesjonalne przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu odpowiednich metod są w stanie skutecznie przeprowadzić dezynsekcję uwalniając nas od uciążliwego problemu.

Czym jest dezynsekcja?

Dezynsekcja jest procesem tępienia wszystkich szkodliwych owadów, jakie pojawiają się na danym obszarze. Wśród nich wyróżnić należy przede wszystkim prusaki, karaluchy, pluskwy, pchły, wszy, muchy, komary oraz inne stawonogi.

Dezynsekcje prowadzi się zarówno ze względów sanitarnych jak i gospodarczych. Może być ona przeprowadzona z wykorzystaniem środków fizycznych takich jak para wodna, ogień, suchy lód, mechanicznych np. poprzez wyłapywanie, odkurzanie owadów i biologicznych np. z wykorzystaniem żywych organizmów.

Najczęściej stosowane metody opierają się jednak na zastosowaniu chemicznych substancji, środków owadobójczych, które skutecznie docierają do niewidocznych dla nas przestrzeni usuwając larwy czy ukryte szkodniki.

Najpopularniejsze metody dezynsekcji

Wiele firm zajmujących się zwalczaniem szkodliwych owadów w swojej ofercie posiada kilka głównych i najczęściej stosowanych usług, dzięki którym już po krótkim czasie możemy zaobserwować pozytywne efekty. Metoda zwalczania szkodników jest zazwyczaj dobierana indywidualne do danych okoliczności oraz potrzeb klienta.

Aby pozbyć się karaluchów oraz innych szkodników najczęściej wykorzystuje się metodę klasyczną dezynsekcji tzw. opryskową. Stosuje się wówczas ciekłe środki owadobójcze wykorzystaniem różnego rodzaju opryskiwaczy np. ręcznych, plecakowych czy spalinowych.

Substancje aplikuje się głównie w miejscach wędrówek i przebywania owadów. Ogromną zaletą klasycznej dezynsekcji jest to, że można stosować ją do zwalczania każdego rodzaju owadów. Innym rodzajem zwalczania szkodników przez specjalistów jest dezynsekcja żelowa.

karaluchy

Stosuje się wówczas żelowy insektycyd głównie w miejscach bytowania szkodników oraz tam gdzie są najczęściej spotykane. Dzięki temu, że substancja może zostać zaaplikowana w niewidocznych i niedostępnych, ukrytych miejscach często sposób ten stosuje się np. w przedszkolach czy w lokalach gdzie przebywają zwierzęta.

Metoda cieszy się popularnością głównie ze względu na dyskretność i jednocześnie zadowalającą skuteczność. Kolejną metodą jaka może zostać wykorzystana podczas usuwania karaluchów, prusaków czy innych uciążliwych szkodników jest metoda zmgławiania.

Wykorzystuje się wówczas środek owadobójczy w formie aerozolu, dlatego technika ta polecana jest przede wszystkim przy wysokich, dużych pomieszczeniach oraz na terenach otwartych. Metoda cechuje się doskonałą penetracją insektycydów również w trudno dostępnych miejscach.

Spośród metod fizycznych przy których nie stosuje się środków chemicznych wyróżnić należy wymrażanie owadów suchym lodem. Metoda ta jest całkowicie naturalna i ekologiczna. Zaleca się jej wykorzystanie wszędzie tam gdzie tradycyjne metody chemiczne są niepożądane.

Wymrażanie suchym lodem stosuje się do zwalczania pluskiew domowych. Jeśli metody opryskowe nie przynoszą pożądanych efektów możliwe jest również przeprowadzenie gazowania mieszkania. Wówczas stosuje się preparaty chemiczne, które są zdolne do tworzenia związków lotnych oraz oparów.

Ze względu na swoje właściwości, decydując się na tę technikę konieczne jest opuszczenie pomieszczenia na nawet 48 godzin, tak by następne móc bezpiecznie przebywać w mieszkaniu. Tworzące się opary skutecznie likwidują owady nawet te schowane w niewidocznych miejscach.