Kiedy zdecydować się na szambo ekologiczne?

Przydomowe szambo ekologiczne to komfortowe rozwiązanie dla wielu osób posiadających domki jednorodzinne bez dostępu do kanalizacji miejskiej. Wielu prywatnych inwestorów podczas budowy domu staje przed wyborem – szambo czy domowa oczyszczalnia ścieków. Oba ekologiczne rozwiązania są bardzo wygodne. Jednak zastanówmy się, na czym polega szambo ekologiczne i czym różni się od szamba standardowego.

Rodzaje szamb

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje szamb – ekologiczne oraz betonowe. Te drugie stanowią rozwiązanie tradycyjne, stosowane od wielu lat. Jego montaż polega na wkopaniu w ziemię betonowych kręgów i następnie uszczelnienie ich specjalistycznym klejem. Bardzo często kleje tracą jednak pod wpływem reakcji chemicznych i starzenia się swoje właściwości i szambo betonowe zaczyna przepuszczać nieczystości do gleby. Mimo wszystko cieszą się popularnością, ze względu na stosunkową trwałość. W niejakiej opozycji do szamb betonowych stoją – szamba ekologiczne. To nowoczesne rozwiązanie jest połączeniem szamba z przydomową oczyszczalnią ścieków. Podstawowymi elementami szamba ekologicznego są – osadnik gnilny oraz drenaż rozsączający. Nieczystości rozkładają się w osadniku przemieniając się tam w naturalną, ekologiczną ciecz, która trafia następnie do ziemi.

Jak dbać o szambo ekologiczne?

Szamba ekologiczne zachowają swoją funkcję pod kilkoma warunkami. Pierwszym z nich jest, by osadnik serwisować, czyścić co dwa lata. Natomiast w krótszych odstępach, bo co dwa tygodnie, należy do klozetu wrzucać specjalną kapsułkę z bakteriami. Kapsułka wspomaga pracę szamba. Pielęgnacja szamba ekologicznego nie jest zbyt zajmująca i pozwala zadbać o ekologię na naszym, własnym terenie. Dzięki regularnemu umieszczaniu w szambie kapsułek z bakteriami zagwarantujemy właściwą pracę szamba ekologicznego. Co ciekawe, szamba ekologiczne sprawdzają się zarówno w codziennym stosowaniu, czyli przy domach mieszkalnych, w których nieczystości wytwarzane są każdego dnia, jak i w domkach letniskowych, gdzie ciągłość użytkowania szamba ekologicznego nie jest zachowana.

Kiedy wybrać szambo ekologiczne?

W pierwszej kolejności warto przemyśleć, czy nasza działka jest w stanie pomieścić szambo ekologiczne. W odróżnieniu od tradycyjnych szamb betonowych – szamba ekologiczne wymagają sporej ilości miejsca. Wynika to z konieczności skutecznego montażu części drenażowych. Jednak znaczną zaletą jest to, że szamba ekologiczne nie wymagają zbyt dużej przepuszczalności gruntu. Na szambo ekologiczne mogą zdecydować się właściciele domków jednorodzinnych, a także działkowicze. Szambo ekologiczne doskonale sprawdzi się też przy domku letniskowym. Co ciekawe, sam montaż jest tak prosty, że firma, która sprzeda nam szambo ekologiczne, nie będzie wymagała specjalnej firmy przy montażu, aby zachować gwarancję. Szamba ekologiczne to doskonały wybór również dla miłośników natury, którzy pragną zadbać o naszą planetę. A także dla osób prowadzących ogródki przydomowe, którym zależy na zdrowej, niezanieczyszczonej chemikaliami glebie.

Szamba ekologiczne to w rzeczywistości małe, przydomowe oczyszczalnie ścieków. Po przejściu ścieków przed osadnik gnilny – nieczystości zamieniają się w naturalną ciecz, która trafia następnie do gleby. Ta metoda pozwala na doskonałe zachowanie porządku w naszej ziemi. Rozwiązanie sprawdzi się przez wiele lat. Szamba ekologiczne sprawdzają się zarówno przy codziennym stosowaniu, jak i okazjonalnym.

Oznacza to, że szambo ekologiczne możemy zamontować zarówno przy domu mieszkalnym, w którym nieczystości produkowane są każdego dnia, jak i domkach letniskowych czy ogródkach działkowych. Jedynym wymogiem jest tylko odpowiednia ilość gruntu, by drenaż zawierał właściwą powierzchnię filtrującą. Podjęcie decyzji o montażu szamba ekologicznego to krok do zadbania o naszą planetę, a także własny grunt.