Korzyści ogrzewania domu podczerwienią

W pewnym momencie etapu remontu czy budowy naszego nowego domu lub mieszkania, przychodzi chwila, w której musimy zdecydować się na wybór metody, którą będziemy ogrzewać swoją nieruchomość. Zdecydowana większość inwestorów decyduje się i korzysta z tradycyjnych źródeł ogrzewania, czyli różanego rodzaju pieców – gazowych, węglowych, drzewnych, olejowych czy opalanych biomasą, które to za sprawą spalanego w nich materiału i wytwarzanego w ten sposób ciepłą, ogrzewają znajdującą się w nich wodę, która następnie trafia do kaloryferów w naszych pomieszczeniach i ogrzewa je.


Jednak z roku na rok, coraz częściej poszukiwane są alternatywne rozwiązania grzewcze, które mogłyby pozwolić właścicielowi na wprowadzenie oszczędności w budżecie przedsiębiorstwa czy rodziny, w szczególności w okresie zimowym, który wymaga dużych kosztów poniesionych na ogrzewanie.

Panele podczerwieni – czym są?

Panele podczerwieni są jedną z nowości, która pojawiła się na rynku alternatywnych źródeł ogrzewania. Panele te pozwalają na regulację temperatury wnętrza pomieszczenia za pomocą emitowanego przez nie promieniowania podczerwonego, które z roku na rok zyskuje wielu swoich zwolenników.

Użytkownicy zachwalają miedzy innymi fakt, iż system ten pozwala na obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i utrzymywaniem optymalnych temperatur, w poszczególnych  wybranych pomieszczeniach naszego domu czy mieszkania.

Panele grzewcze na podczerwień warto kupować u sprawdzonych firm, które w swojej ofercie posiadają również ich profesjonalny montaż.

Nie są to jedynie korzyści, które płyną wraz z wyborem tego rodzaju ogrzewania budynku. Niewątpliwymi atutami są między innymi: estetyka, łatwość montażu, energooszczędność i ekonomia (koszty eksploatacji), szybszy czas działania, ekologia, zajmowana powierzchnia, a także i zdrowie.

Zalety ogrzewania domu panelami na podczerwień

Estetyka

Pomieszczenia, w których stosowane są panele podczerwienie, służące do ich ogrzewania, mogą nie tylko zyskać na cieple, ale także i na estetyce. Za sprawą paneli możliwa jest zupełna odmiana naszych wnętrze. Producenci oferują szerokie spektrum, różnorakich modeli, które mogą idealnie wpasować się w nasze wnętrze.

Różne wielkości i wymiary, kształty czy chociażby możliwość naniesienia na nie dowolnej grafiki, sprawia że przedmiot użytkowy może stać się nawet i wyszukanym dziełem sztuki. Panele takie mogą być także na pierwszy rzut okna zupełnie nie zauważalne, ponieważ możliwe jest pokrycie ich warstwą lustrzaną, co oznacza że prócz funkcji grzewczej będą mogły pełnić także funkcje estetyczną, ale także i praktyczną.

Łatwość montażu

W przeciwieństwie do tradycyjnych form ogrzewania takich jak piece czy kotły oraz współpracujące z nimi kaloryfery, panele podczerwieni nie wymagają mnóstwa czasu związanego z ich instalacją. Montaż opiera się na zastosowaniu specjalnych uchwytów, które ułatwiają i skracają montaż do niezbędnego minimum.

Zajmowanie powierzchni

Piece i kotły, a także ich całe zaplecze techniczne, w szczególności w dużych budynkach, wymagają specjalnych pomieszczeń, kotłowni, przeznaczonych tylko i wyłącznie dla nich. Panele podczerwieni zajmują dosłownie tyle miejsca ile same mierzą, nie wymagają osobnych pomieszczeń do ich obsługi, ponieważ montowane są w pomieszczeniach, które mają ogrzewać. Warty nadmienienia jest także fakt, iż panele takiego możemy montować w właściwie dowolnym miejscu, na suficie, ścianie czy podłodze.

Powierzchnia zajmowana przez opał i koszty jego transportu

Prócz powierzchni, która zajmuje sam piec i jego komponenty, gdzieś musi znaleźć się także miejsca dla opału, którym będziemy w nim palić. Generuje to kolejne przestrzenie, które zastawione są na przykład paletami z biomasą czy węglem. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że w jakiś sposób musimy także i ten opał dostarczyć, co generuje kolejne koszty. W przypadku paneli problem taki nie występuje, ponieważ zasilane są one prądem.

Ekologia

W przeciwieństwie do kotłowni i pracujących w niej piecach oraz kotłach, w panelach nie zachodzi jakikolwiek proces spalania, który raz, że zużywałby tlen to emitowałby, co ważniejsze, różnorakie szkodliwe i niebezpieczne związki chemiczne oraz wypuszczał pyłki do atmosfery, przyczyniając się następnie do tworzenia niebezpiecznego dla naszego zdrowia smogu i powodując kwaśne deszcze, które spadałyby na uprawy.

Ekonomia

Z ekonomicznego punktu widzenia, wybór paneli generujących podczerwień jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

termostat do panelu na podczerwień

W przeciwieństwie do pieców nie wymagają one konserwacji, napraw i obsługi wykonywanych przez kosztownego specjalistę. Nie występują także, starty ciepła spowodowane rurowym transportem ciepła z pieca do kaloryferów, a także możliwe awarie systemu przesyłowego, skuteczność więc wynosi niemal 100%, ponieważ ciepło jest konsumowane w miejscu jego wytworzenia.

W okresie zimowym, koszt ogrzania jednego metra kwadratowego, waha się pomiędzy pięcioma a sześcioma złotymi, co oznacza, że miesięczny koszty ogrzewania, przeciętnego 50 metrowego mieszkania, wyniesie około 200-250 zł.

Zdrowie

Zastosowanie paneli podczerwieni jest także higieniczne, ponieważ nie powodują one ruchów powietrza, które wzbija kurz. Emitują ponadto przyjemne ciepło, które jest także i zdrowe dla naszego i wzmacnia nasz system odporności.