Laserowe leczenie kręgosłupa

Myśl o wyjściu ze szpitala po operacji kręgosłupa bez bólu i z małym bandażem jest niezwykle atrakcyjna. Właśnie to łatwe i szybkie leczenie przyciąga do laserowego leczenia osoby z przewlekłym bólem pleców.

Chirurgia laserowa vs. inne metody leczenia

operacja kręgosłupa

Laserowe leczenie kręgosłupa może wydawać się nową techniką, ale tak naprawdę istnieje od dziesięcioleci. Laseroterapia wykorzystuje belki świetlne do tworzenia nacięć lub cięć zamiast narzędzi chirurgicznych. W tradycyjnym podejściu nacięcie chirurga przechodzi przez skórę do mięśnia. By dostać się do tkanki lub innego obszaru lekarz odciąga mięśnie od kręgosłupa. Może to uszkodzić tkankę miękką i powodować ból, utratę krwi i przedłużać pobyt w szpitalu w celu wyzdrowienia.

Alternatywą dla tradycyjnej chirurgii są zabiegi minimalnie inwazyjne. Chirurg wykonuje mniejsze cięcie i używa narzędzi do tunelowania. Mięśnie nie są wyciągane, a uszkodzenie otaczającego obszaru jest minimalne. Dzięki temu czas powrotu do zdrowia jest zdecydowanie krótszy. Zazwyczaj właśnie takie minimalnie inwazyjne procedury nazywane są chirurgią laserową.

Procedury nieinwazyjne skracają czas powrotu do zdrowia. Zazwyczaj gojenie po takich zabiegach jest trzy do pięciu razy szybsze. Co więcej często nie wymagają przyjmowania dodatkowych leków, lub ograniczają ich ilość do minimum. Wynika to między innymi z tego, że natychmiast można odczuć zmniejszenie bólu.

Dzięki leczeniu tego typu możemy zwiększyć funkcje komórkowe, poprawić krążenie, zmniejszyć stan zapalny, poprawić transport substancji odżywczych przez błonę komórkową. Możliwe jest również zmniejszenie obrzęku, skurczów mięśni, sztywności i bólu.

Laserowe metody wykorzystywane są do usuwania guzów z rdzenia kręgowego, usuwania tkanki kostnej lub miękkiej wokół nerwu czy kurczenia materiału dysku wokół nerwu.

Jakie są potencjalne komplikacje?

Metody małoinwazyjne są bardzo skuteczne jednak istnieje przy nich ryzyko, że ingerencja będzie zbyt mała. Może to oznaczać, że pacjent będzie potrzebował dodatkowej operacji. Jeżeli ból nóg spowodowany jest deformacją kręgosłupa minimalnie inwazyjna, lub laserowa, operacja może na pewien czas poprawić nasz stan, ale nie wyleczyć pierwotnej przyczyny.

Bardzo ważny jest również wybór doświadczonego specjalisty. Korzystanie z lasera podczas zabiegu zazwyczaj ogranicza uszkodzenie nerwów. Jednak w rękach niedoświadczonego chirurga może spowodować uszkodzenia.

Procedury wykonywane tą techniką

Przyczyny bólu pleców i szyi to często uszkodzenia kręgów kręgosłupa. Zbudowane są one z przede wszystkim z tkanek miękkich (kolagenu) i mają wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim utrzymują i ochraniają nerwy, pozwalają nam się poruszać oraz absorbować nacisk i urazy, które pojawiają się podczas naszej aktywności. Kręgi kręgosłupa mogą być wybrzuszone, skompresowane czy w inny sposób uszkodzone. A wynikiem tego może być ból, drętwienie i inne objawy. W takich sytuacjach leczenie laserem może pomóc.

Laseroterapia dociera głęboko w głąb ciała i stymuluje gojenie się kręgów kręgosłupa, jednak leczenie tego typu wykracza po za to. Taka terapia może być zastosowana przy bólach krzyża, szyi, ramion, kolan, łokci, zespole cieśniny nadgarstka, leczeniu łokcia tenisisty, zwichnięcia więzadeł czy powtarzających się kontuzjach. Jest ona również skuteczna przy zapaleniu kości i stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów, neuropatii trójdzielnej, urazach sportowych czy obrzękach lub zatorach.

diagnostyka

Wiele procedur jest obecnie zaktualizowanych i wykonywanych w jak najmniej inwazyjny sposób. Przykładem może być endoskopowa laminectomia. Ta technika jest przydatna do usuwania uszkodzonych części dysku w dolnej części pleców i szyi. W przypadku leczenia endoskopowego nie dochodzi do uszkodzenia mięśni ani utraty masy kostnej. Zdjęcia rentgenowskie i wideo służą do wprowadzenia sondy w odpowiednich obszarach. Do rdzenia kręgowego wprowadza się małą rurkę do obrazowania i zabiegu chirurgicznego, co eliminuje potrzebę cięcia mięśni i tkanki.

Wykonuje się również przezskórną nukleoplastykę dysku szyjnego, która umożliwia leczenie przepukliny dysku. W tej procedurze do uszkodzonego dysku wprowadza się rurkę, by umożliwić wprowadzenie sondy i usunąć nadmiar materiału. W ten sposób zmniejsza się ciśnienie przy minimalnej ingerencji.

Jednym z popularnych zabiegów jest przezskórna laserowa dyskoplastyka. Wykorzystuje ona impulsy laserowe do ogrzania przepuklinowej powierzchni dysku i kurczenia zewnętrznych ścian. Dzięki temu łagodzi przepuklinę i uścisk. To pozwala przywrócić odpowiednie funkcjonowanie i zmniejsza ból.