Nie popełniaj tych błędów podczas prania ubrań

By cieszyć się odpowiednio wypranymi, świeżymi i pachnącymi ubraniami należy przestrzegać kilku kluczowych zasad. Nie stosowanie się do nich kończy się bowiem niedopranymi, pogniecionymi, a nawet uszkodzonymi tkaninami. Do błędów, które niweczą starania pań domu zalicza się pranie bez przygotowania, niewłaściwe sortowanie czy zbyt duże ilości ubrań w bębnie. Omówmy zatem poszczególne podpunkty dokładnie.

Pranie ubrań bez ich wcześniejszego przygotowania

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas prania jest czyszczenie ubrań bez ich wcześniejszego przygotowania. Co to właściwie oznacza?
Między innymi to, że mimo iż większość pralek dobrze radzi sobie z usuwaniem plam, to jednak w niektórych przypadkach ubrania potrzebują dodatkowej pomocy. Mocno zanieczyszczone, z wyraźnymi plamami ciuchy wymagają użycia wybielaczy. Warto również usunąć ewentualne błoto, wytrzepać piasek czy opróżnić kieszenie – z chusteczek higienicznych czy drobnych pieniędzy. W większości powinniśmy też prać ubrania na ich lewej stronie. Warto również zawsze zapinać ewentualne zamki błyskawiczne, a guziki dla odmiany rozpinać.

Niewłaściwe sortowanie i ilości ubrań w bębnie

Przed zapełnieniem bębna najczęściej sortujemy pranie. I tu zdarzają się jednak podstawowe błędy. Najlepiej jest robić to ze względu na materiały i kolory ubrań, bo mimo, że czasem białe i kolorowe ubrania nie wejdą ze sobą w żadną interakcję, to z reguły niedbały ich dobór źle się kończy. Sortowanie ubrań powinno więc wyodrębnić rzeczy kolorowe, białe oraz ciemne. Różne materiały, a co za tym idzie konkretna temperatura prania także powinna być wzięta pod uwagę.
Po drugie, niezwykle istotna jest również sama ilość danego prania. Jeśli załadujemy bęben pralki do pełna, kończy się to niewłaściwie wypłukanymi tkaninami, a nawet zepsuciem urządzenia. W najlepszym przypadku nasze ciuchy będą jednak pogniecione i niedoprane.

Nieodpowiedni dobór detergentu i jego zbyt duże ilości

pranie

Używanie byle jakiego proszku do prania również stanowi podstawowy błąd. Rozróżnienie i dostosowanie detergentu do prania białego, czarnego i kolorowego, to absolutny mus. Dzięki takim praktykom nie tylko zachowamy głęboką czerń w przypadku ubrań ciemnych, nieskazitelną biel w przypadku ubrań białych, ale i intensywny kolor przy praniu mieszanym. Wybór konkretnej firmy i rodzaju płynu, zależy już od nas. Jedni wolą proszki, inni kapsułki.
Największy wybór środków do prania, które dodatkowo cieszą się też bardzo dobrą opinią mają sklepy proponujące chemię zagraniczną. Polskie płyny mimo, że dobre, zostają jednak w tyle w porównaniu do detergentów chociażby z Niemiec. Monitorując rynek nowości i w miarę możliwości wprowadzając je do swojej oferty, zagraniczne produkty proponuje np. Chemia-Forma.pl. Możliwość internetowych zakupów sprawia, że nie trzeba szukać stacjonarnego punktu z oryginalną chemią z Niemiec, Holandii, Belgii, Wielkiej Brytanii czy Polski. Klient bez problemu może zaopatrzyć się w upatrzone produkty na odległość.
Niezależnie od doboru detergentu, w tym zakresie warto wyznawać jeszcze jedną zasadę – odpowiednią miarę. Wielu osobom wydaje się bowiem, że im więcej płynu czy proszku, tym lepiej. A zbyt duże ilości detergentu nie tylko nie pomogą, ale i zaszkodzą. Dodatkowe ilości osadzają się bowiem na materiałach, powodując że zamiast wyprać je w sposób dokładny, wyciągniemy z pralki jeszcze bardziej brudne.
Podsumowując, można stwierdzić, że powyższe błędy całkiem łatwo unikać. Przestrzeganie kilku prostych zasad może przynieść natomiast szereg korzyści. Pamiętajmy o tym.