rss search

next page next page close

Ochroń skrzypce przed uszkodzeniami – wybierz futerał

Ochroń skrzypce przed uszkodzeniami – wybierz futerał

To, czy futerał do skrzypiec zagwarantuje instrumentowi bezpieczne przechowywanie zależy, z jakiego materiału został wykonany. Nie każdy rodzaj futerału bowiem będzie w stanie zapewnić odpowiednią ochronę naszym skrzypcom. Ważne jest w posiadaniu futerału, żeby nasz instrument nie został uszkodzony w żaden sposób przez czynniki zewnętrzne. Musimy więc zdecydować się na odpowiednio trwały materiał, który nie dopuści do tych uszkodzeń.

(więcej…)


next page next page close

Zalety programów logopedycznych

Zalety programów logopedycznych

Obecnie dzieci mające problemy z wymową mogą skorzystać z szeregu różnych terapii, które w efektywny sposób ułatwią im naukę poprawnej artykulacji. Współcześnie panujące łatwa dostępność komputerów spowodowała rewolucję również w kwestii pomocy osobom z zaburzeniami mowy, wzroku czy słuchu. Warto wykorzystać nowoczesną technologię do walki ze złymi nawykami i skorzystać z programów logopedycznych, które oprócz dobrej zabawy zapewnią dziecku szybki rozwój. Komputer może stać się świetnym narzędziem w terapii naszych pociech, które z pewnością chętnie będą chciały skorzystać z takiej możliwości. Mogą one być również elementem profilaktycznym, nawet jeśli nasze dziecko rozwija się bardzo dobrze. Jak wyglądają programy logopedyczne i dlaczego warto z nich skorzystać?

Jakie programy logopedyczne wybrać?

Oprogramowania wykorzystywane są do pracy z dziećmi posiadającymi wady wymowy lub występuje całkowity brak rozwoju mowy. Zawierają one zazwyczaj różne rodzaje gier, biblioteki obrazkowe i dźwiękowe. Programy zaprojektowane są w taki sposób by oprócz elementów terapii sprawiały dziecku radość i przyjemność ale jednocześnie rozbudzały wyobraźnie i utrzymywały koncentrację naszych pociech. Jaki jest cel gier? jak one wyglądają? Niektóre z nich polegają na powtarzaniu przez dziecko usłyszanych dźwięków. Głos dziecka i wymówiona przez niego głoska jest rejestrowana przez mikrofon dzięki czemu program określa czy jest ona poprawna czy należy jeszcze poćwiczyć. Niektóre z nich są bardziej rozrywkowe. Mogą polegać np. na kierowaniu samolotem, który widzimy na ekranie poprzez odpowiednią modulację i wysokość wydawanych dźwięków. Niektóre z zabaw skupiają się także na rytmice mowy. Gra polegająca na strzelaniu z animowanej armaty w odpowiednim momencie. Ładunek zostanie wystrzelony tylko wtedy, gdy mikrofon zarejestruje wypowiedzianą przez dziecko konkretną głoskę. Niektóre zabawy mają na celu pomoc dziecku w kontrolowaniu oddechu podczas mówienia. Regularne nabieranie powietrza umożliwi sprawniejszą mowę, a nasza pociecha będzie lepiej rozumiana. Inne gry pozwalają zapanować nad głośnością mowy dziecka. Często się zdarza, że maluchy nie umieją tego kontrolować, przez co albo krzyszą albo mówią zdecydowanie za cicho.

Programy logopedyczne dla dzieci chorych

programy logopedyczne

Zdjęcia programów logopedycznych zaczerpnięte ze strony Liger.

Niektóre programy dostosowane są specjalnie pod pacjentów z chorobą Downa, upośledzeniem umysłowym lub autyzmem. Posiadają one prostszą grafikę a instrukcja wykonywania zadań jest bardzo przejrzysta. Niekiedy poszczególne ćwiczenia są wykonywane intuicyjnie. W tym przypadku efekty dodatkowe są minimalne, tak by nie przerywać skupienia dziecka. Zabawy polegają głównie na odsłuchiwaniu dźwięków i próbie ich powtarzania lub wymaga określenia przez dziecko co słyszy. Praca nad rozwojem dzieci w wyżej wymienionymi zaburzeniami jest znacznie dłuższa i może trwać nawet kilkanaście lat. Przez tak długi okres programy powinny być zmieniane i dopasowywane do aktualnego stanu rozwoju pacjenta.

Jeśli zaobserwujemy u naszego dziecka problemy z wymową, koniecznie umówmy się na wizytę ze specjalistą. Szybka interwencja spowoduje, że dziecko nie zdąży utrwalić u siebie negatywnych nawyków. Ćwiczenie wymowy będzie również wskazane profilaktycznie, tak by nasza pociecha utrwaliła dobre przyzwyczajenia. Programy logopedyczne świetnie sprawdzą się w domowych warunkach, gdy dziecko nie chce współpracować na zajęciach z logopedą. Pamiętajmy jednak, że rodzaj i poziom zabaw musi być dobrany przez specjalistę. Przed zakupem programu upewnijmy się, że mamy wszystkie sprzęty niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Niezbędny będzie mikrofon, który dla dziecka będzie wyjątkową atrakcją. Zapewnijmy komfortowe warunki dla naszej pociechy, tak aby swobodnie mogło pracować nad swoją wymową.

 


next page next page close

Łatwe rozwijanie funkcji poznawczych dziecka

Łatwe rozwijanie funkcji poznawczych dziecka

Czym jest sala doświadczania świata?

Sala Doświadczania Świata jest miejscem, w którym wiele ciężko chorych osób może się zrehabilitować zarówno w sposób fizyczny, jak i zmysłowy czy psychiczny. Jest to miejsce, które posiada bardzo nowoczesne metody rehabilitacji – Sala nie ma dostępu do światła dziennego, jest więc miejscem, zdaje się całkowicie odizolowanym. Celem terapii, która odbywa się w owej Sali, jest pobudzenie różnych bodźców pacjenta i, w zależności od indywidualnego problemu – pomóc mu na wiele różnych sposobów. Sala Doświadczania Świata jest nowoczesną metodą prowadzenia terapii i jest to bardzo dobry pomysł dla wielu osób.

Dla kogo jest ona przeznaczona?

Na terapię w Sali przychodzą osoby przede wszystkim niepełnosprawne lub cierpiące na ciężkie zaburzenia psychiczne. Terapia w Sali Doświadczania Świata służy przede wszystkim najmłodszym, mającym różne problemy. Dla dzieci chorych na autyzm czy dziecięce porażenie mózgowe jest to doskonała forma rehabilitacji. Starsze osoby, na przykład chorzy na demencję starczą, także korzystają z wielu możliwości Sali. Osoby mające zaburzenia wymowy na tle nerwowym/nerwicowym, także mogą stać się pacjentami Sali Doświadczania Świata. Każdy dopasowuje możliwości Sali do sowich potrzeb i problemów.

W czym może pomóc poszczególnym osobom?

Osoby, które są bardzo zamknięte w sobie, na przykład dzieci chore na autyzm, mają szansę otworzyć się przed bodźcami i ich doświadczaniem w Sali Doświadczania Świata. Natomiast dzieci cierpiące na ADHD czy nadpobudliwość, mogą się zupełnie wyciszyć. Osoby mające różne problemy ze zmysłami, tutaj mogą je poczuć. Osoby starsze, które cierpią na demencję starczą, dzięki terapii w Sali, również mogą się uspokoić i wyciszyć oraz pobudzić swoje zmysły,  które często są o wiele słabsze w tym wieku.

liger

Stymulacja przedsionkowa

W Sali Doświadczania Świata można także zdobyć większą pewność. Dzięki ćwiczeniom napięć mięśniowych możemy rozwijać swoją aktywność psycho – ruchową. Sala wpływa także na zyskanie lepszej orientacji w terenie i w przestrzeni, poprawia naszą koncentrację oraz rozwija naszą świadomość poczucia ciała. Ponadto, regularne uczęszczanie na Salę Doświadczania Świata pozwoli nam na rozwinięcie się naszych aktywności.

Korzyści dla zmysłów

Z Sali Doświadczania Świata korzystają wszystkie nasze zmysły. Węch, smak, dotyk, wzrok, słuch i równowaga zyskują na przebywaniu w Sali z paru względów. Klimat, który panuje na Sali, pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Dodatkowo, Sala Doświadczania Świata dopasowywana jest do pacjenta, nigdy na odwrót. Jest to bowiem nowoczesna metoda terapii, z której pacjent ma skorzystać jak najwięcej. Pacjent przebywający na Sali ma możliwość skorzystania z wielu różnych przedmiotów oraz pomieszczeń, które służą mu do zrelaksowania i wyciszenia się. Osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą ukoić swój umysł i pobudzić zmysły, żeby ich organizm lepiej funkcjonował.


next page next page close

Zainwestuj w swój rozwój duchowy

Zainwestuj w swój rozwój duchowy

Coraz popularniejsze stają się metody znajdowania równowagi w życiu codziennym za pomocą medytacji. Wiele osób docenia zalety jakie wynikają z ćwiczenia siebie w budowaniu trwałego spokoju i relaksacji nawet w stresujących sytuacjach życiowych. Psychologowie taką zdolność do osiągania spokoju i łączenia się z całym światem za pomocą medytacji nazywają inteligencją duchową. Ten rodzaj inteligencji stoi obok wskaźnika IQ (zdolności myślenia matematycznego) oraz poziomu inteligencji emocjonalnej. Warto znać wszystkie wskaźniki i dążyć do ich rozwoju w swoim życiu ponieważ pozwalają one na osiąganie większych sukcesów.

Iloraz inteligencji IQ

Prekursorem badań nad IQ był  Alfred Binet, który wymyślił test rozwojowy badający umiejętności rozwojowe odpowiednie dla dzieci w konkretnym wieku. Badania te były badaniami rozwojowymi, zakładającymi, że z każdym rokiem człowiek powinien się rozwijać. Problemy pojawiły się w przypadku osób dorosłych, które nie rozwijają się w taki równy sposób jak dorośli.

Ze względu na te i inne problemy zaproponowano inne testy, które lepiej odpowiadały wynikom konkretnego wieku i lepiej badały średnie wyniki dla konkretnych grup osób.

Iloraz inteligencji duchowej

Naturalna zdolność gatunku ludzkiego do przeżywania uczuć i doświadczeń duchowości nazywana jest inteligencja duchowainteligencją duchową. Pojęcie jest regularnie używane przez psychologów i terapeutów, jednak to co istotne w codziennym życiu to możliwość  łączenia się ze swoim wewnętrznym ja, do przekonania że świat materialny to nie jedyne co istnieje. Duchowość tego typu nie jest utożsamiana z religijnością, chociaż może się na niej wspierać.

Iloraz inteligencji emocjonalnej

Zdolność do świadomego rozpoznawania emocji – zarówno swoich jak i tych innych ludzi. Ponieważ współcześnie duży nacisk kładzie się na budowanie relacji z ludźmi to bardzo doceniana jest zdolność do prawidłowej oceny emocji. Wysoka świadomość emocji pomaga także w radzeniu sobie ze stresem, w budowaniu trwałych i głębokich relacji oraz w osiąganiu wewnętrznego spokoju. Nie bez powodu mówi się, że osoby o wysokim poziomie inteligencji emocjonalnej budują trwałe relacje  w swoim życiu.

Czy już to potrafię?

Obecnie bardzo duży nacisk kładziemy na to, aby zdobywać certyfikaty i wyróżnienia potwierdzające nasze kompetencje w różnych dziedzinach. Wciąż istotne jest także to, aby dbać  o stronę praktyczną naszych umiejętności. Dlatego warto uczęszczać na rozmaite kursy i szkolenia, które prowadzone w formie warsztatów dostarczą nam szeroki zakres informacji i praktycznych umiejętności. Warto dbać o rozwój inteligencji emocjonalnej i duchowej, ponieważ dzięki temu zdobędziemy przewagę w codziennym życiu i funkcjonowaniu z innymi osobami w pracy i w domu.


next page next page close

Pismo Święte a nauka jako z niego wychodzi

Pismo Święte a nauka jako z niego wychodzi

Biblia jest najważniejszą księgą dla chrześcijan. Powstawała przez wieki, a mimo to zachowuje specyficzną jednolitość w języku i wymowie. Była tworzona w językach: hebrajskim, aramejskim i greckim. Przez wierzących jest uznawana za księgę świętą, która była pisana pod natchnieniem Ducha Świętego. Niewierzący znajdą w niej podstawowy kanon zachowań, wzór moralnego postępowania. Jest uważana za jeden z dwóch filarów europejskiej kultury, gdyż do dzisiaj czerpiemy z niej motywy, archetypy, postawy, bohaterów i symbole. Jest też źródłem wielu frazeologizmów używanych na co dzień.

Pismo święte

Jakie wartości niesie Pismo Święte?

Dla historyków jest cennym źródłem wiedzy o dawnych czasach. Najstarsze części Starego Testamentu powstały nawet w drugim wieku przed naszą erą. Zawierają one historię świata od chwili jego powstania po narodziny Chrystusa. Były niezwykle cenne, więc specjalnie je chroniono. Żydzi nie mają żadnych wątpliwości co do ich autentyczności. Jeśli chodzi o Nowy Testament to został on napisany po śmierci Jezusa Chrystusa. Najważniejszą częścią są cztery Ewangelie, napisane przez uczniów Jezusa: Marka, Mateusza, Łukasza i Jana. Są one opowieścią o życiu Mesjasza, ale bardzo specyficznie opowiedzianą. Najwięcej miejsca zajmują narodziny Jezusa i jego życie do dwunastego roku. Później opowieść się urywa i poznajemy Jezusa już na końcu jego drogi, kiedy zaczyna nauczać, zwoływać uczniów, czynić cuda. Bardzo szczegółowo opisana jest ostatni okres z jego życia, zwłaszcza ostatni tydzień. W Ewangelii wg. świętego Mateusza jest sporo nawiązania do tradycji hebrajskiej, jakby autor w ten sposób chciał podkreślić łączność obu religii. Autor zwraca uwagę na najważniejsze fakty z życia Jezusa. Najkrótsza i najstarsza jest Ewangelia wg. świętego Marka. Jej autorem jest uczeń Jezusa, który dowiadywał się o jego działalności bezpośrednio od Piotra. Miała ona być spisana w Rzymie, właśnie na potrzeby rzymskich chrześcijan, by pozwolić im w szybki sposób dojść do wiedzy o działalności Mesjasza. Dynamika zdarzeń jest tu bardzo szybka i imponująca. Jezus jest tu pokazany jako człowiek czynu, który szybko reaguje i działa. Ewangelia świętego Łukasza składa się jakby z dwóch części. W pierwszej autor bardzo dokładnie i precyzyjnie opisuje życie i działalność Jezusa, natomiast w drugiej części są spisane dzieje apostołów, którzy po jego śmierci mieli opowiadać o jego nauce. Jest to Ewangelia, która miała być w założeniu skierowana do ludzi spoza kultury żydowskiej. Miała postać na podstawie szczegółowych relacji i opowieści tych, którzy znali Mesjasza. Natomiast Dzieje Apostolskie powstały na podstawie podróży, jakie Łukasz odbył z Pawłem. Zresztą kończą się w momencie, kiedy Paweł znajduje się w rzymskim więzieniu. W tej Ewangelii znajduje się najwięcej unikatowych opowieści, które potem trafiły do kultury, jakby choćby ta o miłosiernym Samarytaninie, synu marnotrawnym, faryzeuszu. Pismo Święte to także Ewangelia wg. świętego Jana. Tekst jest najbardziej literacki. Autorem jest Jan Apostoł, uczeń Jezusa. W samym tekście znajdują się informacje, których nie ma w trzech poprzednich ewangeliach.


next page next page close

Gdy dziecko ma autyzm…

Gdy dziecko ma autyzm…

Kiedy pada diagnoza autyzm, dla wielu rodziców jakby zawalił się świat. To jednak wcale nie przekreśla szans na normalne dzieciństwo ani dorosłość dziecka, a u którego stwierdzono całościowe zaburzenia rozwoju. Co zatem można zrobić? (więcej…)


next page next page close

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę gry na instrumencie?

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę gry na instrumencie?

Lekcję fortepianu, czy gry na innym instrumencie  najlepiej rozpocząć w jak najmłodszym wieku. Im młodszy człowiek tym więcej informacji jest w stanie przyswoić w krótkim czasie. Przykładem takiej niesamowitej zdolności jest oczywiście ludzka zdolność do mówienia; niemowlę przyswaja język swoich rodziców w niedługim czasie, a im starszy jest człowiek tym trudniej przychodzi mu nauka języków obcych. Podobnie jest z nauczaniem gry na instrumencie – im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym szybciej osiągniemy wysoki poziom.

Jak zachęcić dziecko do nauki?

W przypadku małych dzieci to rodzice mają decydujący głos i to oni zwykle kierują dziecko do szkoły muzycznej. Ważne jest jednak by włączyć dziecko w proces decyzyjny. Należy spróbować ukierunkować zainteresowania dziecka w kierunku któregoś z instrumentów lub śpiewu, tak by w przyszłości nie porzuciło tego zajęcia. Ważne jest by nie zmuszać dziecka do gry na skrzypcach, jeżeli ono koniecznie chce spróbować gry na pianinie. Jeżeli dziecko będzie zainteresowane grą na danym instrumencie, chętniej będzie uczęszczało na zajęcia i jest większa szansa, że z nich wyciągnie maksymalnie dużo umiejętności.

Talent to nie wszystko

lekcje gitaryW przypadku gry na instrumencie czy śpiewu mówi się, że najistotniejszy jest talent. Gdy dziecko ma talent to na pewno będzie świetnym muzykiem, zaś jeżeli go nie ma na pewno nie uda mu się osiągnąć sukcesu. Jest to tylko w połowie prawda – talent muzyczny, słuch muzyczny może pomóc dziecku, ale równie ważna, jak nie ważniejsza, jest praktyka. Im więcej dziecko ćwiczy, tym większa szansa na jego sukces w dziedzinie muzyki. W przypadku gdy zależy nam na tym by nasze dziecko chodziło do szkoły muzycznej, brak słuchu muzycznego może przekreślić szansę dziecka na dostanie się do szkoły publicznej. Pozostaje jednak ogromna ilość szkół niepublicznych, w których możemy kształcić nasze dziecko, w zakresie śpiewu i gry na instrumentach.

Kształcenie muzyczne nie tylko uczy gry na instrumencie, ale także aktywuje do pracy i wysiłku duże części mózgu, które są zwykle nie używane. Naukowcy udowodnili, że nauka gry na instrumencie pomaga w skupieniu – grający na instrumentach nie mają problemów ze skoncentrowaniem uwagi nawet w największym hałasie. Ponadto dzieci, które grają na instrumentach szybciej przyswajają języki obce, mają większy zasób słownictwa a także łatwiej przychodzi im nauka czytania.

Jeżeli zatem zależy nam na tym by nasze dziecko nauczyło się gry na instrumencie, oprócz tej umiejętności, niejako równocześnie posiądzie ono wiele innych, cennych zdolności, które będą pomocne w przyszłości, bez względu na to czy nasze dziecko zajmie się profesjonalnie muzyką czy gra na gitarze pozostanie tylko jego hobby.


Ochroń skrzypce przed uszkodzeniami – wybierz futerał

To, czy futerał do skrzypiec zagwarantuje instrumentowi bezpieczne przechowywanie...
article post

Zalety programów logopedycznych

Obecnie dzieci mające problemy z wymową mogą skorzystać z szeregu różnych terapii, które...
article post

Łatwe rozwijanie funkcji poznawczych dziecka

Czym jest sala doświadczania świata? Sala Doświadczania Świata jest miejscem, w którym...
article post

Zainwestuj w swój rozwój duchowy

Coraz popularniejsze stają się metody znajdowania równowagi w życiu codziennym za pomocą...
article post

Pismo Święte a nauka jako z niego wychodzi

Biblia jest najważniejszą księgą dla chrześcijan. Powstawała przez wieki, a mimo to...
article post

Gdy dziecko ma autyzm…

Kiedy pada diagnoza autyzm, dla wielu rodziców jakby zawalił się świat. To jednak wcale...
article post

Kiedy najlepiej rozpocząć naukę gry na instrumencie?

Lekcję fortepianu, czy gry na innym instrumencie  najlepiej rozpocząć w jak najmłodszym...
article post