Pozbądź się lęku dzięki psychoterapii

Codziennie zmagamy się z pewnymi wydarzeniami, które niezaprzeczalnie mają ogromny wpływ na nasze życie. Niektóre z nich wcale nie są pozytywne i pozostawiają po sobie niemiłe wspomnienia.Podczas tego procesu powstają różnego rodzaju lęki, które w wielu przypadkach mogą być tragiczne w skutkach. W jaki sposób można je leczyć? Leczenie najczęściej odbywa się za pomocą psychoterapii prowadzonej przez doświadczonego psychoterapeutę, który stara się znaleźć przyczynę problemu i skutecznie ją wyeliminować. To bezbolesna i skuteczna, choć też czasochłonna forma pozbywania się leku.

Czym jest lęk?

Według specjalistów lęk to stan psychiczny, podczas którego poczucie zagrożenia na różnego rodzaju bodźce jest niezwykle silne. Krótkotrwały lęk nie jest szkodliwy, ale ten odczuwany od dłuższego czasu niesie ze sobą negatywne skutki, które mogą prowadzić do powstania depresji lękowej. Sam lęk pojawia się w różnych momentach – zazwyczaj jest to indywidualna sprawa każdej osoby, gdyż każdy inaczej reaguje na różne sytuacje życiowe. Lęk określa się jako nastrój, w trakcie którego osoba czuje silne zagrożenie lub zmianę pochodzącą z nieznanego, nierzadko nierealnego źródła.

Jakie wyróżniamy zaburzenia lękowe?

Do zaburzeń lękowych zaliczamy różnego rodzaju fobie – niekiedy są one związane z przedmiotami, zwierzętami, ale współcześnie znaczna część osób jako przyczynę leku podaje codzienne sytuacje. Lękiem jest zatem obawa o życie naszych bliskich, niestabilna sytuacja finansowa czy choroby, na które może zachorować ktoś z rodziny. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że fobia jest zaburzeniem długotrwałym, objawiająca się w sytuacji lękowej, nierzadko zamieniająca się w obsesje.

Innym zaburzeniem lękowym są zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, które występują jako następstwo obsesyjnych myśli czy różnego rodzaju fobii. Nieleczone zaburzenia obsesyjno-kompulsywne mogą doprowadzić do utraty kontroli nad własnym życiem, podporządkowując je swoim lękom.

Zespół stresu pourazowego a lęk napadowy

kobietaTo, że lęk powodują sytuacje niespodziewane, nagłe i nowe – wie już chyba każdy. Niektórzy jednak odczuwają go silnie po wydarzeniu, które w negatywny sposób wpłynęło na ich życie – na przykład bezpośrednie zagrożenie życia. Po takiej sytuacji osoba odczuwa silny stres i lęk, określany jako zespół stresu pourazowego. Lęk napadowy natomiast to nagły i niespodziewany napad paniki lub lęku, którego źródła nie można tak łatwo zlokalizować. Nierzadko sama myśl o kolejnych napadach negatywnie wpływa na myślenie chorego, przez co lęk staje się jeszcze silniejszy oraz pojawiają się różne napady somatyczne – bóle, mdłości, utrata przytomności.

Leczenie lęku – od czego zacząć?

Współcześnie coraz więcej osób odczuwa różnego rodzaju lęki, które można leczyć. W walce o równowagę psychiczną pomoże dobry psychiatra z Wrocławia, który spojrzy na problem z psychologicznej perspektywy i znajdzie jego źródło. Psychoterapeuta wskaże, jakie zachowania są szkodliwe w codziennym życiu i pomoże sobie z nimi radzić. Lekarz postara się znaleźć najlepszą drogę i cele, do których pragnie dążyć pacjent, a poprzez dokładną analizę stanu emocjonalnego skutecznie pomoże odzyskać równowagę.

Leczenie lęku jest możliwe dzięki psychoterapii!

Przyczyn występowania lęku jest wiele. Mogą to być zwyczajne, codzienne sytuacje, jak i dramatyczne wydarzenia z życia, o których nie można zapomnieć. Istotny jest jednak fakt, że wszystkie lęki można wyleczyć. Dobry psychoterapeuta po zdiagnozowaniu problemu pomoże w walce z chorobą i zlikwidowaniu wszystkich lęków oraz zachowań, które mogą go powodować.