Racjonalne żywienie zwierząt – na czym polega?

Racjonalne żywienie zwierząt – na czym polega?

Zwierzęta hodowlane należą do jednej z najważniejszych gałęzi prowadzenia gospodarstwa. Z szacunku do tego co dają nam zwierzęta, a także w trosce o ich dobre zdrowie najważniejsze jest dobre żywienie. W naszej firmie dbamy o to, aby oferta dostosowana była do wszystkich zróżnicowanych i indywidualnych potrzeb żywieniowych, jakie niesie ze sobą praca z inwentarzem. Ustalamy właściwe proporcje komponentów oraz odpowiedni program żywienia w zależności od grupy wiekowej oraz oczywiście rodzaju poszczególnych zwierząt.

Co znajduje się w zwierzęcym pokarmie?

 Najczęściej Śruta to produkt, który otrzymywany jest przez rozdrabnianie nasion roślin uprawnych. Ten proces przeprowadzany jest w śrutowniku. Najczęściej produkuje się ją ze zboża, ale można uzyskiwać ją również z innych roślin, np. oleistych lub strączkowych.

 

Wśród komponentów dawki pokarmowej dla zwierząt, najdroższe i najważniejsze jest białko. Najpopularniejszym sposobem na uzupełnienie białka u zwierząt jest użycie śruty sojowej, a także śruta rzepakowa, Śruta rzepakowa ekstrudowana, śruta słonecznikowa, makuch sojowy, makuch rzepakowy oraz makuch słonecznikowy. Każde zwierze hodowlane potrzebuje białka do prawidłowego wzrostu i cieszenia się dobrym zdrowiem.

Otręby zbożowe niezbędne dla żywienia bydła, drobiu, a także trzody chlewnej to:

  • Otręby pszenne
  • Otręby żytnie
  • Otręby jęczmienne

Jest to niezwykle potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania zwierząt, a także niesamowicie wpływa na jakość mleka, mięsa, czy jajek. Oprócz tego wpływa to na zdrowie zwierząt, co sprawia, że możemy cieszyć się pełnym zdrowiem naszego inwentarza i nie martwić się kłopotami wynikającymi z chorób zwierząt hodowlanych.

Kolejną częścią racjonalnego żywienia zwierząt to wysłodki buraczane. Jest to produkt uboczny powstający podczas produkcji cukru spożywczego z buraków cukrowych. Wykorzystywane są najczęściej jako pasza dla zwierząt. Wysłodki buraczane mogą być też wykorzystane do produkcji metanu lub na kiszonkę. W naszej ofercie znajdują się wysłodki buraczane Tofi oraz wysłodki buraczane KSC.

Niezwykle ważne w żywieniu inwentarza są oleje. Do najzdrowszych i najbardziej pożądanych zaliczamy olej sojowy, a także olej rzepakowy.

Poza komponentami w naszej ofercie nabyć można znaleźć pasze pełnoporcjowe, koncentraty, premiksy oraz preparaty mlekozastępcze znanych i cenionych firm z doświadczeniem na rynku rolnictwa i żywienia zwierząt hodowlanych. Niezwykle ważne są także dodatki paszowe, bogate w niezbędne witaminy i minerały, które mają za zadanie powodować prawidłowe funkcjonowanie organizmu u zwierzęcia hodowlanego. Do dodatków paszowych zaliczamy, takie elementy, jak kreda, sól, fosforan jednowapniowy, tlenek magnezu, macysorb A+, cobind A-Z, drożdże, Yea Sacc, czy niezwykle cenne aminokwasy. Nie bez znaczenia są także zakiszacze, zakwaszacze, czy środki dezynfekcyjne.

Dlaczego żywienie jest tak ważne?

Odpowiednie żywienie inwentarza jest podstawą odpowiedniej jakości produktów pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, jaja, czy mięso. Ważne jest, także odpowiednie żywienie ciężarnych zwierząt hodowlanych, ponieważ , gdy zazwyczaj krowie mięsnej wystarczają pasze objętościowe (mlecznej trzeba bardziej dbać o dietę). Jednak krowa w szczycie laktacji dla utrzymania wydajności, gdy cielęta potrzebują mleka, w okresie krycia oraz w ostatnim okresie ciąży w celu zapewnienia dobrej jakości składników odżywczych, musi mieć odpowiednią dietę dzięki czemu cielaki rodzą się w pełni zdrowe i silne. Dzięki odpowiedniej diecie zwierzęta hodowlane są zdrowe, ich produkty takie, jak mleko, jaja, czy mięso zyskują na jakości, a my oszczędzamy na opiece weterynaryjnej. Dobry gospodarz wie, jak ważny jest szacunek dla inwentarza, który odwdzięcza się najlepszymi produktami.