rss search

Refundacje NFZ a rehabilitacja sportowa

line Refundacje NFZ a rehabilitacja sportowa

Narodowy Fundusz Zdrowia wspiera pacjentów z całej Polski w wielu trudnych sytuacjach zdrowotnych. Z tej pomocy korzysta tysiące ludzi, ponieważ nie każdy może pozwolić sobie na prywatną obsługę w gabinetach medycznych. Rehabilitacje sportowe mogą być długim i kosztownym procesem leczniczym, dlatego warto dowiedzieć się więcej o bezpłatnych refundacjach NFZ.

                Z rehabilitacji korzystają osoby, które nie wymagają stałego pobytu w szpitalu, jednak mimo wszystko niezbędna jest im pomoc fachowca oraz opieka lekarza. Kolejki, by zapisać się na refundację bywają tłoczne, jednak o kolejności przyjęcia decyduje rodzaj urazu oraz stopień zaawansowania kontuzji. Pierwszeństwo mają osoby po wypadkach samochodowych, zawałach oraz z urazami kręgosłupa, ponieważ są to sytuacje wymagające natychmiastowego działania. Kontuzje sportowe stanowią jednak dużą część wszystkich rehabilitacji z NFZ i w wielu przypadkach czas oczekiwania jest relatywnie krótki. Lekarze zdają sobie sprawę, że w sytuacji zerwania więzadeł krzyżowych, ścięgna Achillesa czy naderwania łąkotek prędko musi zostać przedstawiona diagnoza i metoda leczenia. W przeciwnym wypadku kości oraz tkanki mogą źle się zrosnąć, uniemożliwiając powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej.

Rehabilitacja

Proces ubiegania się o refundację rozpoczyna się od pozyskania skierowania, które wystawiają jedynie te ośrodki medyczne, którą dysponują podpisaną umową z NFZ. Należy więc zwrócić uwagę na zakres możliwości poradni rodzinnej oraz upewnić się o współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pierwsza wizyta będzie rzutowała na dalszy proces rehabilitacji, czyli tuż po przeprowadzonym wywiadzie umożliwiającym poznanie problemu pacjenta, zostanie dobrana odpowiednia technika fizjoterapeutyczna.

Na zabiegach NFZ przede wszystkim stosowane są rehabilitacje ruchowe, gimnastyka masaże, a także leczenie ultradźwiękami i polem elektromagnetycznym. Pacjent może ubiegać się również o zajęcia hydroterapii oraz krioterapii, czyli inaczej zimnolecznictwo – zabiegi wykonywane przy pomocy strumienia wody poniżej 0°C.

                NFZ nie wprowadził ograniczeń ilości rehabilitacji przypadającego na jednego pacjenta, dlatego może on korzystać z bezpłatnych usług wielokrotnie w ciągu roku. Jednakże w przypadku, gdy poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie dotrzeć do placówki leczniczej, może skorzystać z możliwości dojazdu specjalisty do swojego domu, nawet do 80 zabiegów rocznie. Trzeba będzie jednak się liczyć z dłuższym czasem oczekiwania w kolejce, niekiedy nawet do kilku miesięcy. Na stronie internetowej NFZ można jednak pobrać dokładną informację o czasie oczekiwania w wybranej przez nas placówce.