Rodzaje krawężników oraz ich zastosowanie

Budowa drogi to poważna inwestycja. Składa się na nią wiele czynników, które muszą doskonale ze sobą współgrać. Proces powstawania drogi to kilka ważnych etapów. Rozpoczyna się od wyrównania i ustabilizowania terenu. Następne kroki to ułożenie kilku warstw nawierzchni aż po najważniejszą, końcową. Do wszystkich tych czynności należy używać materiałów najwyższej, jakości. Tak samo jest przy wykończeniach. Wszystkie elementy muszą być trwałe. Dlatego też, wysokiej klasy krawężniki odgrywają tak ważną rolę. Stanowią integralną część nowej drogi. Warto, więc dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Różne materiały

Krawężniki najczęściej produkuje się z dwóch rodzajów materiału. Należy do nich granit i beton. Oba rodzaje mają swoje zalety.

Na początek zajmiemy się krawężnikami betonowymi. Są niezwykle popularne z uwagi na bardzo atrakcyjną cenę. Na ich szerokie zastosowanie wpływa też duża wytrzymałość. Wykazują odporność na wysokie i niskie temperatury. Kolejny atut to łatwość, z jaką się je układa. Krawężniki betonowe bardzo łatwo utrzymuje się w czystości.

proste-krawezniki
Proste krawężniki są łatwe w ustawianiu przy drodze. W Polsce jednym z ich producentów jest Libet. Przykładowe modele można sprawdzić na ich stronie: http://www.libet.pl/produkty-przemyslowe-kraweznik-lekki.

Drugi rodzaj materiału wykorzystywanego do produkcji krawężników to granit. Ogromną zaletą krawężników granitowych jest ich wytrzymałość w przypadku najechania kołami ciężarówki. Granitowy krawężnik nie pęka na całej grubości, w najgorszym wypadku kruszy się. Dzięki tej właściwości zapewnia trwałą izolację przed wniknięciem wilgoci do podbudowy drogi. To w ogromnym stopniu przedłuża jej trwałość.

Typy produktów

Mamy już za sobą opisy rodzajów materiałów. Teraz czas na konkretne typy krawężników.

  • Podstawowa kategoria to po prostu krawężniki. Służą do wykonywania pasów oddzielających jezdnię od chodnika.
  • Kolejny typ to krawężniki najazdowe. Charakteryzują się zaokrągloną górną krawędzią. Służą do tworzenia wjazdów na parkingi. Doskonale sprawdzają się na wszelkiego rodzaju podjazdach. Zawdzięczają to swojej obniżonej wysokości, która pozwala na swobodne przemieszczanie się aut.
  • Następny, bardzo ważny rodzaj to krawężnik skośny. Stosuje się go przy płynnych przejściach między krawężnikiem najazdowym a drogowym. Skonstruowany jest tak, że posiada dwie różne wysokości.
  • Ostatnia kategoria to krawężniki łukowe. Wykorzystywane są do tworzenia wszelkich owalnych elementów chodnika. Pozwalają zachować płynność całego krawężnika oraz jego estetyczny wygląd.

Powodzenie inwestycji

Sukces każdej budowy, w tym i drogowa, to suma wszystkich etapów wykonanych z należytą precyzją. Bardzo ważna jest wykwalifikowana ekipa, która zajmie się realizacją. To również odpowiednie maszyny i pozostały sprzęt.

Niemniej ważne są doskonałe materiały budowlane. W przypadku budowy drogi, bardzo ważne są krawężniki. Niezależnie od tego czy są betonowe czy granitowe, najważniejsza jest, jakość. Istotne jest też dobranie odpowiednich typów, jak krawężniki łukowe, najazdowe czy skośne.