Rolety wewnętrzne czy zewnętrzne – które sprawdzą się lepiej?

Rolety pełnią przede wszystkim funkcję ochronną. Mają za zadanie zabezpieczanie domu czy mieszkania przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, nagrzaniem się w lecie czy nawet ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów.Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie rolet w swoim domu lub mieszkaniu. Nic w tym dziwnego – oprócz swojej funkcji ochronnej, dodają pomieszczeniom uroku. Rynek osłon okiennych oferuje jednak szeroki wybór rolet. Wiele osób nie wie, czy w swoim domu zamontować rolety zewnętrzne, czy raczej wybrać rolety wewnętrzne. Na czym polega różnica pomiędzy roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi? Które lepiej sprawdzą się do ochrony pomieszczeń?

Rolety zewnętrzne – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Bez wątpienia rolety zewnętrzne cieszą się współcześnie ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród właścicieli domków jednorodzinnych. Nierzadko montowane są tylko po to, aby chronić przed włamaniem. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że rolety zewnętrzne mają przede wszystkim za zadanie chronić dom przed nadmiernym przegrzaniem w lecie, a także przed ochłodzeniem zimą.
O montażu rolet zewnętrznych należy jednak pomyśleć szybciej, gdyż do ich zainstalowania przydatna będzie pomoc specjalisty. Rolety zewnętrzne są również znacznie droższe od rolet wewnętrznych, ale ich zastosowanie z pewnością przesłoni wszystkie niedogodności.
Rolety zewnętrzne skutecznie osłaniają dom przed przegrzaniem, przez co w lecie we wnętrzach jest przyjemnie i chłodno. Jednocześnie nie pozwalają, aby zimą ciepłe powietrze uciekało. Dodatkowo nowoczesna technologia umożliwia dopływ naturalnego światła, nawet w momencie, kiedy rolety są opuszczone. Pomieszczenia nie są już ciemne pomimo pełnego słońca na zewnątrz.
Montaż rolet zewnętrznych zapewnia również pełną ochronę przed włamaniem, a także przed nachalnymi spojrzeniami sąsiadów.

Rolety wewnętrzne – ochrona czy estetyka?

domRolety wewnętrzne to świetny sposób na to, aby podnieść komfort i dodać pomieszczeniom uroku. Najczęściej na ich montaż decydują się osoby, których okna w domach czy mieszkaniach wychodzą na osłoniętą już część, na przykład przez drzewa lub inne budynki. Dzięki temu rolety wewnętrzne mogą maksymalnie spełniać swoje zadanie.
Rolety wewnętrzne można podzielić na kilka rodzajów – wolnowiszące, rolety dzień/noc, rolety dachowe czy rolety rzymskie. Każda z nich pełni taką samą funkcję ochronną, ale jednocześnie różnią się od siebie pod względem estetycznym. Rolety wolnowiszące od wielu lat goszczą w polskich domach, ale to modele dzień/noc cieszą się w ostatnim czasie największą popularnością. Dzięki nowoczesnej technologii można nimi regulować intensywność naturalnego światła, które wpada do pomieszczenia, a jednocześnie ochronić poszczególne pomieszczenia przed przegrzaniem latem. Rolety dzień/noc świetnie sprawdzą się także wieczorową porą, zwłaszcza w większych miastach przy ruchliwej ulicy.
Rolety rzymskie są wybierane do mieszkań przede wszystkim dzięki ich walorom estetycznym. Pasują do każdego stylu pomieszczenia. Ich zastosowanie ochronne jest natomiast słabsze od pozostałych, przez co najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach słabo oświetlonych. Pozostają jeszcze rolety dachowe, mające swoje zastosowanie na oknach dachowych. Dzięki specjalnym prowadnicom, możliwe jest zasłonięcie okien dachowych w taki sposób, aby nie przepuszczały światła słonecznego do środka.

Jakie rolety wybrać?

Zarówno rolety wewnętrzne, jak i zewnętrzne mają szerokie zastosowanie, a ich wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz pieniędzy, jakie chcemy przeznaczyć na ich montaż. Rolety zewnętrzne sprawdzą się głównie w domach jednorodzinnych, które narażone są na przeróżne czynniki zewnętrze i włamania, natomiast rolety wewnętrzne można instalować w każdym wnętrzu. Jeśli nadal nie jesteś przekonany, który rodzaj osłon okiennych wybrać, skontaktuj się z firmą Pamir, która zajmuje się produkcją i montażem osłon. Specjaliści chętnie doradzają, które rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w danym wnętrzu.