Sala doświadczenia Świata – co to takiego?

Czym jest sala doświadczania?

Zaawansowana terapia jest wskazana w przypadku różnych problemów zarówno spowodowanych uszkodzeniami układu ruchu, jak i nerwowego lub o podłożu psychicznym i emocjonalnym. Dzięki systematycznemu rozwojowi różnych dziedzin medycyny działania w tym zakresie są coraz bardziej zaawansowane oraz lepiej dopasowane do indywidualnych potrzeb osób chorych. Jedną z innowacyjnych metod przeprowadzania terapii jest Snoezelen, w której wykorzystuje się Salę doświadczania Świata.

Czym ona jest i w jakich przypadkach się ją stosuje oraz na czym polega jej fenomen?

Do czego wykorzystywana jest Sala doświadczania Świata i jak się jej używa?

Każda profesjonalnie wykonana Sala doświadczania Świata powinna być niezwykle starannie zaaranżowana i bardzo dobrze wyposażona. To miejsce, w którym nie mogą znajdować się przypadkowe elementy. Ważna jest spójność oraz konkretne przeznaczenie wszystkich wykorzystanych narzędzi i akcesoriów. Sala doświadczania świata to miejsce, które jest odpowiednie do przeprowadzania terapii zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych oraz osób starszych. Sprawdza się w leczeniu objawów autyzmu i innych zaburzeń u dzieci, a także w opóźnianiu procesu starzenia i zapobieganiu objawom demencji starczej. Snoezelen to metoda, która ma na celu wspomóc rozwój umiejętności poznawczych oraz odbierania bodźców z otoczenia. Jest przydatna w rozwoju funkcji komunikacyjnych, dzięki czemu ma ogromny wpływ na codzienne życie osób, które biorą w terapii z wykorzystaniem tej techniki.

Sala doświadczania Świata jest bardzo skuteczną metodą, która cieszy się coraz większą popularnością. Technikę Snoezelen wykorzystuje coraz więcej ośrodków specjalistycznych, które zajmują się terapią przeznaczoną zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Dobrze zaaranżowana sala jest idealnym miejscem do poznawania różnych aspektów świata. Jest to miejsce bezpieczne i odizolowane od negatywnych bodźców z otoczenia, które mogłyby zakłócić przebieg terapii. Sala doświadczania Świata powinna zapewniać spokój i dawać możliwość wyciszenia, a także komfortu i swobody. Takie odczucia są niezwykle istotne w procesie leczenia problemów o podłożu emocjonalnym i psychologicznym oraz spowodowanych schorzeniami neurologicznymi u dzieci, dorosłych oraz osób starszych. Dlatego każde profesjonalne pomieszczenie tego typu powinny być bardzo przemyślane i odpowiednio wyposażone w profesjonalne narzędzia i akcesoria.

Na stronie sklepu Liger mogą Państwo znaleźć wyposażenie Sali doświadczania Świata, m.in interaktywne kolumny wodne, sprzęty świetlno dźwiękowe, światłowody, pomieszczenia lustrzane oraz wiele więcej.

Co powinno znajdować się w skutecznej Sali doświadczania Świata?

Profesjonalnie zaprojektowane i wyposażone Sale doświadczania Świata są coraz częściej tworzone w specjalistycznych klinikach oraz ośrodkach terapeutycznych. Odgrywają ważną rolę w nauce poznawania świata oraz rozpoznawania bodźców i reakcji przez dzieci z zaburzeniami ze spektrum autystycznych.

„Są także przydatne w przypadku zaburzeń fizycznych i ruchowych oraz problemów o naturze psychicznej i emocjonalnej, które spowodowane mogą być różnymi czynnikami.”

To także idealne miejsce wyciszenia i nauki poznawania świata na nowo dla osób, które zmagają się z postępującą demencją lub cierpią na inne schorzenie, które zaburza ich poznawanie świata oraz odczytywanie reakcji innych ludzi czy odbieranie bodźców. Jednak żeby tego typu miejsce było naprawdę skuteczne, trzeba się bardzo postarać. Najważniejsze jest odpowiednie wyposażenie.

Do Sali doświadczania Świata dobrze jest wybierać wysokiej jakości elementy, które pochodzą tylko i wyłącznie od znanych i cenionych producentów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu akcesoriów terapeutycznych. Do podstawowego wyposażenia w takim pomieszczeniu, które jest niezwykle skuteczne i przydatne w różnych rodzajach terapii można zaliczyć między innymi specjalistyczne urządzenia świetlne oraz dźwiękowe, a także elementy lustrzane.

Nie powinno zabraknąć również specjalnych kolumn wodnych, które umożliwiają stworzenie wyjątkowej atmosfery i są doskonałym bodźcem pobudzającym. Przydatne są również urządzenia UV, tablice manipulacyjne oraz projektory i specjalne tarcze. Ważne są także elementy dekoracyjne, które dopełnią całość.