Skąd wziął się tartak?

Trudno byłoby sobie wyobrazić rozwój ludzkości bez drewna. Same drzewa są dla człowieka bardzo ważne jako rośliny, które w znaczący sposób przyczyniają się do oczyszczania atmosfery ze szkodliwych związków i produkujące zdatny do oddychania tlen. Jednak na tym nie kończy się rola drewna w naszej cywilizacji.

Znaczenie surowca w naszej cywilizacji

Drzewa mają ogromne znaczenie estetyczne, kulturowe, stanowią ochronę wód powierzchniowych, poprawiają strukturę gleby oraz stanowią doskonały surowiec do produkcji wielu przydatnych rzeczy. Człowiek wykorzystuje praktycznie wszystkie części drzew. Najcenniejsze są oczywiście pnie, z których produkuje się bale, deski, belki i krokwie. Nawet odpad drzewny ma bardzo cenne zastosowanie – z wiórów powstałych w procesie cięcia drewna wykonuje się tanie i wytrzymałe płyty wiórowe. To czego już dalej nie da się przerobić stanowić może ekologiczne paliwa. Nawet już spalone drzewo może być wykorzystane – popiół po spalaniu wiórów z powodzeniem nadaje się na bardzo dobry dodatek do kompostów. Warto dodać, że cały recykling drzewa przebiega w sposób całkowicie naturalny.

Zużycie drzewa na świecie nie maleje – wręcz przeciwnie, potrzebujemy coraz więcej drzewa. Wydawać by się mogło, że w XXI wieku zastąpimy ten materiał innymi tworzywami – plastikiem, stalą czy szkłem. Tak się jednak nie stało i prawdopodobnie nigdy nie stanie. Drewno kominkowe jest tanie, łatwe w obróbce i bardzo mocno związane z naszą kulturą. Obok gliny i kamienia stanowi najstarszy materiał używany przez człowieka. Z drewna produkowano narzędzia, budowano domy i wykonywano wszelkiego rodzaju pojazdy. Do dzisiaj drewno powszechnie używane jest w budownictwie – mimo korzystania z betonu i ceramiki budowlanej, nadal używamy elementów drewnianych – w stropach, więźbach dachowych czy chociażby elementach ozdobnych.

Drewno z tartaku

Dawniej był to materiał bardzo powszechny i kojarzony raczej z codziennym użytkowaniem – dzisiaj stał się wręcz synonimem luksusu. Dębowa posadzka czy drewniana deska rozdzielcza w samochodzie to bardzo drogie i bardzo pożądane produkty. Wraz z modą na ekologię moda na drewno wróciła ze zdwojoną siłą. Jest to może paradoks – ekolodzy powinny dążyć do ochrony drzew, a nie napędzać ich wycinkę. Jednak okazuje się, że jest to znacznie przyjaźniejsza dla środowiska alternatywa niż trudno rozkładające się tworzywa sztuczne czy niezdrowy beton. To sprawia, że klasyczny tartak jeszcze długo nie zniknie z rynku.

Co można powiedzieć o kondycji tartaków?

Przemysł drzewny nie chyli się ku upadkowi lecz wciąż zwiększa obroty. Zapotrzebowanie na tanie, mocne i piękne drewno rośnie – praktycznie każda dziedzina produkcji potrzebuje tego materiału, chociażby w szczątkowych ilościach. Produkcja mebli, instrumentów muzycznych, rynek budowlany, przemysł papierniczy – wymieniać można bardzo długo. Warto o tym pamiętać – to najlepszy przykład tego, że sprawdzone rozwiązania czasami są najlepsze i mogę przetrwać bardzo długo. Drewno towarzyszy nam od początku cywilizacji i wszystko wskazuje na to, że będzie wiernie i pewnie służyć nam do samego jej kresu.