Terapia logopedyczna dla dorosłych Ćwiczenia pamięci oraz koncentracji.

Z wiekiem pamięć zaczyna nas zawodzić i spada poziom koncentracji. Nie ma na to żadnego lekarstwa, ale można znacznie opóźnić cały proces, a jednocześnie poprawić swoje zdolności zapamiętywania. Świetnym sposobem może się okazać terapia logopedyczna.

Pamięć oraz umiejętność utrzymania koncentracji jest niezwykle istotna przez całe nasze życie. Niestety, z biegiem lat jej poziom znacznie spada, przez co wiele dorosłych i starszych osób rezygnuje z czynności, które do tej pory sprawiały mu przyjemność. Istnieje jednak sposób na to, aby ćwiczyć swoją pamięć poprzez liczne gry i zabawy stworzone z myślą o osobach dorosłych.

Afazja u dorosłych – kiedy konieczna jest wizyta u logopedy?

Wbrew pozorom logopeda nie pomaga jedynie dzieciom. Jego zawód jest również potrzebny dorosłym, którzy cierpią na afazję. Teoretycznie afazja polega na częściowym lub całkowitym zaniku umiejętności posługiwania się znanym wcześniej językiem. Warto jednak pamiętać, że afazji towarzyszą inne problemy – głównie związane z pamięcią oraz utrzymaniem koncentracji czy koordynacji ruchowej. W wielu przypadkach te zaburzenia utrudniają codzienne funkcjonowanie i zmuszają do zasięgnięcia pomocy specjalisty.

Logopeda za pomocą sekwencji ćwiczeń pamięciowych, orientacyjnych czy usprawniających myślenie pobudza mózg do pracy. Jako pomoc z pewnością przydadzą się różnego rodzaju przedmioty przeznaczone do terapii logopedycznej. Szeroki wachlarz akcesoriów do takiej terapii oferuje firma Liger – pomoce terapeutyczne, logopedyczne, edukacyjne.

Terapie logopedyczne dla dorosłych

Terapię logopedyczną w przypadku zaburzeń z pamięcią oraz problemami z koncentracją można przeprowadzać w domu za pomocą gier i ćwiczeń skierowanych dla dorosłych. W wielu przypadkach terapia logopedyczna dla dorosłych jest również skierowana do osób starszych, u których wykryto demencję na poziomie maksymalnie średnio zaawansowanym.

Terapia logopedyczna opiera się przede wszystkim na wdrążeniu do leczenia gier oraz zabaw, mających na celu pobudzenie doznań wzrokowych czy słuchowych, a także innych zmysłów. Terapia logopedyczna obejmuje również ćwiczenia na pamięć oraz koncentrację.

Gry i zabawy w terapii logopedycznej dla dorosłych

Świetnymi zabawami dedykowanymi osobom mające problemy z pamięcią są różnego rodzaju gry oparte na łączeniu obrazów za pomocą skojarzeń. Takie ćwiczenia stymulują umysł i usprawniają proces zapamiętywania.

Do terapii logopedycznej włączono także gry wieloosobowe, które nie tylko ćwiczą pamięć, ale przede wszystkim uczą pracy w grupie i ułatwiają komunikację. Do tych gier zalicza się przede wszystkim Bingo, które jest dedykowane osobom o słabym wzroku.

edukacja

Puzzle jako forma terapii logopedycznej

Puzzle jako forma terapii logopedycznej to świetny sposób na poprawienie własnych wspomnień z różnego rodzaju wyjazdów. Układanki mają również ogromny wpływ na umiejętności koordynacji, a także niezwykle skutecznie utrzymują wysoki poziom koncentracji. Dodatkowo zachęcają do poświęcenia czasu na pełne ułożenie zestawy. W zależności od umiejętności i wieku można wybrać puzzle mniej lub bardziej zaawansowane.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Za pomocą różnych pomocy edukacyjnych można w ciekawy sposób ćwiczyć własną pamięć oraz poziom utrzymania koncentracji. Można skorzystać z pomocy logopedy, jak i wykorzystać gry zespołowe i planszowe, które zmuszają do kreatywności.

Kiedy warto podjąć się terapii logopedycznej dla dorosłych

Z racji tego, że z wiekiem pamięć oraz koncentracja nie jest już taka jak na początku, warto zdecydować się na terapię logopedyczną. Za pomocą licznych ćwiczeń i gier czy zabaw, a także konsultacji z logopedą, nawet osoby z poważnymi zaburzeniami pamięci mogą w znacznym stopniu poprawić swoje umiejętności i nie dopuścić do ich całkowitego zaniku.