rss search

Wszystko co powinniście wiedzieć o uzależnieniu od hazardu

line Wszystko co powinniście wiedzieć o uzależnieniu od hazardu

 Musimy wiedzieć, że wszystkie uzależnienia mają wspólne cechy. Mam tutaj oczywiście na myśli czy to uzależnienie od alkoholu czy to od nikotyny i hazardu. Wspólne cechy to między innymi: powolny zanik kontroli, środek uzależniający jest nawet konsumowany kiedy już nie daje nam poczucia szczęścia, środek uzależniony jest przez nas używany, by oderwać się od rzeczywistości czy też to, że osoba pozostaje w nałogu mimo, że pojawiają się już negatywne konsekwencje. A czym tak naprawdę jest uzależnienie od hazardu?

Specjalistyczne podejście – informacje o uzależnieniu

Uzależnienie od hazardu jest rozumiane jako patologiczne granie. Aby można było w ogóle mówić o grze patologicznej grze, w ciągu roku muszą wystąpić przynajmniej dwa epizody patologicznej gry. Typowe zachowania dla hazardzisty to na przykład szczególne znaczenie pieniędzy, permanentny brak wypoczynku, sposoby myślenia o rywalizacji, wymaganie podziwu, częste objawy zaburzeń psychosomatycznych, które są wywołane stresem czy też tendencje do pracoholizmu. By obudzi się w porę musimy wiedzieć jak rozwija się uzależnienie do hazardu. Podstawowym problemem jest fakt, że rozwój uzależnienia od hazardu to bardzo złożony proces. Na proces ten wpływa kilka czynników. Najważniejsze z nich to zaburzenia relacji z innymi, głębokie zaburzenie samooceny czy też nieregularne stany pobudzenia.

Szczególne zagrożenie grozi nam gdy mamy zaburzoną samoocenę. Podczas takowej zaburzonej samooceny chory odczuwa niesamowitą pustkę wewnątrz siebie. Gdy mamy poczucie niższość to często także na nas bardzo źle działa. Gdy jednak coś wygramy czujemy się lepsi, czujemy się wartościowi. Uważamy, że jesteśmy kimś wyjątkowym. Duża wygrana dla większości osób uzależnionych oznacza podróż dosłownie do głębin fantazji. Nałogowi gracze bardzo często charakteryzują się niepewnym typem przywiązania. U hazardzistów bardzo często występuje sytuacja rodziny niepełnej z różnego rodzaju zaburzeniami. Z reguły są to zaburzenia w stosunku z ojcem. Często u hazardowych graczy także zdarzały się przypadku znęcania się nad dzieckiem. U osób uzależnionych występują także niekontrolowane stany pobudzenia.

Problemy natury psychologicznej u osób zmagających się z hazardem

Problem z hazardzistą

Na samym początku bywa tak, że to pewnego rodzaju motywacja do gry bierze się z żądzy, nudy, odniesienie zysków, odniesienia sukcesów czy też z chęci zapanowania na emocjami iście negatywnymi. Takie negatywne emocje z reguły pojawiają się podczas rozwodu czy na przykład separacji rodziców. Gracz staje się w samym centrum koła, błędnego koła. Ofiary to oczywiście pozostałe obszary życia. Gdy osoba uzależniona rozpoczyna swoją grę to osiąga pewnego rodzaju przyjemność. Jest także podekscytowania i szuka pewnego wytłumaczenia dla swojej gry, która jest już niekontrolowana. Pojawiają się także u osób uzależnionych pewne zachowania podejrzane oraz także przedziwne myśli. Gracz zaczyna już wkraczać w świat iluzji oraz fantazji. Myśli tylko o swoich marzeniach, które wiąże z wielką wygraną. Osobę uzależnioną można poznać po tym, że mocno zamyka się w sobie oraz także zaniedbuje najbliższych. Zaczyna także nielogicznie myśleć. Aż w końcu to właśnie gra staje się jego głównym elementem życia.