Zespół Aspergera -w jaki sposób wspomóc dziecko na co dzień

Kiedy postawiona jest diagnoza, że dziecko ma zespół Aspergera, wiadomo już, czym się on charakteryzuje, lecz nie zawsze osoby z bliskiego otoczenia wiedzą, w jaki sposób reagować na zachowanie malucha zmagającego się z tą przypadłością oraz co można zrobić, aby pomagać dziecku na co dzień, kiedy będzie stopniowo uczyło się interakcji ze światem zewnętrznym. W tym artykule piszemy o tym, na co warto zwracać uwagę, a także z jakich pomocy korzystać.

Czym jest zespół Aspergera?

Kiedy mówimy, że osoba ma zespół Aspergera, oznacza to, że jej zdolności obcowania z innymi, prawidłowe funkcjonowanie wśród innych jest zaburzone. Jest to nieprawidłowość umieszczona na spektrum autyzmu. Dzieci (a także dorośli), u których zdiagnozowano zespół Aspergera nie są świadome, że swoimi słowami lub czynami sprawiają komuś przykrość, że zachowują się niezgodnie z przyjętymi normami społecznymi. Choć nie brakuje im logicznego myślenia, pozbawione są inteligencji emocjonalnej.

Wszystko to pojawia się w codziennych sytuacjach, dlatego wychowywanie i opieka nad dzieckiem z zespołem Aspergera stanowi dodatkowe wyzwania dla rodziców, nauczycieli, a także dla znajomych. Choć jest to przypadłość stała, której dokładne przyczyny nie są znane i której jako takiej się nie leczy, opracowuje się metody wychowania oraz przydatne do tego materiały, dzięki którym dziecko może nauczyć się, w jaki sposób nawiązywać relacje z innymi ludźmi oraz jak reagować na różnorodne bodźce, które są dla niego źródłem stresu czy które prowokują u niego gwałtowną reakcję.

 

Pomocnicze ćwiczenia

Warto wiedzieć, że specjaliści zajmujący się tworzeniem zabawek, gier czy testów dla dzieci, u których stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości, projektują także materiały pomocnicze właśnie dla dzieci z zespołem Aspergera czy też z autyzmem. Dzięki takim materiałom dziecko rozwija poszczególne cechy, co pomaga mu podczas codziennego życia.

Ciekawym pomysłem są puzzle-twarze, czyli puzzle, na których namalowano postacie wyrażające różne emocje. Uczą one dziecko rozpoznawać poszczególne emocje, co z kolei uczy empatii i przypisywania danych emocji do różnych, potencjalnych sytuacji, w których dziecko może znaleźć się wśród rówieśników lub dorosłych. Jest to bardzo przydatna układanka, która skłania do myślenia i uczy, jednocześnie dając dziecku okazję do ćwiczenia zdolności manualnych.

autyzm

Dzieciom, u których ważne są ćwiczenia motoryki mięśni, warto zapewnić gniotka, czyli miękką, gumową zabawkę o kreatywnym kształcie, która podczas ściskania zapewnia wiele bodźców, jednocześnie usprawniając pewność ruchów rąk. Gniotek świetnie służy również jako gadżet antystresowy, dzięki któremu można z łatwością pozbywać się nagromadzonej energii poprzez łatwe ruchy.

 

Gry edukacyjne

Rodzina dziecka z zespołem Aspergera  może pomóc podopiecznemu również poprzez zwracanie uwagi na nieodpowiednie zachowania oraz tłumaczenie mechanizmów otaczającego świata, które są dla dziecka z zespołem Aspergera niezrozumiałe. Wspólna nauka tych mechanizmów może odbywać się również poprzez wspólne granie w gry edukacyjno-terapeutyczne, takie jak gra Pytaki. Polega ona na losowaniu kartoników z pytaniami lub zadaniami i jest ona skierowana do całych rodzin, dlatego dziecko może uczyć się cierpliwości, empatii, a także słuchania innych na gruncie domowym.

Jeśli u danego dziecka sprawdzają się ćwiczenia wykonywane przy komputerze, można zaproponować mu program Autilius Wspólna Uwaga zawierający kilka gier, które skoncentrowane są na ćwiczeniu koncentracji, podążaniu za różnymi gestami oraz polepszaniu koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wybierając daną grę, dziecko poznaje określoną tematykę, jednocześnie się ucząc.

Zabawą, która pozwala jednocześnie na przeprowadzanie terapii, jak i ćwiczenia poznawcze może być także dopasowywanie słów do obrazków dzięki plakietkom w zestawach dydaktycznych. Na przykład w zestawie Ile? Znajdują się nazwy, liczby i obrazki różnych przedmiotów, z którymi dziecko ma do czynienia na co dzień, lub o których wiedzę powinno posiadać. Gra ta pomaga dziecku prawidłowo rozpoznawać poszczególne rzeczy i dopasowywać obrazki do nazw czy liczb. Co więcej, poprzez komunikację z dzieckiem uczy się ono prawidłowego porozumiewania się, słuchania i odpowiadania na pytania. Propozycji ciekawych form nauki i ćwiczeń jest znacznie więcej, dlatego niezależnie od potrzeb dziecka, każdy może dopasować coś, co będzie pomocne w jego nauce.


Pomoce dla dzieci z zespołem Aspergera znajdziesz w sklepie Liger.