3 porady jak umożliwić użytkownikom wózków wjazd do budynku

Z uwagi na różne obostrzenia Unii Europejskiej, a także chęć budowania coraz przyjaźniejszej przestrzeń dla osób z różnymi typami niepełnosprawności, w tym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, coraz częściej remontuje się i dostosowuje do ich potrzeb rozmaite budynki użyteczności publicznej, np. banki, urzędy, galerie handlowe. W przypadku gdy w naszym domu lub w naszym miejscu pracy dostrzeżemy ten problem mamy kilka podstawowych sposobów pomocy takim osobom w dostawaniu się na wyższe piętra naszego budynku.

sposób 1.

wozek inwalidzkiNajwygodniejszym, ale także i jednym z droższych sposobów nieumożliwiających użytkownikom wózków inwalidzkich swobodne przemieszkanie się między piętrami budynku  jest winda. Koszt budowy windy w budynku  waha się w granicach 60-100 tysięcy złoty, zależnie od wielkości windy i jej umiejscowienia w budynku, a także od tego czy budynek będzie dopiero budowany, czy też będzie dopiero trzeba wyznaczyć w nim miejsce do budowy windy. Dodatkowo w przypadku budynku publicznego należy doliczyć miesięczny koszt abonamentu za usługę serwisową 24/7, około 300-500zł miesięcznie.

sposób 2.

Tańszym, ale i mniej „pojemnym” rozwiązaniem jest zamontowanie krzesła lub platformy przychodowej. To rozwiązanie będzie nas kosztowało od 10 do 50 tysięcy złoty zależnie od różnych czynników takich jak:

  • model urządzenia,
  • wysokość schodów,
  • ilość łamań/krzywizn schodów.

Nie da się jednak ukryć, że opcja tego typu sprawdza się doskonale w mniejszych budynkach, typu domy jednorodzinne lub mieszkania gdzie użytkownik wózka inwalidzkiego chciałby swobodnie przemieszczać się między piętrami. Takie rozwiązanie sprawdzi się też w mało uczęszczanych budynkach i takich, w których nie było oryginalnie miejsca na windę, a jednak chcemy wprowadzić udogodnienia dla użytkowników wózków inwalidzkich.

sposób 3.

Najtańszych i równocześnie najbardziej mobilnym ułatwieniem dla użytkowania wózka inwalidzkiego jest rampa podjazdowa. Zależnie od wybranego modelu może to być rampa przy schodowa – wykonana zwykle z metalu konstrukcja, umożliwiająca wózkom inwalidzkim wjazd na wyższe piętro budynku (zwykle stosowana na zewnątrz budynków); albo metalowa ramka na schodowa  zamontowana przy schodach na stałe. Istnieją również rampy przenośne, które można postawić w miejscu, w którym potrzebna jest doraźna pomoc użytkownikowi wózka inwalidzkiego. Te ostatnie rampy kosztują ok 300 -1000 zł zależnie od modelu. Jest to najtańszy sposób dzięki któremu możemy ułatwić poruszanie się osobie na wózku inwalidzkim. Mobilne rampy słabo się jednak sprawdzą w sytuacjach gdy schody są bardzo wysokie, ponieważ są trudne w rozłożeniu i nie są wystarczająco długie by przykryć całą powierzchnie schodów. Ponadto zwykle okazuje się że kąt nachylenia takiej rampy może być zbyt duży by umożliwić bezpieczny wjazd osobie na wózku inwalidzkim.

Zachęcamy do wypróbowania naszych porad, które mogą ułatwić życie osobom korzystającym z wózków inwalidzkich. Często wózki inwalidzkie Helpmedi stanowią jedyna możliwość do bezpiecznego poruszania się osobom w różnym wieku.