Co zrobić ze zużytym sprzętem RTV i AGD?

Zużyty sprzęt RTV i AGD to obecnie jeden z największych problemów dla osób zajmujących się wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań dotyczących ochrony środowiska. Nieprawidłowo wyrzucane i składowane elektrośmieci powodują znaczny wzrost poziomu skażenia środowiska, a w skali globalnej ogromne zmiany klimatyczne, w związku z wytwarzaniem się niebezpiecznych i szkodliwych substancji z rozkładającej się elektroniki.

Zepsuta elektronika – co zrobić z elektrośmieciami?

Posiadając znaczne nakłady zepsutej elektroniki, warto pomyśleć o zawiezieniu jej do specjalnego punktu odbioru w firmie zajmującej się segregacją oraz przetwarzaniem elektrośmieci. Trzeba pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można wyrzucać takich odpadków do zwykłych kontenerów, ponieważ będą one traktowane jako odpady zmieszane i wylądują na zwykłym wysypisku śmieci. W przypadku posiadania zużytego sprzętu RTV i AGD oraz braku możliwości samodzielnego wywozu do odpowiedniego punktu należy skontaktować się z firmą zajmującą się utylizacją śmieci, która zupełnie za darmo odbierze zużytą elektronikę. Tego typu działania zwiększają świadomość społeczeństwa na skalę problemu, a ze względu na to, że usługa jest całkowicie darmowa – ma to zachęcić do prawidłowej segregacji takich odpadów.

Jeżeli w danym miejscu, np. na osiedlach mieszkalnych, większa ilość osób pragnie pozbyć się większych sprzętów elektronicznych to można zamówić specjalnie przeznaczony do tego kontener, który będzie stał w wyznaczonym miejscu przez określony czas. W tego typu kontenerze można składować wszystkie śmieci, które uznawane są za sprzęt elektroniczny. Następnym krokiem jest odbiór kontenera przez wykwalifikowane osoby oraz przekazanie go do przetworzenia i prawidłowej utylizacji.

Jakie urządzenia zalicza się do elektroodpadów?

Urządzenia, które zalicza się do kategorii RTV to przede wszystkim radia, telewizory, monitory oraz wszelkiego rodzaju urządzenia ułatwiające człowiekowi życie codzienne oraz zapewniające rozrywkę. Do urządzeń AGD włącza się głównie pralki, lodówki, tostery, czajniki, piekarniki i tym podobne. Warto wiedzieć, że bardzo często, np. w przypadku lodówek, można natknąć się na niebezpieczne substancje chłodnicze, które są szkodliwe zarówno dla środowiska, jak i człowieka.

Dlaczego należy poprawnie utylizować elektrośmieci? Odbiór i wywóz

elektrośmieci odbiórWarto pamiętać, aby nie wyrzucać zużytego sprzętu RTV i AGD do lasów, co jest bardzo popularnym, ale jakże negatywnym zjawiskiem w dzisiejszych czasach. Obecnie zanieczyszczenia wynikające z nieprawidłowości składowania elektrośmieci doprowadzają w skali światowej do znacznych zmian klimatycznych. Warto zauważyć, że błędne pozbywanie się elektrośmieci może zanieczyszczać także wodę pitną w zbiornikach i rzekach. Należy dbać o prawidłowy obieg zużytej elektroniki, ponieważ tylko wtedy można zapobiec większemu zanieczyszczeniu środowiska naturalnego.

Decydując się na utylizację elektroniki, można liczyć każdorazowo na pomoc firm trudniących się tą specjalnością wraz z darmowym odbiorem elektrośmieci spod drzwi klienta. Zużyta elektronika zostaje poddawana skomplikowanej obróbce oraz rozłożeniu jej na elementy składowe, które mogą być w późniejszych etapach przetworzone i wykorzystane ponownie. Niestety obecnie nieunikniona jest produkcja coraz większej ilości elektrośmieci, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o ich prawidłową utylizację. Warto także wspomnieć, że dla osób, które pozbywają się śmieci np. w lasach czy korytach rzek czekają wysokie kary finansowe, ponieważ jest to działanie, które bezpośrednio wpływa na zmiany klimatyczne i pogorszenie warunków życia na ziemi. Ciekawostką jest fakt, że nieprawidłowo wyrzucone elektrośmieci mogą praktycznie nigdy nie rozłożyć się samoistnie na części pierwsze – zostaną one jedynie wchłonięte przez ziemię, która je „magazynuje”.