Czy warto budować dom z płaskim dachem?

We wszystkich budynkach, zarówno domach prywatnych, jak i budynkach przemysłowych, galeriach handlowych, halach magazynowych, ważną częścią jest dach, czyli górna, najwyższa część budynku, która przykrywa budynek i osłania go przed warunkami atmosferycznymi. Każdy dach składa się z konstrukcji nośnej i pokrycia. Konstrukcje mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od wielkości budynku. Spotyka się konstrukcje stalowe, żelbetonowe, drewniane. Na pokrycia dachowe używa się blachodachówki, blachy, blachy trapezowe, strzechy, gonty, łupki, dachówki ceramiczne. Dachy mogą mieć bardzo różne kształty. Rozróżniamy dachy czterospadowe, dwuspadowe, hełmowe, mansardowe, namiotowe, półszczytowe, wieżowe. Są także dachy płaskie.

Zaczynamy od projektu

 Płaskie dachy najczęściej są stosowane na budynkach przemysłowych, magazynach, halach handlowych. Budynki z dachami płaskimi wykonanymi w najnowszej technologii gwarantują doskonałą izolację termiczną i bardzo dużą trwałość. Są wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Konstrukcje dachów płaskich są o wiele tańsze, szybsze i łatwiejsze w montażu od innych dachów. Dachy płaskie są łatwe w utrzymaniu, można swobodnie po nich się poruszać bez specjalnych zabezpieczeń. Na każdym dachu płaskim, bez względu na to czy mamy do czynienia z nowym budynkiem, czy remontowanym, muszą zostać wykonane cztery warstwy. Musi być warstwa spadkowa, izolacja termiczna, paraizolacja i oczywiście pokrycie. Nachylenie jest niezbędne do zapewnienia odpływu z powierzchni dachu wody z opadów atmosferycznych. Do paraizolacji stosuje się najczęściej folie paraizolacyjne, które zabezpieczają przed przenikaniem pary wodnej. Do izolacji termicznej dachów płaskich najczęściej stosuje się wełnę mineralną, styropian lub specjalny polistyren. Do pokryć dachowych płaskich dachów stosuje się tradycyjne papy bitumiczne lub nowszej generacji papy asfaltowe, które są modyfikowane polimerami. Takie papy gwarantują odporność zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Są elastyczne i dużo wolniej starzeją się niż tradycyjne papy bitumiczne. Płaskie dachy na budynkach przemysłowych można także pokryć materiałami rolowanymi z tworzyw sztucznych i kauczuku.

dachy_płaskie

Zalety systemów KR Dach System

Dzięki współczesnej technologii wykorzystywanej przy produkcji materiałów dachy płaskie są bardzo wytrzymałe i odporne na przeciążenia. A to z kolei sprawia, że na budynkach z płaskimi dachami (zobacz tutaj) można budować parkingi dla samochodów. Czołowi projektanci domów jednorodzinnych coraz chętniej stosują w swoich projektach dachy płaskie. Dach płaski w ostatnim czasie jest wyznacznikiem nowoczesności. Domy jednorodzinne z takim dachem wyglądają bardzo oryginalnie i stylowo. Dzięki zastosowaniu dachu płaskiego pokoje na górnej kondygnacji nie zawierają niewygodnych skosów, możliwe jest zagospodarowanie całej powierzchni pomieszczeń. Pomieszczenia są bardziej ustawne, dobrze doświetlone zwykłymi oknami ściennymi, łatwiejsze w aranżacji. Dodatkowo, powierzchnię dachu można wykorzystać na atrakcyjny taras lub przekształcić w bardzo modny zielony ogród.