Czy warto kupić łaźnie parową?

Nasze życie naszpikowane jest przeciwnościami losu, z którymi zmagać musimy się codziennie. Stres to tylko jeden z nielicznych czynników wpływających na nasze życie. W obecnych czasach złe nawyki żywieniowe przyczyniają się o powstawiania wielu chorób, nie tylko serca czy układu oddechowego. Niepełnowartościowe posiłki które spożywamy szybko w czasie przerwy w pracy w końcu odbijają się na naszym zdrowiu, co znacznie obniża jakość naszego życia.

Życie mamy tylko jedno, warto zadbać, aby było wartościowe i przeżyte beż żadnych problemów, zwłaszcza tych zdrowotnych. Istnieje wiele metod leczenia, nie są to tylko leki i suplementy diet. Czasem najprostsze metody dają najlepszy wynik. Niezwykle skuteczne są wizyty w łaźniach parowych. Proste działanie wysokiej temperatury i wilgotności w której spędza się kilka, kilkanaście minut może okazać się bardzo pomocne w utrzymaniu ogólnego zdrowia. Wizyta w łaźni parowej wpływa korzystnie na ogólną odporność organizmu, hartuje go co jest najlepszą obroną przed infekcjami w okresie jesienno-zimowym. Oprócz tego działa korzystnie na układ krążenia.

Jaki wpływ ma łaźnia parowa na kondycję zdrowotną człowieka?

sauna-finksa_flickr_mikka-silfverberg
Źródło: Flickr: Mikka Silfverberg

Ciepłe powietrze rozszerza nasze naczynia krwionośne co polepsza przepływ krwi w naszym ciele doprowadzając do zwiększonego dotlenienia tkanek. Jednak to tylko kilka z możliwości łaźni. Okazuje się być pomocna również przy bólach mięśniowych spowodowanych ich ciągłym napięciem, co jest silnie powiązane ze stresem. Jeżeli dużo się denerwujemy, stresujemy to nasze mięśnie boleśnie kurczą się pod wpływem wytwarzanego kortyzolu – hormonu stresu. Łaźnie parowe mają działanie odstresowujące i rozluźniające. Pozwala to zatem pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Niestety łaźnia parowa nie jest dla wszystkich.

Nie zaleca się, aby z sauny korzystały osoby na krótko po przebytym zawale lub osoby już zarażone patogenami przeziębienia czy grypy. Oczywiście z łaźni nie mogą korzystać kobiety w ciąży, osoby z widocznymi i świeżymi ranami, z wrzodami czy też guzami. Z oczywistych powodów łaźnia nie jest miejscem odpowiednim dla osób cierpiących na choroby weneryczne czy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu bądź narkotyków.

Gdzie można korzystać z łaźni parowej?

Dawniej aby korzystać z sauny parowej trzeba było udać się co miejsc takich jak SPA lub sanatorium. Obecnie wzrasta zainteresowaniem saunami i łaźniami domowymi. To świetny pomysł, ponieważ regularne wizyty w nich polepszają tylko nasze zdrowie. Taki domowy przybytek nie tylko polepszy nasz stan zdrowotny, ale również będzie miejscem relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Łaźnie obecne można zbudować również w domu. Takie domowe Spa byłoby świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na odwiedzanie SPA co kilka dni. Czymś innym jest relaks w zaciszu domowym, a w centrum odnowy biologicznej skąd trzeba dodatkowo wracać. Jest to niezwykle uciążliwe, dlatego łaźnia parowa to mądry zakup.