Wybór odpowiedniej szkoły językowej musi być ostrożny. Ta dobra z całą pewnością charakteryzować powinna się certyfikowaną i doświadczoną kadrą, a także nieposzlakowaną opinią. Dobrze jest, gdy lekcje które oferuje odbywają się też w małych grupach. Szkoły, które powinniśmy omijać to z kolei ośrodki oferujące naukę kilkunastu języków jednocześnie. Takie placówki zazwyczaj nie sprawdzają też wiedzy swoich kursantów i nie oferują im dodatkowych materiałów dydaktycznych.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając szkołę językową?
Wybierając szkołę językową powinniśmy więc zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze – wielkość grup. Nauka w dużych skupiskach ludzi po prostu nie jest efektywna. Przebiega znacznie wolniej, bo nauczyciel musi dostosować tempo i poziom przekazywanej wiedzy do wszystkich kursantów. A wiadomo, że wśród nich znajdują się ci lepsi i ci gorsi. Istnieje zatem ryzyko, iż w momencie kiedy wybierzesz dużą grupę i na jej tle zaczniesz się wyróżniać, reszta będzie cię spowalniać. W trakcie całego semestru nauczysz się więc tyle, co na kilku indywidualnych spotkaniach.
Po drugie – kwalifikacje pracujących w niej wykładowców. Dobry nauczyciel języka angielskiego ma wyższe wykształcenie lingwistyczne lub filologiczne. Opcjonalnie pochwalić może się certyfikatem znajomości języka na odpowiednim poziomie. Po trzecie – opinie kursantów, którzy korzystali z usług placówki. W dobie Internetu znalezienie takowych wcale nie jest trudne, a sugerowanie się nimi pozwoli jednak podjąć słuszną decyzję.
Wybór odpowiedniej dla nas szkoły językowej w wielu przypadkach uzależniony jest również od naszych indywidualnych możliwości. Nie wszyscy kursanci są mobilni. Nie wszyscy preferują też osobisty kontakt. Na szczęście istnieją placówki, które wychodzą temu naprzeciw.
Stacjonarne kursy języka angielskiego vs kursy z dojazdem do klienta i kursy online
Szkoły, takie jak Pracownia Językowa oprócz stacjonarnych kursów języka angielskiego, swym klientom proponują również kursy z dojazdem do klienta i kursy online. Rozwiązania takie są szczególnie przydatne, kiedy kursanci mają trudności z wygospodarowaniem czasu na dojazd do szkoły. Kurs z dojazdem do klienta charakteryzuje się elastycznym podejściem do terminu i miejsca zajęć, dlatego klient z elastycznymi godzinami pracy z całą pewnością znajdzie możliwość, aby w nim uczestniczyć.
Co więcej, autorski program nauczania wypracowany w porozumieniu z uczniem i spersonalizowany sposób prowadzenia zajęć sprawia, że tempo dostosowane jest do indywidualnych możliwości zainteresowanego. Kursy online z kolei, to kursy stworzone dla osób, które języka angielskiego chcą uczyć się w domowym zaciszu. Opierają się one na ciągłym kontakcie online z lektorem i zajęcia prowadzonych za pośrednictwem łatwych w obsłudze narzędzi, dlatego nawet starsze osoby są w stanie z nich korzystać.
Niskie wymagania sprzętowe i lektorzy doświadczeni w prowadzeniu kursów online tym bardziej ułatwiają sprawę.
Dobra szkoła językowa vs samodzielna nauka języka angielskiego
Reasumując, dobra szkoła językowa, to fachowość i wiedza prowadzących, małe grupy nauczania stacjonarnego, kursy dobrane do możliwości i potrzeb klientów, a także dobre opinie wśród tych, którzy z usług placówki już skorzystali. I choć znalezienie takiej wcale nie jest trudne, wielu odpuszcza już na starcie, myśląc o próbie samodzielnej nauki. A taki pomysł niestety z góry skazany jest na porażkę. Dlaczego?
Dobra szkoła językowa, to praktycznie gwarancja tego, że osiągniemy swój cel. Samodzielna nauka jest natomiast bardzo trudna z prostej przyczyny. Ze względu na wygasającą motywację. Musielibyśmy być bardzo zdyscyplinowani, żeby codziennie lub parę razy w tygodniu zasiadać do książek i ćwiczeń, powtarzać obce słówka i wertować podręczniki. Co więcej, nawet te najlepsze nie zastąpią nam przecież wiedzy przedłożonej przez doświadczonego nauczyciela.
Odpowiedzi na trudne pytania, pilnowanie dyscypliny, a nawet zadawanie zadań domowych i ich sprawdzanie stanowią w końcu o pewnej regularności i dyscyplinie. Dyscyplinie wprost niezbędnej do nauki. Samodzielne przyswajanie wiedzy, szczególnie z zakresu kompletnie nam obcego jest więc, co do zasady nie tylko trudne, ale i w większości przypadków po prostu niemożliwe.