Czym jest rower elektryczny?

Według definicji, rowerem elektrycznym nazywamy pojazd, który jest wprawiany w ruch za pomocą mięśni i silnika. Jest to jednoślad. Rower tego typu praktycznie niczym nie różni się od pozostałych, jednak jako jedyny posiada silnik. Dzięki mocy silnika możemy uzyskać o wiele większą prędkość, niż w przypadku zwykłego roweru. W dzisiejszych czasach możemy dostać rower, których silniki mają moc 250 Watt. Jest to największa prędkość, jaką mogą posiadać rowery elektryczne w Unii Europejskiej. Rowery elektryczne są produkowane przez wiele firm z całego świata – są to nowoczesne maszyny, które pozwalają nam poruszać się z ogromną prędkością dzięki wmontowanemu silnikowi.

Jakie jest jego główne przeznaczenie?

Rower elektryczny służy przede wszystkim do jazdy po mieście. Warto przyjrzeć się niektórym rowerom elektrycznym – są one często podobne do miejskich. Jednak rowery tego typu można również wykorzystać w przypadku, gdy wybieramy się na wycieczkę. Dzięki dużej prędkości, jaką możemy osiągnąć przez zamontowany w rowerze silnik, nie zmęczymy się aż tak szybko. W dodatku, silnik często ma właściwości, które pozwalają na dostosowanie się mocy silnika do naszych potrzeb. rowerem elektrycznym więc możemy jeździć wszędzie. Warto jednak pamiętać, że istnieje parę odmian rowerów elektrycznych – niektóre są bardziej przystosowane do szosy i ulic, a inne do terenowych dróg.

Gdzie go zakupimy?

Wiele jest sklepów firmowych, rowerowych lub sportowych, w których możemy zakupić interesujący nas model roweru elektrycznego.

Warto jednak pamiętać, że wiele modeli nadal stanowi nowość. Przez ten fakt, niektóre rowery elektryczne mogą nie być jeszcze dostępne w sprzedaży w Polsce. Jednak zawsze możemy skorzystać z popularnych sklepów internetowych.

Musimy jedynie wybrać interesujący nas model, a następnie dokonać zaliczki/wpłaty. Przy zakupie tego typu roweru, musimy pamiętać że rower elektryczny będzie potrzebował nieco innego rodzaju ‘’opieki’. Zawierając w sobie elektryczne elementy, rower ten nie może być przechowywany w miejscach, w których będzie on narażony na wilgoć. Dlatego należy odpowiednio przygotować się do zakupu roweru elektrycznego.

Rower elektryczny Haibike
Modele elektryczne to zasługa przede wszystkim marki Haibike, które od lat przewodzi we wprowadzaniu nowych technologii w tego rodzaju sprzęcie.

Średnie ceny

Poprzez obecność dodatkowych elementów w rowerze elektrycznym, cena takiego roweru z wiadomych przyczyn jest znacznie wyższa. Ceny mogą zaczynać się od tysiąca złotych, jednak są i takie, na które trzeba przeznaczyć ponad 30 lub 40 tysięcy i więcej. Dużo zależy też od marki. Ceny są jednak adekwatne do sprzętu, jaki znajduje się w rowerze. Silnik, bateria i akumulator stanowią także dodatkowy osprzęt jaki jest potrzebny do produkcji roweru. Warto zainwestować w tego typu pojazd – dzięki ogromnej prędkości mamy możliwość szybkiego przemieszczania się po mieście.

Podstawowe różnice między rowerem elektrycznym a zwykłym

Nietrudno się domyślić, jakie różnice występują pomiędzy rowerem elektrycznym a górskim, szosowym czy miejskim. Rower elektryczny, jak sama nazwa wskazuje, jest napędzany za pomocą silnika i siły mięśni. w zwykłych rowerach możemy rozpędzić się jedynie pedałując. Dodatkowo, zwykłe rowery nie posiadają silnika, baterii i regulatora, dzięki czemu możemy przechowywać je w wielu różnych miejscach. Rower elektryczny natomiast, posiadając niektóre dodatkowe elementy, musi być przechowywany w miejscu suchym i o odpowiedniej temperaturze. Trzeba przestrzegać tych zasad przede wszystkim ze względu na baterię, która nie lubi wilgoci. Warto wspomnieć również o tym, że cena roweru elektrycznego jest znacznie wyższa niż ceny pozostałych rowerów.