Dlaczego czasem dostajemy mały zwrot podatku?

Każdego roku zdecydowana większość podatników oczekuje zwrotu podatku. Niekiedy są to wysokie sumy, a w niektórych przypadkach śmiesznie niskie. Są i tacy, którzy dodatkowo muszą dopłacić nawet kilkaset złotych. Dlaczego tak się dzieje?

Praca za granicą nie zwalnia nas od odprowadzania podatku od dochodu. Niezależnie czy przebywamy na terenie Polski, czy nadal pracujemy w Niemczech, Belgii czy Wielkiej Brytanii. Konieczne jest złożenie deklaracji dochodowej wszędzie tam, gdzie pracujemy legalnie, a nasz pracodawca odprowadza zaliczkę na poczet podatku. W niektórych przypadkach należy również dodatkowo rozliczyć się z podatku dochodowego w Polsce – czasami sprawa kończy się jedynie na zgłoszeniu sprawy w urzędzie skarbowym.

Zwrot podatku – czy jest możliwy?

Każdy kto kiedykolwiek pracował za granicą, może się starać o zwrot podatku. Nie jest to łatwy proces i wymaga od podatnika dużego skupienia oraz zaangażowania. W przypadku starania się o zwrot podatku za granicą, wszystko będzie miało wpływ na to, jaką kwotę ostatecznie otrzyma. W przypadku wypełniania zagranicznych dokumentów, nieświadomie można popełnić błąd, który w niektórych przypadkach będzie trudny do rozwiązania. Skorzystanie z oferty firmy, która załatwi wszystkie formalności za nas, jest gwarancją, że faktycznie odzyskamy zwrot podatku.

W niektórych państwach złożenie deklaracji podatkowej trwa kilka minut, łącznie z wypełnieniem wszystkich dokumentów. Istnieje jednak szereg istotnych czynników, które należy spełnić, aby odzyskać jak najwięcej pieniędzy.

Czynniki wpływające na wysokość zwrotu podatku

zwrot podatku z zagranicy
Rozlicz podatek z Tax-pol z Wrocławia!

To w jakiej kwocie otrzymamy ostateczny zwrot podatku za granicą, ma wpływ kilka istotnych czynników. Zazwyczaj, tak jak w Polsce, jest to tylko kwestia kwoty całkowitego dochodu otrzymanego w przeciągu całego roku podatkowego. Za granicą istotna jest również długość pobytu, a także miejsce zatrudnienia. W niektórych państwach prawo podatkowe bierze także pod uwagę wiek podatników i to na jego podstawie wylicza procent, który należy zapłacić urzędowy skarbowemu w ramach zaliczki.

Mały zwrot podatku ma również wiele wspólnego ze źródłem, z którego pochodzi dochód. Najczęściej zwrotu nie otrzymują osoby, które posiadają dodatkową pracę zarobkową, od której nie odprowadzają podatku. W sytuacji, kiedy zsumowany zysk przekroczy określoną przez prawo podatkowe granice, istnieje prawdopodobieństwo, że konieczna będzie dopłata.

Jednak w zależności od państwa, w którym pracowaliśmy, wpływ na wysokość zwrotu podatku mają także inne, bardziej skomplikowane, czynniki. Ogólna zasada jest taka, że urząd skarbowy zwraca podatek nadpłacony. Nie należy tego mylić z kwotą podatku, który został odprowadzony przez naszego pracodawce i widnieje na deklaracji podatkowej.

Samodzielne składanie deklaracji

Wpływ na wielkość zwrotu podatku za granicą ma również sposób, w jaki w urzędzie skarbowym złożymy odpowiednie dokumenty. Niejednokrotnie podatnicy otrzymywali małe sumy pieniędzy tylko dlatego, że popełnili błąd podczas wypełniania zeznania podatkowego. Niestety, każdy bierze odpowiedzialność za własne błędy, ale w niektórych przypadkach niemożliwe jest dokonanie korekty. Dlatego warto skorzystać z usług zewnętrznych firm, które na co dzień zajmują się egzekwowaniem zwrotu zaległych podatków – będą wiedzieli w jaki sposób wypełnić dokumenty i na co zwrócić szczególną uwagę, aby otrzymać wyższy zwrot.

Brak ulg podatkowych – czy mają wpływ na wysokość zwrotu podatku?

podatek z zagranicy jak rozliczyćKwota zwrotu podatku jest uzależniona od ilości ulg podatkowych, które nas dotyczą. Niestety, w zależności od państwa, w którym mieszkamy – będą się one różnić. Ulgi podatkowe pozwalają na obniżenie podstawy opodatkowania, a w konsekwencji wysokości podatku. Przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić jakie ulgi podatkowe przysługują na ten rok i przez cały rok konsekwentnie zbierać całą dokumentację, która pozwoli obniżyć wysokość podatku. Z ulg najczęściej korzystają osoby, które dojeżdżają do pracy z innych miejscowości, przeprowadzają remont bądź przewlekle chorują.

Mały zwrot podatku – jak temu zapobiec?

Jeśli pracowaliśmy za granicą – mamy prawo do ubiegania się o zwrot podatku. Zdarza się jednak, że kwota zwrotu jest niższa niż oczekiwaliśmy. Warto więc pamiętać, aby poprawnie wypełnić wszystkie dokumenty, skorzystać z możliwych ulg podatkowych, a także przemyśleć zatrudnienie np. firmy Tax-pol z Wrocławia, która skutecznie pomoże w odzyskaniu zwrotu podatku z Anglii, Niemczech, Holandii i wielu innych krajów świata.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

firmy rozliczające podatek z holandii
zasiłek kindergeld
Belgia zwrot podatku
3 firmy, które rozliczają podatek z Holandii we Wrocławiu Wszystko co musisz wiedzieć o zasiłku Kindergeld Czy podatek za pracę w Belgii musimy rozliczyć w Polsce?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu