Dlaczego warto wybrać prywatny dom opieki dla seniora?

Prywatne domy seniora to alternatywa dla placówek publicznych, najczęściej z szerszą ofertą zajęć i aktywności dla seniorów będących pod opieką placówki. W przeciwieństwie do państwowych domów opieki zależnych od budżetu przyznawanego przez samorządy, w prywatnych domach seniora można liczyć na znacznie bardziej komfortowe warunki życia, rozbudowaną pulę możliwych zajęć oraz opiekę dostosowaną indywidualnie do potrzeb każdego seniora. Dlaczego warto wybrać prywatny dom opieki i jak znaleźć ten właściwy?

Prywatny dom opieki dla seniorów sposobem na wygodne życie osób starszych

O umieszczeniu seniora w domu opieki decyduje często rodzina, która nie ma już możliwości lub siły opiekować się starszą osobą z często wysokimi wymaganiami i specjalistycznymi potrzebami. Coraz częściej zdarzają się również sytuacje, w których to sama osoba starsza chce przenieść się do domu opieki wiedząc, że miejsca takie są wygodnym i bezpiecznym miejscem do życia. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tu prywatne domy opieki dla seniora, które poza fachową opieką medyczną, całodobową pomocą ze strony personelu i wygodnym zakwaterowaniem oferują również cały szereg atrakcji, zajęć dodatkowych i wygód poprawiających jakość życia osób starszych. Seniorzy nie muszą być chorzy i niedołężni, by korzystać z ofert domów opieki dla seniora – dla wielu z nich zamieszkanie w takim miejscu może być jak stały pobyt w sanatorium. Tu oczywiście ważne jest, by senior poczuł się jak w domu i mógł żyć swobodnie szybko po przeprowadzce.

szachy

Prywatne domy opieki nad seniorami, oprócz opieki lekarskiej i pielęgniarskiej oferują seniorom zajęcia, które zadbają o ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Seniorzy spędzają czas ze swoimi rówieśnikami, uczestnicząc w wycieczkach, zajęciach gimnastycznych prowadzonych przez fizjoterapeutów, mają możliwość uprawiania ogródków i szklarni, mogą korzystać ze stref relaksu na zewnątrz i sami zadbać o swoje otoczenie w domu seniora, budując z pozostałymi mieszkańcami dobre relacje. Seniorzy mogą korzystać też z biblioteki, zajęć plastycznych i teatralnych czy uczestniczyć w wykładach na uniwersytecie trzeciego wieku.

Standard życia w prywatnym domu opieki dla seniora

Jednym z elementów jakie można porównywać decydując pomiędzy publicznym a prywatnym domem dla seniora jest standard życia oferowany mieszkającym tam seniorom. W obydwu miejscach opiekunowie starają się oczywiście zapewnić jak najlepszą opiekę pielęgniarską i medyczną, zadbać o dobre samopoczucie seniorów czy przygotować im najlepsze warunki do życia. W prywatnych domach opieki dla seniora standardy będą jednak wyższe, zarówno w zakresie zakwaterowania jak i swobody leżącej po stronie seniorów. Samodzielne urządzanie pokoju, możliwość zabrania własnych rzeczy, pamiątek, a nawet mebli, wygodniejsze pokoje, większy teren zielony wokół placówki – opcji jest wiele, a wszystko zależy od specyficznych cech danej placówki i osób, które nią zarządzają.

spotkanie seniorów

Publiczne domy opieki dla seniora nie są wyborem złym i nikt, kto podejmuje taką decyzję nie powinien czuć się źle z powodu braku możliwości skorzystania z oferty domu prywatnego. Jednocześnie jednak mając taką możliwość i wybierając spośród publicznych i prywatnych domów seniora warto porównać sobie ich oferty i wybrać tę, która najbardziej odpowiada potrzebom seniora. Ci chorzy mogą wymagać lepszej opieki medycznej, podczas gdy inni docenią domy opieki dla osób starszych stawiające na aktywny tryb życia i organizujące dla swoich podopiecznych liczne wyjazdy czy piesze wycieczki po okolicy.