Dlaczego warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia to świetny sposób na to, aby przygotować przyszłych rodziców, w szczególności mamy, do nadchodzącego porodu. Zajęcia prowadzone są w miłej i relaksacyjnej atmosferze. Przekazywana w szkole rodzenia wiedza z pewnością przyda się nie tylko na sali porodowej, ale również w pierwszych dniach życia maleństwa.

Zajęcia w szkole rodzenia są popularne w Polsce od wielu lat, ale mimo to coraz mniej przyszłych rodziców zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie płyną w ich uczestnictwie. Ćwiczenia, które instruktor zaprezentuje podczas szkoły rodzenia z pewnością przydadzą się podczas porodu, sprawiając, że nie będzie on tak przerażający.

Dla kogo szkoła rodzenia?

Wiele przyszłych mam czyta o porodzie w internecie i książkach, nierzadko wysłuchuje również historii innych kobiet w swojej rodzinie. Niestety, zamiast się przygotować do porodu zarówno fizycznie i psychicznie, kobiety w ciąży nie dowiadują się niczego nowego oprócz tego, że to boli i nie jest takie łatwe. Z tego też powodu warto zapisać się do szkoły rodzenia, gdzie specjaliści przekażą wiedzę nie tylko na temat samego porodu, ale również karmienia piersią czy podstawowych czynności, które trzeba wykonać przy dziecku.

Szkoła rodzenia – dlaczego warto?

Niechęć przed zajęciami w szkole rodzenia prawdopodobnie bierze się z przeświadczenia, że przyszli rodzice wszystko na temat porodu już wiedzą. Współcześnie dostęp do informacji o porodzie jest ogromny, ale mimo wszystko wizyta w szkole rodzenia może się okazać niezwykle przydatna. W czasie ich trwania możliwe będzie nie tylko skonfrontowanie zdobytej już wiedzy z tym, o czym opowie specjalista. Przyszłe mamy wykorzystają także zdobyte umiejętności w praktyce, co z pewnością przyda się podczas późniejszej opieki nad noworodkiem.

W szkole rodzenia zajęcia najczęściej prowadzone są przez położoną, a w prywatnych instytucjach nie brakuje ćwiczeń z psychologiem, seksuologiem czy doradcą laktacyjnym. Dzięki temu program jest doskonale opracowany i kompleksowo przygotowuje rodziców do narodzin dziecka, wypracowując nowe umiejętności rodzicielskie.

Czego można nauczyć się podczas zajęć w szkole rodzenia?

W szkole rodzenia można przede wszystkim zdobyć nową wiedzę związaną ze stanem ciąży i pierwszych objawów zwiastujących nadchodzący poród. Jednocześnie przyszłe mamy uczą się, jak zachować się w dniu rozwiązania oraz dowiadują się o przebiegu porodu. Rodzice poznają także ćwiczenia oddechowe, gimnastyczne oraz relaksacyjne przydatne podczas rozwiązania.

W wielu placówkach prywatnych specjaliści przedstawiają sposoby na karmienie piersią oraz prezentują podstawowe obowiązki rodzicielskie, które czekają na przyszłych rodziców tuż po urodzeniu się maleństwa. Nie bez powodu po zajęciach w szkole rodzenia przyszłe mamy posiadają umiejętność skutecznej i bezpiecznej pielęgnacji noworodka.

Gdzie warto zapisać się do szkoły rodzenia?

W Polsce istnieje wiele darmowych placówek, w których odbywają się zajęcia w ramach szkoły rodzenia. Niestety, nie dość, że trudno jest się na nie dostać, to dodatkowo grupy są niezwykle liczne, a sale przepełnione. Warto więc rozważyć zajęcia w prywatnej placówce, gdzie różnego rodzaju specjaliści, mając indywidualne podejście dla każdej pary, kompleksowo przekażą całą swoją wiedzę.

Szkoła rodzenia to świetny sposób na to, aby przygotować się do roli rodzica. Podczas zajęć uczestnicy nie tylko dowiedzą się jak wygląda sam poród, ale również nauczą się sporo rzeczy o połogu, laktacji i pielęgnacji maleństwa zaraz po urodzeniu. Przydatne okażą się także ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne.