Joga staje się coraz bardziej popularna, a z niecodziennych właściwości tej dyscypliny czerpie wiele osób. To wspaniała technika ćwiczeń, niosąca za sobą wiele korzyści zdrowotnych i fizycznych. Istotne jest jednak, aby poszczególne ćwiczenia wykonywać zgodnie z instrukcją oraz niezbędnymi akcesoriami.
Joga mimo swojej długoletniej tradycji to nowość dla laików aktywności fizycznej. Z zajęć korzysta coraz więcej osób ze względu na zbawienne korzyści wykonywanych ćwiczeń. Joga pozornie nie jest wymagającą dyscypliną – pot nie spływa nam po czole, nie trzeba inwestować w drogi sprzęt, nie potrzebujemy do tego świetnej kondycji. Dzięki wytrwałości i dokładności można zyskać nie tylko piękną i zgrabną sylwetkę, ale również równowagę psychiczną.
Korzyści płynące z jogi
Joga ma zbawienny wpływ zarówno na sylwetkę fizyczną, jak i zdrowie psychiczne. Asany wzmacniają i wydłużają mięśnie, dzięki czemu utrzymują kręgosłup w pozycji prostej. Ponadto pozycje jogi skupiają się na rozciągnięciu mięśni oraz ścięgien, dzięki czemu znacznie poprawia się giętkość ciała. Joga jest skierowana także dla osób, które cierpią na chroniczne bóle pleców, reumatyzm czy migreny.
Największą zaletą wykonywania asan jest poprawienie swojego oddechu – podczas ćwiczeń oddychamy pełniej i spokojniej, dzięki czemu lepiej dotleniamy organizm, zmniejszamy poziom kwasowości w ciele, a także lepiej radzimy sobie ze stresem.
Co jest konieczne do ćwiczeń jogi?
Joga to stosunkowo tania dyscyplina. Początkujący nie muszą tak naprawdę inwestować w nic, oprócz wygodnej i cieniutkiej maty, która nie będzie ślizgała się pod wpływem wykonywanych ćwiczeń. Początkujący powinni także wiedzieć, że do jogi niepotrzebne jest specjalne obuwie – asany ćwiczy się na boso. Osoby bardziej zaawansowane i zakochane w jodze, częściej decydują się na zakup odpowiedniego stroju oraz akcesoriów do ćwiczeń. Akcesoria przydadzą się do pogłębienia swoich umiejętności.
Klocki, lub inaczej kostki, do jogi są przydatne w ćwiczeniach głęboko rozciągających poszczególne partie ciała. Świetnie sprawdzają się osobom początkującym, które nie są jeszcze wystarczająco rozciągnięte. Z ich pomocą wykonywanie niektórych ćwiczeń będzie łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze – zapobiegają powstawaniu licznych kontuzji i chronią przed nadmiernym rozciągnięciem mięśni.
Klocki do jogi sprawdzą się także u osób zaawansowanych, ponieważ pomagają w nauce nowych asan i przybieraniu konkretnych pozycji. Pełnią rolę podpórki przy pozycji leżenia tyłem, siedzącej i przy skrętach. Zaawansowani jogini za ich pomocą mogą wymodelować sylwetkę oraz wzmocnić swoje mięśnie.
W jakie klocki warto zainwestować?
Ćwicząc jogę konieczne jest zapewnienie sobie bezpieczeństwa – przy wykonywaniu asan bardzo łatwo można doprowadzić do kontuzji. Dlatego klocki do jogi powinny być wykonane z porządnych materiałów, które utrzymają ciężar ciała. Oprócz materiału klocki różnią od siebie wielkością oraz ciężarem, a sam wybór odpowiedniego akcesorium jest związany z indywidualnymi upodobaniami oraz sprawnością ciała.
Klocki piankowe zostały wykonane z pianki odpornej na odkształcenia. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko są one zbite i odpowiednio twarde. Na ich zakup decyduje się znaczna większość joginów, ponieważ są niezwykle lekkie, a także można znaleźć je w szerokiej gamie kolorystycznej. Coraz bardziej popularne stają się klocki korkowe, gdyż świetnie sprawdzają się osobom, które uczęszczają na zajęcia jogi z własnym sprzętem. Ponadto bardzo dobrze amortyzują podczas ćwiczeń. Klocki sosnowe są najczęściej stosowane w studiach jogi, przez co wiele osób decyduje się na ich zakup.
Do najbardziej stabilnych należą klocki dębowe, które oprócz tego są niezwykle ciężkie. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na to, jakim lakierem zostały pomalowane – lakier ekologiczny przedłuża czas ich eksploatowania. Klocki z balsy są szczególnie polecane dla wymagających użytkowników – są szerokie, lekkie i oczywiście najlepiej amortyzują.
Klocki do jogi są przydatne, zwłaszcza osobom początkującym. Pomagają w utrzymaniu równowagi, a także przyspieszają naukę nowych asan. Chronią także przed kontuzjami. Decydując się na ich zakup warto zwrócić uwagę na tworzywo z jakich zostały wykonane oraz wybrać warunki, w jakich zamierzamy ćwiczyć.