Jak funkcjonuje giełda długów?

Długi, które są wystawiane na giełdach cieszą się niezwykłą popularnością wśród firm, które zajmują się skupem oraz odzyskiwaniem wierzytelności. Giełda długów to miejsce, które jest łatwo dostępne dla każdego przedsiębiorcy, który pragnie pozbyć się skomplikowanych zaległości finansowych.

Jest to także miejsce, w którym można sprawdzić wiarygodność swoich kontrahentów, poprzez przeanalizowanie czy nie występują oni jako dłużnicy. Sprzedaż wierzytelności jest bardzo prostym procesem, który zamyka się w kilku krokach, wraz z podpisaniem umowy cesji. 

Czym jest giełda długów?

Giełda wierzytelności lub inaczej długów to nic innego jak rejestr informacji o działalnościach gospodarczych, które posiadają niespłacone zadłużenia. Z tego typu instytucji korzystają także firmy windykacyjne, które zajmują się odkupem długów oraz późniejszym ich odzyskiwaniem wraz z odsetkami karnymi. Jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród przedsiębiorstw windykujących dłużników, ponieważ pozwala wygenerować spore zyski. Jest to także miejsce, w którym firmy mogą sprzedać bez większego problemu swoje wierzytelności, odzyskując tym samym w szybszy sposób pieniądze oraz zachowując dobre relacje z kontrahentami. Przedsiębiorca może także udostępnić informacje o długu oraz dane prywatne dłużnika i jest to zgodne z prawem. Warto wiedzieć, że w tym celu firma nie potrzebuje także zgody dłużnika, jeżeli nie posiada specjalnego zapisu w umowie współpracy.

Jak funkcjonuje giełda długów i kto z niej korzysta?

Ze sprzedaży długów korzystają w szczególności przedsiębiorstwa, które pragną zachować płynność finansową poprzez odzyskiwanie wierzytelności na bieżąco. W przypadku wystąpienia licznych opóźnień, decyzja o sprzedaży wierzytelności jest jedną z najlepszych opcji. Giełda długów umożliwia handel wierzytelnościami, bez względu na ich wysokość oraz stopień ryzyka odzyskania pieniędzy. Warto wiedzieć, że dotyczy to zarówno przedsiębiorców jak i osób prywatnych. 

giełda długów

Na giełdzie wierzytelności popularnością cieszą się głównie należności z tytułu faktury VAT lub umów cywilnoprawnych, ponieważ są to najłatwiejsze do odzyskania pieniądze wraz z odsetkami – także na drodze sądowej. Tego typu miejsce gromadzi także wiele rodzajów źródeł zadłużenia takich jak np. zaległe alimenty, faktury, niezapłacone raty lub nieopłacony czynsz za mieszkanie. Oznacza to, że sprzedaży może ulec niemalże każda wierzytelność, która się przeterminowała oraz wymaga spłaty wraz z odsetkami. Niestety, nie każda z nich będzie możliwa do sprzedaży, ponieważ długi o wysokim ryzyku i małym zysku nie są zbyt chętnie kupowane przez firmy windykacyjne.

Korzyści wynikające w działania giełdy długów

Główną zaletą jest uwolnienie się od kłopotów związanych z wierzytelnościami oraz długami. Giełda pozwala zaoszczędzić sporo czasu oraz nerwów, które dotyczą rozpraw sądowych oraz czasu potrzebnego na załatwienie sprawy i odzyskanie pieniędzy. Ten proces może okazać się także pomocny podczas sprawdzania swoich partnerów biznesowych. Istotny jest także fakt, że giełda wierzytelności pozwala na szybkie odzyskanie pieniędzy oraz sprzedaż długu na poczet firmy windykacyjnej, która zajmuje się jego odzyskiwaniem. 

Warto także wiedzieć, że sprzedaż długu pozwala zachować także dobre relacje z kontrahentami, ponieważ przedsiębiorca nie musi samodzielnie wykonywać żadnych kroków w celu odzyskania należności. Firmy skupujące wierzytelność przejmują wszelkie prawa do jej odzyskiwania wraz z należnymi odsetkami, dlatego najczęstszą formą są zajęcia windykacyjne bądź rozprawy sądowe – jednak tylko w ostateczności. Tego typu rozwiązanie staje się coraz popularniejsze wśród wielu przedsiębiorców, którzy mają problemy z uzyskaniem płynności finansowej.