Jak oświetlić łazienkę?

Odpowiednie oświetlenie łazienki nie jest zwykle tak dużym punktem skupienia jak zamontowanie właściwych źródeł światła w kuchni czy pokojach, nie mniej nie warto zaniedbywać i jej. Łazienka, w której niejednokrotnie brakuje okna czy innego naturalnego źródła światła jest przecież miejscem, w którym relaksujemy się wieczorem podczas długiej kąpieli czy wykonujemy szybki makijaż o poranku. Nie będzie chyba żadną niespodzianką stwierdzenie, że w obu tych sytuacjach oczekujemy od oświetlenia zupełnie innych efektów. Jak więc właściwie oświetlić łazienkę, by zawsze cieszyć się jej komfortem świetlnym?

Oświetlenie LED w łazience

Światła LED-owe to dziś jedno z najpopularniejszych rozwiązań i alternatyw dla tradycyjnych żarówek. Energooszczędne, uniwersalne i bardzo wszechstronne LED-y z pewnością są w stanie spełnić potrzeby oświetleniowe większości pomieszczeń w domu. Czy jednak w skrajnie wilgotnych warunkach łazienkowych sprawdzą się równie dobrze?

Okazuje się, że tak. Żarówki LED są odporne na domowe wymagające warunki pracy, czego najlepszym dowodem jest powszechne stosowanie ich w przemyśle. Z odpowiednimi oprawami i zabezpieczeniami żarówki LED-owe wyglądają w łazience nie tylko efektownie, ale też przetrwają w niej znacznie dłużej bez konieczności wymiany na nowe!

Jeśli dodamy do tego możliwość dopasowania natężenia światła do konkretnych potrzeb, zastosowania różnych wariantów oświetlenia zależnie od miejsca montażu, a nawet wybrania temperatury barwowej światła, LED-y sprawdzą się w łazience wręcz doskonale. Jak rozmieścić je w pomieszczeniu dla optymalnego efektu?

Rozmieszczenie LED-ów w łazience

Spoglądając na niemalże każdą standardową łazienkę i czynności, które wykonujemy w niej na co dzień, oświetlenie wymagane w tego typu pomieszczeniu można podzielić na kilka głównych wymagań. Podstawowym i najczęściej spotykanym wariantem oświetlenia jest oczywiście oświetlenie centralne – pojedyncza lampa umieszczona na środku sufitu, żyrandol z kilkoma żarówkami,  a nawet punktowe światła rozproszone po suficie całej łazienki są tu jak najbardziej na miejscu.

Pamiętajmy o tym, by kupować LED-y tylko w sprawdzonych sklepach, które oferują wysokiej klasy produkty – zachęcamy do sprawdzenia oferty żarówek LED w LumenTEC.

Ich funkcją będzie oczywiście oświetlenie łazienki w momencie, gdy korzystamy z niej na co dzień – wstawiając pranie, biorąc prysznic, sprzątając czy korzystając z ubikacji. Od razu można tu jednak zauważyć, że oświetlenie takie nie spełnia wymagań dość specyficznych sytuacji takich jak stworzenie relaksującej atmosfery dla wieczornej kąpieli czy imitowanie naturalnego światła dziennego w trakcie wykonywania makijażu. Tu przydaje się wówczas oświetlenie dodatkowe.

Bardzo ważnym elementem oświetlenia łazienki jest oczywiście oświetlenie lustra. To tu wykonujemy makijaż czy golimy się, potrzebując wówczas wyraźniejszego i jaśniejszego źródła światła. W ramach oświetlenia lustra można dziś wykorzystać zarówno kinkiety z żarówkami LED, jak i przeznaczone do tego celu taśmy LED-owe, które stworzą niemalże efekt lustra rodem z garderoby gwiazd. Jeśli chodzi o temperaturę, tu dobór odpowiedniej żarówki będzie naprawdę istotny.

led łazienka

Z reguły zakłada się, że najbardziej korzystnym z punktu widzenia wykonywania makijażu źródłem światła są żarówki o barwie białej ciepłej, oscylujące w granicach 2800-3000K. Ważne jest tu oczywiście to, by światło było stosunkowo jasne i równomierne, tak by cała twarz była widziana w lustrze jak najlepiej.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o oświetleniu dekoracyjnym. To ono przyda się w ramach tworzenia idealnego klimatu relaksacyjnego. Światła punktowe umieszczone pod szafkami lub jako kinkiety na ścianie, o dość ciepłej barwie światła i małej intensywności sprawdzą się w łazience idealnie.

Jak dobrać temperaturę barwową światła łazienkowego?

LED-y stały się niezwykle popularne nie bez przyczyny – poza oczywistą korzyścią związaną z oszczędnościami, żarówki takie oferują możliwość wyboru temperatury barwowej światła, jakie zostanie zamontowane w danym pomieszczeniu. Co ciekawe, nie istnieje żadna niepisana zasada mówiąca o tym, że światło w łazience musi być ciepłe czy zimne – wszystko zależy od wystroju i twojego indywidualnego gustu!

Światło białe zimne to przede wszystkim doskonały dodatek dla pomieszczeń nowoczesnych, urządzonych w bielach lub szarościach. Taki wariant oświetlenia podkreśli atuty wystroju łazienki, ale też sprawdzi się jako bardzo wyraźne oświetlenie centralne.

Światło ciepłe, sprawiające wrażenie bardziej przyjaznego i delikatnego sprawdzi się w bardziej stonowanych wnętrzach i zdecydowanie dopisze tworzeniu atmosfery relaksu i rozluźnienia, dlatego też często wybierane jest jako światło akcentowe montowane w okolicach wanny.