Jak wybierać rowery crossowe?

Rowery crossowe cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Łączą one razem cechy rower szosowego, trekkingowego i górskiego co w efekcie daje nam jednoślad niezwykle szybki, relatywnie lekki oraz idealnie dostosowany do przemierzanie tras w różnych warunkach. Na rowerze crossowym możemy przemierzać zarówno po drogach asfaltowych jak i tych nieutwardzonych jednocześnie ciesząc się komfortem jazdy. Rowery crossowe możemy z łatwością wyposażyć w dodatkowy osprzęt, dzięki którym świetnie sprawdzą się na dalsze wyprawy i upodobnią się do rowerów trekkingowych.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania roweru crossowego?

W pierwszej kolejności konieczne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru ramy. Jest to jeden z kluczowych parametrów, który wpływa na komfort jazdy. Aby odpowiednio dobrać rozmiar ramy, wykorzystywany jest sposób obliczeń, dzięki któremu uzyskamy dokładny wymiar w centymetrach. Wystarczy długość nogi przemnożyć przez 0,63. Pamiętajmy jednak, że wybór wielkości ramy będzie się różnił w zależności od modelu roweru i będzie on inny w przypadku rowerów górskich a szosowych czy trekkingowych.

Warto pamiętać, że kupując rower crossowy praktycznie zawsze istnieje możliwość regulacji wysokości siodełka czy kierownicy. Dzięki takim zmianom możemy dostosować nasza pozycją oraz stopień pochylenia do naszej sylwetki.

Kupując rower crossowy zazwyczaj spotkamy modele o amortyzatorach o skoku 50-63 mm, jednak niekiedy można natrafić nawet na skok na 80 mm. Większość rowerów crossowych posiada amortyzator o miękkiej pracy i o małej możliwości regulacyjnej, jednak na użytek codzienny do amatorskich podróży będzie to wystarczające.

Kolejnym elementem konstrukcyjnym jest napęd. Poleca się wybór 8, 9 lub 10 rzędowe napędy, jednak rozwiązania z 6 i 7 przełożeniami na tylnej kasecie wciąż są wybierane.

Podczas zakupu zwróćmy uwagę także na wagę wybieranego jednośladu. Waga zazwyczaj maleje w stosunku do rosnącej ceny. Rowery crossowe przeważnie cechuje lekka rama mieszcząca się pod względem wagowym w zakresie 12-14 kg, a decydując się n modele z wyższej półki możemy natrafić także na te ważące nawet 9-10 kg.

W trakcie zakupu warto także zapytać także o serwis. Rower już po kilku jazdach będzie potrzebował regulacji, dzięki której w przyszłości będziemy mogli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, a jego koszt to jedynie 20-50 złotych.

 

Wybór roweru crossowego

Obecnie w sklepach rowerowych istnieje bardzo duży wybór różnorodnych rowerów crossowych, przez co podjęcie decyzji o wyborze jednego właściwego modelu nie należy do łatwych zadań. W przypadku wszelkich wątpliwości warto poprosić o poradę fachowca procującego w sklepie lub osobę sprzedającą, dzięki czemu uzyskamy dokładne informacje na temat danego modelu roweru i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Pamiętajmy, że do roweru crossowego możemy dokupić osprzęt, który zwiększy komfort jazdy lub wymienić siodełko na takie, które będzie dla nas wygodniejsze. Niekiedy drobne zmiany mogą całkowicie odmienić odczucia podczas jazdy na danym jednośladzie.

Aby podjąć właściwą decyzję odnośnie zakupu roweru crossowego koniecznie należy z uprzedzeniem zastanowić się czego dokładnie oczekujemy. Rozejrzyj się najpierw w sklepie internetowym, żeby zobaczyć jaki modele obecnie są trendem, szczegóły poznasz np. w sklepie PM Bike.

Warto również rozeznać się co jest obecnie polecane przez specjalistów i jakie modele są oferowane przez poszczególne firmy. Dzięki zasobom internetu z łatwością dowiemy się wszelkich informacji na temat danego modelu rowera crossowego, a także będziemy mieli możliwość zapoznania się z opiniami jego użytkowników. Dzięki takiemu rozeznaniu podjęcie złej decyzji podczas zakupu jest niem niemożliwe.