Jak wyczyścić dywan?

Pielęgnacja dywanu może się nam kojarzyć przede wszystkim z trzepaniem go na podwórku w tumanach kurzu. Cóż, z pewnością to nie zaszkodzi jednak co począć kiedy mamy do czynienia z uporczywą plamą. Zanim oddamy dywan do profesjonalnej pralni dywanów, zastanówmy się czy nie będziemy w stanie samodzielnie poddać go czyszczeniu. Dzięki temu oszczędzimy przede wszystkim pieniądze. Dlatego też prezentujemy rady dla tych których dywan się zabrudził.

Kiedy poplamimy dywan…

Pierwszą myślą jest oddanie ulubionego dywanu do pralni. Jak wiadomo, pranie i czyszczenie dywanów może uratować nawet najtrudniejsze przypadki i warto co jakiś czas oddawać dywan do kontrolnego czyszczenia z roztoczy i głęboko tkwiących zabrudzeń. Jeśli natomiast przypadkiem wylejemy kieliszek wina, najważniejsza będzie szybko reakcja. Oczywiste jest, że bez natychmiastowej interwencji nasz dywan może na stałe się zafarbować, a tego byśmy nie chcieli. Zanim plama zaschnie powinniśmy namoczyć ją w ciepłej wodzie z mydłem albo innym detergentem. Zyskamy tym cenny czas i spowodujemy, że plama nie będzie mogła wsiąknąć na dobre.

czyszczenie_dywanu
Dywan to produkt wciąż modny

Kolejnym aspektem jest wybór odpowiedniego odplamiacza. Oczywiście nie używamy tutaj środków nieprzeznaczonych do tego typu powierzchni. Moglibyśmy tym szybko zniszczyć wrażliwe włókna dywany. Nie trzemy na siłę, a wybieramy rozsądniejszą opcję. Kupujemy w sklepie specjalny środek do czyszczenia dywanów – najczęściej w formie proszku – i posypujemy nim dywan. Następnie odkurzamy i powinno być po kłopocie. Oczywiście przy założeniu, że nasza plama jest z gatunku tych mniej odpornych. Niekiedy nie obejdzie się jednak bez wizyty w profesjonalnej pralni.