Czy długie przesiadywanie przed monitorem powoduje, że szybciej odczuwa się zmęczenie oczu? Być może odpowiedzialny za ten stan jest zespół suchego oka, który niestety jest coraz powszechniejszym schorzeniem oczu, występującym nie tylko u osób noszących soczewki i okulary. Co można zrobić, żeby się przed nim ustrzec?
Kto jest narażony na ZSO?
Istnieje szereg przyczyn, które powodują nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka. Odpowiedzialny za to jest zły stan tak zwanego filmu łzowego, który może ulegać zbyt szybkiemu parowaniu albo posiada nieprawidłowy skład chemiczny. Na tego typu dolegliwość najczęściej narzekają kobiety w okresie menopauzy oraz w trakcie zażywania leków hormonalnych w postaci antykoncepcji, ale również osoby korzystające z antydepresantów. Wspomniane zmiany oraz odczuwane dolegliwości mogą powodować także niektóre choroby autoimmunologiczne, które zaburzają gospodarkę hormonalną organizmu, a także zabiegi laserowe oczu. Palacze tytoniu, osoby przebywające w suchych, klimatyzowanych wnętrzach również mogą narzekać na szybsze wysychanie rogówki i spojówki.
Diagnozować czy leczyć samodzielnie?
Jeżeli jest się w grupie ryzyka i cierpi na wspomniane dolegliwości, warto udać się do lekarza okulisty, który dokładnie zbada stan rogówki oraz oceni przebieg wysychania i łzawienia oczu. W tym celu wykonuje się specjalne badania w lampie szczelinowej oraz za pomocą tak zwanego testu Schirmera. Ponadto lekarz sprawdzi stan menisku filmu łzowego oraz czy nie doszło do ubytków nabłonka i sfałdowania spojówki. Dopiero te wszystkie pojawiające się objawy mogą potwierdzić, że ma się do czynienia z zespołem suchego oka. Diagnozy nie należy dokonywać samodzielnie ani tym bardziej dobierać samemu lekarstw, bo można jeszcze bardziej sobie zaszkodzić. Jeżeli jest się użytkownikiem soczewek albo okularów, należy o tym wspomnieć okuliście. Aby leczenie było jak najbardziej efektywne, musi zostać odpowiednio dobrane w zależności od stosowanej metody korekcji wzroku oraz prowadzonego trybu życia.
Czy ZSO można leczyć?
Współczesna medycyna niestety nie posiada żadnych stosownych narzędzi, aby pozbyć się przyczyny występowania zespołu suchego oka. Leczenie ma charakter objawowy, który polega na zapobieganiu wysuszenia oka. W tym celu, w każdej aptece oraz w salonach optycznych można zakupić specjalne krople nawilżające, które będą przywracać prawidłowe łzawienie oczu. Leki są dostępne bez recepty, można je również zamówić w trakcie zakupu nowego kompletu okularów, chociażby w sklepie internetowym z oprawkami okularowymi – soczewki24.pl. Aby krople jak najlepiej spełniały swoje funkcje, należy je stosować bezpośrednio przed przystąpieniem do czynności, która powoduje wzmożone wysuszanie oka, przykładowo przed oglądaniem telewizji, przesiadywaniem przed ekranem komputera, w suchych klimatyzowanych pomieszczeniach czy przed wyjściem w wietrzną pogodę.
Podczas nocnego wypoczynku warto zaopatrzyć się w specjalne żele, które wchłaniają się znacznie dłużej niż zwykłe krople, dzięki temu skuteczniej chronią oczy przed suchością. Jeśli jest się użytkownikiem soczewek należy przestrzegać zaleceń producenta w zakresie ich noszenia. Zbyt długie noszenie soczewek lub nieprawidłowe ich dopasowanie, jak i przechowywanie, sprzyjają pogłębieniu doskwierających dolegliwości. Zwolennicy tradycyjnych okularów powinni wybierać szerokie oprawki, które skutecznie będą chronić oczy przed bezpośrednim kontaktem z wiatrem. Również bardzo dobrym sposobem jest ograniczenie albo nawet i unikanie spędzania czasu w suchych, klimatyzowanych pomieszczeniach, nieustannego wpatrywania się w ekran oraz zrezygnowanie z palenia tytoniu i przebywania wśród osób palących.