Jak zorganizować transport pianina?

Dźwięki pianina unoszące się dookoła potrafią zachwycić. Pianino to piękny instrument, który może zdobić nasz dom do póki stoi w naszym salonie. Jednak kiedy chcemy się przeprowadzić okazuje się prawdziwym kłopotem. Zastanawiasz się jakim cudem masz przetransportować ten wielki i bardzo delikatny mebel do nowej lokacji? Mamy odpowiedź!

Czy wynająć profesjonalistów?

Damy radę samemu czy zatrudnić profesjonalistów? Żeby odpowiedzieć na to pytanie należy przyjrzeć się naszemu instrumentowi. Pianina zazwyczaj ważą pomiędzy 170 a 300 kg. Twoje jest cięższe czy lżejsze? Należy wziąć też pod uwagę jak stare i kruche ono jest.

Jeżeli mamy do czynienia z zabytkowym, lub wyjątkowo cennym, egzemplarzem nie należy się wahać! Najlepiej powierzyć sprawę profesjonalnej firmie zajmującej się transportem pianin. Tak samo w przypadku instrumentów o większej wadze.

A co z fortepianem?

Fortepian może ważyć nawet 500 kilogramów. Dodatkowo to duży, niewymiarowy i delikatny mebel. Z tego powodu w tej sytuacji nie powinniśmy się zastanawiać. Należy zatrudnić specjalistów. Pamiętajmy, że te instrumenty nie zniosą żadnych pomyłek podczas transportu.

Jeżeli przeniesiemy fortepian w niewłaściwy sposób to instrument może się tak rozstroić, że nawet najlepszy muzyk nie będzie w stanie tego naprawić.

Transport pianina na własną rękę

Jeżeli pianino nie należy do najcięższych możesz przetransportować je sam. Pracę bardzo ułatwi Ci mieszkanie na parterze. Jeżeli musisz nieść instrument po klatce schodowej będziesz potrzebował wielu pomocników. W normalnej sytuacji potrzebne są dwie lub trzy osoby.

Jeżeli ich nie masz, lub klatka schodowa jest wyjątkowo wąska, warto wynająć specjalistów. Pamiętaj, że to nie jest lekki mebel, więc Twoi pomocnicy muszą być silni. Przyda się również spokój i opanowanie – jeden gwałtowny ruch i ktoś może upuścić instrument. Zarezerwujcie sobie odpowiednio dużo czasu.

transport pianin
W niektórych sytuacjach pomoc specjalistów jest jedyną opcją. Na załączonym zdjęciu widzimy pracowników firmy BRODA, którzy zdejmują fortepian z 16. piętra za pomocą dźwigu.

Pośpiech będzie przyczyniał się do błędów. Transport pianina powinien być dobrze zaplanowany i zrobiony wyjątkowo spokojnie.

Do transportu będą potrzebne następujące narzędzia:

  • Mały wózek z rolkami, na którym zmieści się Wasz instrument. Pamiętaj, że musi on udźwignąć Twoje pianino, czyli minimum 200 kilogramów.
  • 2 pasy meblowe.
  • Osłonę ochronną i inne materiały amortyzujące, żeby uniknąć zadrapań na pianinie.
  • Transporter z podnoszoną rampą lub przyczepę z niskim obszarem załadunku.

Najłatwiejszym sposobem transportu jest umieszczenie pod pianinem 2 pasów. W momencie kiedy dwie osoby podnoszą pianino, trzecia wsuwa wózek pod mebel. Dobrze jest zamknąć pokrywę klawiatury i zabezpieczyć ją tak, aby się nie otwierała.

Dzięki temu uchronimy klawisze przed uszkodzeniami. Przygotujmy całą trasę przejazdu tak, aby nic nam nie przeszkadzało. Na koniec najlepiej postawić instrument na rampie transportera. Bardzo ważne jest stabilne zabezpieczenie pianina w samochodzie! W nowym mieszkaniu powtarzamy proces w odwrotnej kolejności.

Jeżeli musimy znieść instrument po schodach będzie nam ciężej. Powinniśmy nieść je powoli i cały czas zachowywać równowagę, aby go nie rozstroić. Przygotujmy się na to, że będziemy potrzebować do tego dużo siły i czasu.

Pamiętaj, że po przeniesieniu pianino może być odrobinę rozstrojone i powinien się zająć nim specjalista. W nowym miejscu może być inna temperatura i wilgotność, więc przez pierwszy rok trzeba będzie je stroić częściej.

Możemy przetransportować pianino sami, jednak przygotujmy się do tego. Musimy dobrze zaplanować trasę, zorganizować kilku pomocników i pamiętać, że będzie nas to kosztować dużo pracy i czasu. Jeżeli nie chcemy się męczyć zawsze możemy zatrudnić specjalistów.

W przypadku fortepianów, cięższych pianin, antyków – nie wahajmy się i powierzmy tę kwestię osobom, które zajmują się tym na co dzień.