Jaki inhalator wybrać, czyli najlepsze inhalatory dla dzieci i dorosłych

Astma, alergia czy innego rodzaju schorzenia układu oddechowego, nawet zwykłe przeziębienie, wymagają niejednokrotnie leczenia wziewnego, a do tego niezbędne są odpowiednie inhalatory. Na rynku znajdziemy różnego rodzaju modele. Jaki inhalator wybrać dla dziecka, by inhalację kojarzyło z zabawą, a nie przykrym obowiązkiem, a jaki dla dorosłego i na co zwracać uwagę przy zakupie, by sprzęt skutecznie służył przez dłuższy czas?

Alergie, astma, choroby układu oddechowego – w tych schorzeniach pomogą inhalacje

Inhalacja to zabieg wykonywany w chorobach układu oddechowego, dzięki któremu trafiają do niego opary wody, roztworów leczniczych czy aerozoli, które wdycha pacjent. Do inhalacji stosowane są specjalne aparaty zwane inhalatorami bądź nebulizatorami. Co ciekawe, tak naprawdę inhalator to pojęcie szersze, ponieważ istnieją także inhalatory proszkowe, podczas gdy nebulizator można zastosować jedynie w przypadku, gdy lek ma konsystencję płynną, którą zamienia w postać aerozolu. Ponieważ każdy nebulizator jest inhalatorem, nazewnictwo jest zasadniczo prawidłowe. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu inhalacje polegały na pochyleniu się nad miską z wodą i głową przykrytą ręcznikiem, dziś możemy być nieco bardziej nowocześni i w czasie przeziębienia korzystać z pomocy inhalatorów. W sklepie www.pmt24.pl można znaleźć kilkanaście inhalatorów dla dzieci i dorosłych. Tylko jaki wybrać?

Inhalatory dla dzieci i nie tylko – sprzęt, który uprzyjemni mało przyjemny zabieg

Nie od dziś wiemy, że dzieci nie są najłatwiejszymi pacjentami, ponieważ z różnych względów niechętnie przyjmują różnego rodzaju leki. Tabletki czy to do ssania syropy czy wszelkiego rodzaju leki w postaci roztworów są niesmaczne. Alternatywą może być właśnie inhalacja, która być może także nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, ale z pewnością skutecznie udrażnia nos, ułatwiając oddychanie dzięki obkurczaniu naczyń krwionośnych, a także nawilża układ oddechowy. W naszej ofercie dla najmłodszych można znaleźć specjalne inhalatory, które nie odstraszą dzieci, a które obecnie można u nas kupić w promocyjnej cenie – w kształcie małpki czy samochodziku. Kształt to jednak nie wszystko – inhalatory są trwałe na tyle, by przetrwać bezawaryjnie kilka lat. Co więcej, wystarczy kupić jeden inhalator, z którego chętnie skorzysta dziecko, ale który przyda się także dla dorosłego. A że jest w kształcie małpy czy samochodu? Dla dorosłego nie powinno mieć to większego znaczenia, zwłaszcza że inhalacje wykonujemy w domu.

Jak działa inhalator?

W jaki sposób inhalator dostarcza leki bezpośrednio do dróg oddechowych? Najpierw dostarcza strumień powietrza do pojemnika (nebulizatora), a następnie ów strumień powietrza zmienia formę leku z w pełni płynnej na aerozol. W tej postaci lek trafia do układu oddechowego. Wraz z inhalatorem w komplecie znajdują się wszystkie elementy niezbędne do użycia sprzętu, takie jak: nebulizator, rurka łączna, ustnik, filtry i maseczki: dla dzieci i dorosłych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie inhalatora? Wielkość cząsteczek i moc to najważniejsze cechy

Jeśli zależy nam na sprzęcie, który posłuży kilka lat, a nie zepsuje się po kilku użyciach, zwracajmy uwagę na jakość wykonania – elementy muszą być solidne, nie powinny pękać czy tracić szczelności. Dlatego postawmy na modele polskich producentów, a nie te pochodzące z importu, na przykład z Chin. Najważniejsze jest jednak, by sprawdzić, jak duże cząsteczki wytwarza inhalator, bowiem w zależności od wielkości cząsteczki osiadają w różnych rejonach układu oddechowego – największe (większe niż 8 μm) powyżej gardła (zatoki, nos), a najmniejsze (0,5-2,5 μm) docierają aż do płuc. Optymalny jest zatem inhalator wytwarzający cząsteczki o wielkości 0,5-5 μm. Pamiętajmy dodatkowo, że możemy wybrać inhalator tłokowy bądź ultradźwiękowy – ten drugi będzie droższy, ale nie zastosujemy go do każdego leku, bowiem jest w stanie zmienić jego skład chemiczny, ponadto taki inhalator nie nadaje się dla dzieci poniżej 1. roku życia.

Równie istotnym elementem jest moc inhalatora – im większa, tym zabiegi trwają krócej, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku leczenia dzieci, które nie potrafią długo siedzieć bez ruchu. Ważne, by nasz inhalator miał standardowe różnego rodzaju rurki i wtyczki – wówczas bezproblemowo wymienimy je na nowe bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Dobrze, by inhalator pracował relatywnie cicho.

Jak widać, inhalator to skuteczne narzędzie do walki z chorobami, jednak by wybrać odpowiedni, należy się nieco zastanowić. Nie warto kupować dwóch oddzielnych inhalatorów dla dzieci i dorosłych – wystarczy zadbać, by w komplecie znalazły się maseczki dla użytkowników niezależnie od ich wieku.