Jakie oświetlenie schodów sprawdzi się w domu najlepiej?

Schody w domu nie powinny stanowić dla domowników zagrożenia, zarówno podczas poruszania się po nich w dzień, jak i w nocy. Zbyt wysokie, zbyt płaskie czy zbyt strome stopnie są dużym utrudnieniem, dlatego często wybór schodów wcale nie należy do najłatwiejszych i wiąże się z wieloma projektowymi kompromisami.

Nie inaczej wygląda jednak kwestia oświetlenia schodów, o której dość często nie myśli się wiele, jednak jej właściwe dobranie ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po domu. Odpowiednie oświetlenie schodów to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i ważny element dekoracyjny całego korytarza. Jakie oświetlenie sprawdzi się w takim miejscu najlepiej?

Najważniejsze cechy oświetlenia schodów w domu

Bezpieczeństwo na schodach w domu musi być kwestią oczywistą zarówno w kontekście użytkujących je codziennie domowników, jak i odwiedzających gości – schody, do których przyzwyczajamy się w życiu codziennym i jesteśmy w stanie zignorować pewne niedociągnięcia mogą nie być tak proste do pokonania dla kogoś obcego.

Podobnie ma się kwestia rozróżnienia pomiędzy dorosłymi i dziećmi – te drugie widzą świat, a zatem i schody, z zupełnie innej perspektywy. Rozpatrując kwestie rozmieszczenia i wyboru świateł schodowych warto rozważyć wszystkie wspomniane aspekty i wziąć pod uwagę bezpieczeństwo każdego, kto będzie się po nich poruszał.

Oświetlenie schodów to oczywiście konieczność nie tylko w nocy, ale często także w dzień, gdy do poszczególnych punktów na domowej klatce schodowej nie dociera duża ilość światła naturalnego. Warto więc, by światło spełniało tu nie tylko funkcje praktyczne w nocy, ale też sprawdzało się w dzień – było na tyle energooszczędne, by nie wymuszało konieczności wyboru pomiędzy wyższymi rachunkami, a bezpieczeństwem domowników.

oświetlenie schodów

Jednocześnie też światła schodowe powinny być estetyczne i dopełniać całego wystroju wnętrza w sposób spójny i naturalny. Dobrze dobrane oświetlenie schodów może podkreślać naturalne walory wykorzystanych materiałów i komponować się z charakterem całego domu dokładnie tak, jak pozostałe elementy oświetlenia wnętrz.

Oświetlenie LED dla schodów w domu

Oświetlenie schodów w domu powinno być przede wszystkim delikatne i subtelne, a więc znacznie łagodniejsze niż tradycyjne oświetlenie pomieszczeń w domu. Z tego też względu zastosowanie tradycyjnych lamp i żarówek zdaje się nie mieć najmniejszego sensu – jeden centralny żyrandol nad schodami nie sprawdzi się w kwestiach zapewnienia dostatecznego oświetlenia każdego stopnia, a stosowanie kilku mniejszych żarówek wzdłuż schodów może dawać zbyt intensywny efekt.

Rozwiązaniem pośrednim, gwarantującym jednocześnie najlepszą wydajność energetyczną są dziś lampy LED, montowane zarówno w formie naściennych kinkietów, jak i coraz popularniejszych opraw świetlnych, czyli tzw. „oczek” przy schodach.

Oświetlenie LED to przede wszystkim opcja praktyczna i ekonomiczna, pozwalająca na korzystanie z oświetlenia schodów przez całą dobę bez konieczności wyłączania go i bez spowodowanych w ten sposób strat energetycznych. Światło LED na schodach jest bardziej dyskretne i delikatne, niż tradycyjne lampy wiszące, a jednocześnie wystarczające do zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa domownikom.

Najlepszym rozwiązaniem na chwilę obecną zdają się być wspomniane już oczka, które montowane są na każdym stopniu lub też co kilka stopni, a w niektórych przypadkach także na poziomie stopni w ścianie. Oprawy świetlne oczek powinny być dobierane tak, by kierować światło bezpośrednio na stopień i nie oślepiać człowieka wchodzącego po schodach. Szeroki wybór opraw do oczek schodowych dostępny dziś na rynku gwarantuje naprawdę duże pole aranżacyjne i pozwala na indywidualne dobranie charakteru oświetlenia schodów do indywidualnych potrzeb domowników.