Kiedy przeprowadzić okresowe szkolenia BHP?

Każdy kto dostał umowę o pracę nie posiada się z radości. Rozumieją to szczególnie osoby będące przez długi czas na bezrobociu. Zadowolenie jest, ale znika ono stopniowo, gdy nowo zatrudniona osoba dowiaduje się przez co musi przejść. Czekają bowiem na wykonanie badania lekarskie, szkolenia okresowe BHP (po tym pierwszym, wprowadzającym) i inne takie. Czasem w głowie się nie mieści, co też taki zatrudniony musi zrobić, aby zostać pełnoprawnym i pełnowartościowym pracownikiem. Bywa nawet tak, że musi przejść dodatkowe szkolenia, które w najlepszym wypadku opłacane są przez pracodawcę, ale zdarza się też tak, że trzeba samemu sobie je opłacić.

Niebezpieczeństwa w pracy a BHP

I co zrobić, chcąc utrzymać się na stanowisku należy się temu poddać. Tak na dobrą sprawę taki zdesperowany pracownik naprawdę jest w stanie wiele zrobić, byle tylko utrzymać stanowisko. I niestety takie podejście wykorzystywane jest przez szefostwo. Nie chodzi o to, by insynuować, że każdy pracodawca taki jest, ale zjawisko mobbingu niestety istnieje i często bierze się ono stąd, że pracownicy nie potrafią się przeciwstawić, albo zwyczajnie nie chcą ze strachu przed utratą stanowiska. Wystarczy jednak, że pojawi się jedna, silniejsza jednostka i wszystko może się odmienić. Oczywiście nie dotyczy to obowiązków przez które pracownik musi przejść, jak wspomniane wcześniej szkolenia okresowe BHP. Już nie chodzi nawet o to, że osoba zatrudniona miałaby kłopot z tym, że takiego kursu nie odbyła, bo to nie ona za to odpowiada. Problem miałby właściciel przedsiębiorstwa, ponieważ to on opłaca i wysyła swoich pracowników na kursy okresowe BHP. Takie są przepisy i trzeba je przestrzegać. W przeciwnym razie, gdyby pojawiła się w drzwiach inspekcja pracy w celu przeprowadzenia kontroli, to firma mogłaby mieć poważne kłopoty. Na całe szczęście pracodawcy tego pilnują. I na całe szczęście oni za to płacą. Jedyny wkład jaki musi włożyć pracownik w takie przeszkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy, to poświęcić swój wolny czas na odsiedzenie i wysłuchanie tego, co na zajęciach instruktor będzie przekazywał.

szkolenia_bhp

Zadbaj o szkolenia

A przekazuje często (pomimo tego, że są to nudne wiadomości) istotne kwestie. Warto na tyle, na ile jest to możliwe, postarać się wyciągnąć z tych szkoleń jak najwięcej. Będzie się bowiem nie tylko znało zasady bezpiecznej ewakuacji, ale przede wszystkim będzie okazja zapoznania się z zasadami ergonomii pracy, jakie kombinezony przysługują czy środki ochrony przed szkodliwymi wpływami wynikającymi z wykonywanego zajęcia. Wszystko po to, by pracownik pracował wydajniej (odpowiednio dostosowane stanowisko wpływa na lepsze samopoczucie osoby pracującej, a to z kolei podnosi efektywność jej działań), ale również bezpieczniej. Najgorsze co mogłoby się wydarzyć, to wystąpienie choroby zawodowej, a o nie nietrudno. Stąd tak ważne jest systematyczne wykonywanie szkoleń okresowych BHP, które pomogą zwiększyć świadomość pracowników na temat tego, jak istotne jest odpowiednie wykonywanie danych czynności, bo ludziom często się wydaje, że wypadek to tylko na budowie może się wydarzyć, a tak w rzeczywistości nie jest.