Leczenie kanałowe pod mikroskopem czy tradycyjne?

Większość ludzi kojarzy leczenie kanałowe z dużą ilością bólu i dyskomfortu. Jednakże pomimo tego, że dyskomfort jest czymś naturalnym, to nie powinniśmy odczuwać nadmiernego bólu podczas i po procedurze. Nowoczesna technologia i stosowanie środków znieczulających sprawiają, że leczenie jest szybkie, bezpieczne i zazwyczaj bezbolesne. To doskonały sposób, aby uratować naturalny ząb. Pojawia się jedynie pytanie – lepiej leczyć się tradycyjnie czy pod mikroskopem?

Tradycyjne leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe wymaga zazwyczaj więcej niż jednej wizyty u dentysty. Pierwszym krokiem w tej procedurze jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, aby zobaczyć kształt kanałów korzeniowych i określić, czy nie ma żadnych oznak infekcji w otaczającej kości. Podczas samej procedury dentysta znieczuli nas miejscowo, abyśmy nie czuli bólu. Czasem znieczulenie nie jest nawet konieczne, ponieważ nerwy w zębie są martwe. Następnie, aby podczas zabiegu obszar był suchy i wolny od śliny, dentysta umieści gumową zaporę lub waciki wokół zęba.
W zębie zostaje wywiercony otwór. Miąższ wraz z bakteriami, zepsutą tkanką nerwową i pokrewnymi resztkami usuwa się z zęba. W takcie czyszczenia kanałów używa się wody lub podchloryn sodu do spłukiwania zanieczyszczeń.
Po dokładnym oczyszczeniu zęba jest on zamykany. Niektórzy dentyści lubią czekać tydzień przed zamknięciem zęba. Na przykład, jeśli wystąpi infekcja, dentysta może umieścić lek w zębie, aby go oczyścić. Inni mogą zdecydować się na zapieczętowanie zęba tego samego dnia, w którym zostanie oczyszczony. Jeśli kanał korzeniowy nie zostanie ukończony tego samego dnia, tymczasowe wypełnienie jest umieszczane w zewnętrznym otworze zęba, aby nie dopuścić do kontaktu z zanieczyszczeniami takimi jak ślina i jedzenie między wizytami.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Im więcej dentysta widzi wykonując zabieg tym lepiej jest go w stanie przeprowadzić. Stomatolodzy wykonują zabiegi kanałowe, gdy nerwy wewnętrzne i naczynia krwionośne zostały uszkodzone przez próchnicę w zaawansowanym stadium. W takich sytuacjach zaczynają nas boleć zęby, a nerw zęba należy usunąć z kanału korzeniowego. Kanał korzeniowy zostanie następnie poddany obróbce, zdezynfekowany, oczyszczony i ostatecznie wypełniony specjalnym materiałem. Wszystko to wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnego leczenia kanałowego. Jednak tutaj, w celu lepszego i powiększonego widoku kanału korzeniowego stosuje się specjalne narzędzie dentystyczne – mikroskop stomatologiczny.
Wprowadzenie stomatologicznego mikroskopu operacyjnego zrewolucjonizowało leczenie. Mikroskop jest najlepszym narzędziem do wizualizacji anatomii zębów, która nie jest widoczna gołym okiem. Stomatolodzy potrzebują pomocy podczas wykonywania procedury, aby dostrzec małe punkty wejścia do kanału i gałęzie, których nie widać gołym okiem. Bez mikroskopu puste przestrzenie i kanały mogą pozostać nieleczone, co spowoduje, że bakterie tam zgromadzone będą powodować stan zapalny, który może ostatecznie doprowadzić do utraty zębów.

leczenie kanałowe pod mikroskopem

Dlaczego mikroskopowe leczenie kanałowe jest lepsze niż tradycyjna procedura?

Przede wszystkim podczas leczenia pod mikroskopem utrata zdrowej tkanki zęba jest minimalna. Leczenie kanałowe wspomagane mikroskopem należy do najbardziej precyzyjnych terapii ze względu na dokładność procesu. Za pomocą mikroskopu możemy uniknąć złamań zębów (pęknięć), które są często przyczyną nieudanych zabiegów kanałowych. Możemy szczególnie zamknąć wszelkie otwarte wierzchołki korzeni czy perforacje.
Nowoczesne zabiegi pod mikroskopem sprawiają, że można łatwo wykryć i otworzyć dodatkowe kanały zębów trzonowych. Możemy również bezpiecznie znaleźć, otworzyć i oczyścić kanały w kształcie litery C lub kanały o skomplikowanej anatomii. Specjalnie zakrzywione kanały można badać i dokładnie wypełniać. Korzystanie z mikroskopu pozwala na specjalne zabiegi, takie jak usuwanie złamanych instrumentów.
Wszystkie są wykonywane delikatnie i bez bólu w relaksującym otoczeniu.


Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami z kliniki Stomatologia Podralscy, którzy w sowim gabinecie również korzystają z nowoczesnych narzędzi stomatologicznych.