Muzyka bez ZAiKS

Muzyka bez ZAiKS cieszy się dziś coraz większą popularnością. Utwory te są bowiem zwolnione z dodatkowych opłat za puszczanie ich w miejscach publicznych.

ZAiKS jest stowarzyszeniem, którego głównym celem jest ochrona praw autorskich wszystkich utworów, które należą do artystów i kompozytorów. Autorzy utworów, którzy należą do ZAiKS, muszą wyrazić zgodę na upublicznianie ich. Proces ten jest oczywiście odpłatny. Właściciele lokali, którzy chcą odtwarzać muzykę znanego kompozytora, są zobowiązani do ponoszenia regularnych opłat.

Obecnie, coraz częściej można usłyszeć o tzw. muzyce bez ZAiKS. Są to utwory całkowicie zwolnione z praw autorskich, a kupując je, właściciel sklepu może odtwarzać ją dożywotnio.

Zasady muzyki bez ZAiKS

Aby móc bezpiecznie odtwarzać muzykę bez opłat, wystarczy wybrać płytę lub składankę z konkretnym gatunkiem muzycznym. Ze względu na wciąż rosnącą popularność muzyki bez ZAiKS, powstaje coraz więcej grup muzycznych wykonujących poszczególne gatunki. Cechą szczególną muzyki bez praw autorskich jest to, że wykonującą mniej znani artyści.

Warto jest zaznaczyć, że muzyka bez ZAiKS jest idealnym rozwiązaniem dla konkretnej grupy osób. Najczęściej, wykorzystują ją właściciele niewielkich, prywatnych lokali gastronomicznych lub butików odzieżowych. Za muzykę bez praw autorskich płaci się o wiele mniej niż za odtwarzanie znanych artystów i kompozytorów.

Osoby, które wybierają tę opcję, często nie stawiają muzyki na pierwszym miejscu w swojej działalności. Jest to odpowiednia alternatywa również dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność.

Ciekawym faktem jest, że muzyka bez ZAiKS nie dzieli się jedynie na znane nam wszystkim gatunki muzyczne. Możemy co prawda zakupić płytę lub pendrive’a z utworami jazzowymi, bluesowymi lub pop itp. Jednak wybór nie ogranicza się jedynie do stylu muzycznego. Z racji tego, iż coraz więcej właścicieli firm decyduje się na to rozwiązanie, muzykę można dobierać również pod względem typu działalności. Muzyka jest dedykowana do wykwintnych restauracji, do salonów masaży, do miejsca zabaw dla dzieci czy poczekalni w placówkach medycznych.

Konkretny rodzaj muzyki jest więc dostosowany do miejsca i oczekiwań osób, które tam przebywają. Firmy, które oferują sprzedaż playlist muzyki bez ZAiKS mogą nam również zaproponować muzykę adekwatną do różnych okazji. Każdy z nas kojarzy muzykę świąteczną, którą można usłyszeć wszędzie od połowy listopada do końca grudnia.

Jakie są cele muzyki bez ZAiKS?

Pierwszym z celów, w jakich wykorzystuje się muzykę bez praw autorskich, jest oszczędność. Różnica pomiędzy opłatami jest naprawdę kolosalna. Będąc w sklepach lub w restauracjach, często możemy usłyszeć muzykę bez ZAiKS – łatwo jest ją rozpoznać. Utwory są do siebie podobne, mają pozytywny wydźwięk i nie powtarzają się.

Drugi cel to uprzyjemnianie czasu klientom w sklepach/ barach i innych miejscach publicznych. Trudno wyobrazić sobie podobne miejsce w którym jest zupełnie cicho. Muzyka towarzyszy nam dosłownie zawsze i wszędzie.

Trzeba także dodać, że muzykę bez praw autorskich można odtwarzać bez obaw. Właściciel lokalu nie musi się obawiać kar za wykorzystywanie utworów bez płacenia za ZAiKS. Jest to więc rozwiązanie bezpieczne.