Najmodniejsze rodzaje tatuażu

Trendy w tatuażu są niemalże jak trendy modowe czy sztuce – choć co roku inny styl i motyw zdaje się nieść palmę pierwszeństwa, powrót do tradycji i klasyków jest zawsze mile widziany. Najmodniejsze rodzaje tatuażu to często style, które w praktyce pojawiają się na skórze już od wielu lat i cyklicznie zyskują większe zainteresowanie szerszej publiczności. Co dziara się najczęściej w 2019 roku?

Tatuaże 3D

Motywy 3D to zdecydowanie wyrazisty styl, który od razu przyciąga uwagę sprawiając, że stworzona z jego pomocą postać czy przedmiot niemalże ożywają na powierzchni skóry. Trójwymiarowe tatuaże to bez wątpienia nowoczesny sposób na ożywienie starszych, nieco bardziej tradycyjnych stylów tatuażu. Co ciekawe, można go wpleść niemalże we wszystko – od realistycznie wyglądających szkiców, przez motywy kwiatowe i wzory geometryczne, aż po komiksowe postaci i portrety, dzięki technice 3D tatuaż stał się zdecydowanie żywszą formą sztuki.

Tatuaż abstrakcyjny

Nie przekonują Cię realistyczne wzory, postaci z kreskówek, portrety czy tradycyjne style tatuażu? Abstrakcja to rozwiązanie w sam raz dla artystycznych dusz. Tego typu tatuaże nie tylko przyciągają wzrok swoim nietypowym wykończeniem i często zagadkowym pomieszaniem stylów, ale też ukrywają często znane jedynie ich właścicielowi znaczenie. Tatuaże abstrakcyjne to ciekawa opcja na unikalny, jedyny w swoim rodzaju tatuaż, którego wykonanie warto zlecić komuś naprawdę doświadczonemu w tym specyficznym stylu – to zdecydowanie nie zadanie dla pierwszego lepszego tatuatora!

Tatuaże anatomiczne i biomechaniczne

Realizm wchodzi na wyższy poziom gdy pomysłem na tatuaż staje się ludzka anatomia. Tatuowanie na skórze mięśni, kości czy organów wewnętrznych, o ile dobrze wykonane może wyglądać niczym okno do wnętrza człowieka. Tatuaże tego typu to motyw wykorzystywany często przez sportowców i osoby, które po poważnym wypadku czy urazie chcą w pewien sposób upamiętnić przełomowe chwile w swoim życiu. Równie ciekawym motywem anatomicznym są tatuaże biomechaniczne, w których standardowe elementy ciała człowieka zastępowane są różnego rodzaju zębatkami, śrubami i elementami mechanicznymi. Jeśli marzysz od zawsze by stać się pół człowiekiem, pół robotem, tatuaż biomechaniczny to zdecydowanie szansa na spełnienie takiej fantazji!

Dotwork i linework

Jedne z dwóch najpopularniejszych stylów ostatnich lat to zdecydowanie dotwork i linework, które można z powodzeniem wkomponować zarówno w proste i minimalistyczne wzory jak i dość intensywne, wyraziste projekty. To jedne z najbardziej technicznych stylów tatuażu, dlatego też wybór właściwego artysty jest tu bardzo istotny – poziom talentu widać na nich już z daleka! W dotworku wykonuje się dziś wszystko – od portretów, przez mandale, po pełne rękawy złożone z maleńkich, pojedynczych kropek. To mnóstwo pracy, ale i jaki efekt końcowy!

Linework to w pewnym sensie całkowite przeciwieństwo dotworku, choć i tu można pokusić się o bardziej skomplikowane wzornictwo. Idea jest prosta – tatuaż tworzymy przy użyciu pojedynczej linii, stawiając na minimalizm i totalną prostotę. Można tu oczywiście dodać kolor czy cieniowanie, jednak idea pozostaje ta sama – im prościej, tym lepiej.

Tatuaż japoński

Zdecydowanie jeden z najbardziej tradycyjnych w zestawieniu, tatuaż japoński to zdecydowanie jeden z najmodniejszych i popularniejszych w ostatnich latach stylów. Zarówno minimalistyczne kwiaty lotosu czy delikatne wzory inspirowane sztuką japońską, jak i pełne kwiecistych motywów rękawy, japońskie symbole, ryby koi czy ogromne smoki to wybór idealny dla fanów tatuażowej klasyki i jeden z tych, które po latach pozostaną nieśmiertelne. Klasyka nigdy się nie starzeje i tatuaż japoński jest tego najlepszym przykładem.

Mandale

Klasyczne, pełne detali i wymagające ogromnej cierpliwości, skupienia i niezwykłej techniki pracy mandale nie leżą w strefie komfortu wielu tatuatorów. Ci, którzy specjalizują się w ich wykonaniu ćwiczą swój warsztat przez lata, produkując w międzyczasie jedne z najpiękniejszych, najbardziej zawiłych projektów możliwych do wykonania na ciele człowieka. I wcale nie musisz być tu fanem sztuki indyjskiej – mandala to dobry pomysł na unikalny, a zarazem klasyczny tatuaż zarówno dla mężczyzny, jak i kobiety!

Negative Space

Ostatnim, choć zdecydowanie nie mniej popularnym rodzajem tatuaży stały się w ostatnich latach te wykonywane w technice negative space, czyli negatywie. Ich niepowtarzalność polega na tym, że zamiast przyciągać uwagę do kształtu który jest, przyciągają uwagę do tego, czego w tatuażu brakuje – drzewo tworzymy tu nie przez naszkicowanie pojedynczych gałęzi, a przez wypełnienie przestrzeni pomiędzy nimi.

Opisane wyżej style tatuażu to tylko część tego, co króluje już od wielu lat na tatuażowych salonach. Czy w 2019 roku znajdą swoje miejsce wśród najbardziej popularnych motywów? Wszystko wskazuje na to, że tak – ludzie nie są gotowi jeszcze, by zrezygnować z naprawdę zawiłych i przyciągających uwagę motywów!